A mesterséges intelligencia beépül a vállalatok pénzügyi folyamataiba

2024. 07. 18., 20:10

Nem az a kérdés, hogy a mesterséges intelligencia hány ember munkáját váltja ki, hanem az, hogy mennyivel hatékonyabban tudnak dolgozni mindazok, akik munkájukhoz igénybe veszik az AI támogatását – mondja Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője.

„Kentaur vagy kiborg?” – látszólag ez a kérdés foglalkoztatja azokat, akiknek egyre jobban beépül a munkafolyamatába a mesterséges intelligencia használata. A kentaur olyan emberi lény, amely teljes egészében összenő valami nem emberivel, de mindkettőnek a legjobb tulajdonságait ötvözi. A kiborg egy emberhez hasonlatos robot, amely sok mindent másol az emberről, de annyit és csak annyit tud, mint egy beprogramozott gép.

„A munkafolyamatok hatékonyságának javításához ebben az értelemben elsősorban kentaurokra van szükség” – vallja Németh Balázs. Hozzáteszi: „Olyan szakemberekre van szükség, akik a legnagyobb természetességgel támaszkodnak az AI nyújtotta határtalan lehetőségekre, hogy szaktudásokat, tapasztalataikat és kreativitásukat még eredményesebben tudják hasznosítani”.

Különösen ilyen a vállalati pénzügyek területe, ahol olyan sok adat fut össze, hogy tisztításuk, egységesítésük, aggregálásuk jelentős időt és emberi munkát igényel, és éppen hatékonyságot javító átfogó elemzésektől vonja el az energiákat. Az AI első körben éppen ezeket a mechanikus, ismétlődő és időigényes munkákat váltja ki.

A Deloitte nemzetközi tanácsadó cég külön kiadványban összegezte, hogy a vállalati pénzügyek területén milyen jelentős hozzáadott értéket teremthet az AI. A The Financial AI Dossier című tanulmány kilenc területet jelöl meg:

1. Pénzügyi tervezés és elemzés

Az AI képes felülvizsgálni és elemezni adatokat, azonosítani a hiányosságokat és javaslatot tenni a javításukra, valamint igény szerint elemzéseket végezni a vezetők számára.

2. Pénzügyi zárás

A határidőre történő, pontos és áttekinthető pénzügyi zárás minden szervezetben kihívást jelent, és gyakran elvonja a pénzügyesek energiáit a stratégiai tervezéstől. Az AI segíthet kiküszöbölni a kapkodást, kiváltja a „piszkos munkát”, igény esetén pedig pénzügyi kimutatásokat is tud készíteni.

3. Dinamikus kockázatkezelés

A kockázatkezelés kritikus fontosságú a cég sikeres működéséhez, amelyhez a kvalitatív és a kvantitatív adatok, valamint a folyamatok alapos elemzésére van szükség. A munka meglehetősen összetett, idő- és munkaigényes, előfordulhatnak emberi hibák vagy elfogultságok. Az AI segítheti a vállalatvezetőket a kockázatok felismerésében és értékelésében, ráadásul nem kötődik időszakos felmérésekhez, hanem folyamatosan alkalmazható.

4. Cash-flow tervezés

A pénzforgalom előrejelzése idő- és munkaigényes feladat. Az AI minden korábbinál pontosabb pénzáramlás- előrejelzést készíthet, csökkentheti a kézi folyamatokat, és mélyebb betekintést nyújthat a pénzügyi folyamatokba.

5. Értékesítés

Az áru vagy szolgáltatás megrendeléstől az ellenérték beérkezéséig tartó ciklus több részciklusból áll, amelyek közül sok ma még kézimunka. Ez a munkafolyamat megérett az AI-val támogatott átalakításra, amelynek révén a vállalatok jobban megérthetik az ügyfelek hitelkockázatát, lerövidíthetik az értékesítési ciklusokat és csökkenthetik a kintlévőségeket, egyben növelhetik a folyamatok hatékonyságát.

6. Beszerzés

Annak ellenére, hogy a beszerzési folyamatok innovációja mindig prioritást élvezett, az AI még tovább egyszerűsítheti a beszerzéstől a kifizetésig tartó folyamatot, amelyet így olcsóbbá, intelligensebbé, előrelátóbbá és pontosabbá tehet. Mindez csökkenti az üzleti tevékenység költségeit.

7. Tőke optimalizáció

A hatékony működőtőke-gazdálkodás központi szerepet játszik egy szervezet pénzügyeiben és egészséges működésében. A vállalatok számára gyakran kihívást jelent, hogy működésük finanszírozásához kevesebb lekötött tőkére volna szükség. Az AI segíthet a vállalatoknak működőtőkéjük folyamatos nyomon követésében és a hatékonyság növelésében a készpénzállomány optimalizálása érdekében.

8. Adóoptimalizálás

Az AI valós idejű és hatékony betekintést ad a cég adóadataiba, ez csökkentheti a rutinfeladatokra fordított időt, így lehetővé téve a szakemberek számára, hogy az adatokból származó felismerésekre összpontosítsanak. Emellett az AI segíthet összehasonlítani a vállalat adóadatait a nyilvánosan elérhető iparági adatokkal. Az összehasonlító elemzés módot ad a vállalati teljesítmény értékelésére, valamint alátámaszthatja a stratégiai döntéshozatalt.

9. Befektetői kapcsolattartás

Az AI felhasználható következetes, szabványosított és több formátumban elérhető befektetői kommunikációra, anélkül, hogy sok kézimunkát igényelne.

Németh Balázs szerint a Deloitte tanulmányából is kiderül, hogy milyen hatalmas hozzáadott értéket teremthet az AI beépítése a munkafolyamatokba, elsősorban a rutinfeladatok kiváltása, a nagy mennyiségű és komplex adatbázisok elemzése a folyamatos és strukturált adatszolgáltatás révén. A K&H innovációs menedzsere szerint a hazai vállalatoknak minden korábbinál nagyobb hangsúlyt kellene helyezniük az AI beépítésére a munkafolyamatokba, valamint saját alkalmazottaik képzésére. Mert az AI miatt nem elveszteni fogják a munkájukat, hanem a korábbinál értelmesebb, hatékonyabb és kreatívabb feladatokra marad több idejük.

„Aki viszont nem képes együttműködni a mesterséges intelligenciával, az biztosan rosszabb helyzetbe kerül a munkaerőipaci versenyben” – mondja Németh Balázs.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS