A mesterséges intelligencia beépül a vállalatok pénzügyi folyamataiba

2024. 07. 18., 20:10

Nem az a kérdés, hogy a mesterséges intelligencia hány ember munkáját váltja ki, hanem az, hogy mennyivel hatékonyabban tudnak dolgozni mindazok, akik munkájukhoz igénybe veszik az AI támogatását – mondja Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője.

„Kentaur vagy kiborg?” – látszólag ez a kérdés foglalkoztatja azokat, akiknek egyre jobban beépül a munkafolyamatába a mesterséges intelligencia használata. A kentaur olyan emberi lény, amely teljes egészében összenő valami nem emberivel, de mindkettőnek a legjobb tulajdonságait ötvözi. A kiborg egy emberhez hasonlatos robot, amely sok mindent másol az emberről, de annyit és csak annyit tud, mint egy beprogramozott gép.

„A munkafolyamatok hatékonyságának javításához ebben az értelemben elsősorban kentaurokra van szükség” – vallja Németh Balázs. Hozzáteszi: „Olyan szakemberekre van szükség, akik a legnagyobb természetességgel támaszkodnak az AI nyújtotta határtalan lehetőségekre, hogy szaktudásokat, tapasztalataikat és kreativitásukat még eredményesebben tudják hasznosítani”.

Különösen ilyen a vállalati pénzügyek területe, ahol olyan sok adat fut össze, hogy tisztításuk, egységesítésük, aggregálásuk jelentős időt és emberi munkát igényel, és éppen hatékonyságot javító átfogó elemzésektől vonja el az energiákat. Az AI első körben éppen ezeket a mechanikus, ismétlődő és időigényes munkákat váltja ki.

A Deloitte nemzetközi tanácsadó cég külön kiadványban összegezte, hogy a vállalati pénzügyek területén milyen jelentős hozzáadott értéket teremthet az AI. A The Financial AI Dossier című tanulmány kilenc területet jelöl meg:

1. Pénzügyi tervezés és elemzés

Az AI képes felülvizsgálni és elemezni adatokat, azonosítani a hiányosságokat és javaslatot tenni a javításukra, valamint igény szerint elemzéseket végezni a vezetők számára.

2. Pénzügyi zárás

A határidőre történő, pontos és áttekinthető pénzügyi zárás minden szervezetben kihívást jelent, és gyakran elvonja a pénzügyesek energiáit a stratégiai tervezéstől. Az AI segíthet kiküszöbölni a kapkodást, kiváltja a „piszkos munkát”, igény esetén pedig pénzügyi kimutatásokat is tud készíteni.

3. Dinamikus kockázatkezelés

A kockázatkezelés kritikus fontosságú a cég sikeres működéséhez, amelyhez a kvalitatív és a kvantitatív adatok, valamint a folyamatok alapos elemzésére van szükség. A munka meglehetősen összetett, idő- és munkaigényes, előfordulhatnak emberi hibák vagy elfogultságok. Az AI segítheti a vállalatvezetőket a kockázatok felismerésében és értékelésében, ráadásul nem kötődik időszakos felmérésekhez, hanem folyamatosan alkalmazható.

4. Cash-flow tervezés

A pénzforgalom előrejelzése idő- és munkaigényes feladat. Az AI minden korábbinál pontosabb pénzáramlás- előrejelzést készíthet, csökkentheti a kézi folyamatokat, és mélyebb betekintést nyújthat a pénzügyi folyamatokba.

5. Értékesítés

Az áru vagy szolgáltatás megrendeléstől az ellenérték beérkezéséig tartó ciklus több részciklusból áll, amelyek közül sok ma még kézimunka. Ez a munkafolyamat megérett az AI-val támogatott átalakításra, amelynek révén a vállalatok jobban megérthetik az ügyfelek hitelkockázatát, lerövidíthetik az értékesítési ciklusokat és csökkenthetik a kintlévőségeket, egyben növelhetik a folyamatok hatékonyságát.

6. Beszerzés

Annak ellenére, hogy a beszerzési folyamatok innovációja mindig prioritást élvezett, az AI még tovább egyszerűsítheti a beszerzéstől a kifizetésig tartó folyamatot, amelyet így olcsóbbá, intelligensebbé, előrelátóbbá és pontosabbá tehet. Mindez csökkenti az üzleti tevékenység költségeit.

7. Tőke optimalizáció

A hatékony működőtőke-gazdálkodás központi szerepet játszik egy szervezet pénzügyeiben és egészséges működésében. A vállalatok számára gyakran kihívást jelent, hogy működésük finanszírozásához kevesebb lekötött tőkére volna szükség. Az AI segíthet a vállalatoknak működőtőkéjük folyamatos nyomon követésében és a hatékonyság növelésében a készpénzállomány optimalizálása érdekében.

8. Adóoptimalizálás

Az AI valós idejű és hatékony betekintést ad a cég adóadataiba, ez csökkentheti a rutinfeladatokra fordított időt, így lehetővé téve a szakemberek számára, hogy az adatokból származó felismerésekre összpontosítsanak. Emellett az AI segíthet összehasonlítani a vállalat adóadatait a nyilvánosan elérhető iparági adatokkal. Az összehasonlító elemzés módot ad a vállalati teljesítmény értékelésére, valamint alátámaszthatja a stratégiai döntéshozatalt.

9. Befektetői kapcsolattartás

Az AI felhasználható következetes, szabványosított és több formátumban elérhető befektetői kommunikációra, anélkül, hogy sok kézimunkát igényelne.

Németh Balázs szerint a Deloitte tanulmányából is kiderül, hogy milyen hatalmas hozzáadott értéket teremthet az AI beépítése a munkafolyamatokba, elsősorban a rutinfeladatok kiváltása, a nagy mennyiségű és komplex adatbázisok elemzése a folyamatos és strukturált adatszolgáltatás révén. A K&H innovációs menedzsere szerint a hazai vállalatoknak minden korábbinál nagyobb hangsúlyt kellene helyezniük az AI beépítésére a munkafolyamatokba, valamint saját alkalmazottaik képzésére. Mert az AI miatt nem elveszteni fogják a munkájukat, hanem a korábbinál értelmesebb, hatékonyabb és kreatívabb feladatokra marad több idejük.

„Aki viszont nem képes együttműködni a mesterséges intelligenciával, az biztosan rosszabb helyzetbe kerül a munkaerőipaci versenyben” – mondja Németh Balázs.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 12:05:00
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
2025-03-31 19:05:00
Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban leginkább az infláció, a romló egészségügy és a hazai gazdasági, politikai helyzet miatt aggódnak a honfitársaink, míg a megfelelő biztonságérzethez főleg egészségre, biztos munkahelyre, valamint erős családi, párkapcsolati kötelékekre van szükségük.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS