Van honnan élénkülni: majdnem tízéves mélyponton a magyar lakásépítés

2025. 03. 06., 16:05

Nyolc- illetve kilencéves mélypontra esett 2024-ben a magyar lakáspiac két legfontosabb mutatója, az épített lakások és a kiadott építési engedélyek száma. Vagyis a KSH adataiból még nem látszik az élénkülés, viszont a piaci szereplők érzik azt. A lakásépítések hosszú átfutási ideje miatt ez a hatás a statisztikában csak késve jelenik meg, de a kereslet növekedése előbb-utóbb hat a kínálatra is.

2024-ben 13 295 lakás épült Magyarországon, 29 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban, ha pedig még messzebbről nézzük, akkor az adat felét sem érte el a 2020-as rekordév 28 ezer feletti adatának. Ennél kevesebb új lakást legutóbb 2016-ban építettek az országban a KSH statisztikája szerint, akkor a tízezret sem érte el ez a szám. Ha az éven belüli lefutást nézzük, akkor az első negyedév kifejezetten gyenge volt, kevesebb mint 2800 épített lakással, a negyedik negyedévben viszont már közel 4600 volt ez a szám. „A negyedik negyedév adata hagyományosan a legnagyobb a magyar piacon minden évben, ám a tavalyi volumen így is kilencéves negatív rekordot jelent. Bár a lakossági állampapírok jelentős kamatfizetésére és az újabb kormányzati ösztönzőkre készülve a fejlesztők egy éve sorra jelentik be új projektjeiket, a növekvő keresletre a kínálat csak hosszú átfutással reagál" – mutatott rá Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.

Ha nem csak az átadott lakásokat nézzük, akkor egyelőre a kiadott építési engedélyek számában sem látszik a fordulat. A KSH összesítése szerint a mintegy 20 500 engedély 4,7 százalékkal maradt el a 2023-as adattól, ennél is rosszabbul fest, hogy utoljára 2015-ben regisztráltak ennél kevesebbet. A negyedéves adatok alapján egyedül a harmadik negyedévben haladta meg a kiadott engedélyek száma az egy évvel korábbit, a három másik negyedévben alatta maradt.

Van tehát némi ellentmondás a hivatalos statisztikák és a piaci szereplők beszámolói között, hiszen hónapok óta arról hallani, hogy még az egyébként is felfokozott várakozásokhoz képest is erősen indult a 2025-ös év a lakáspiacon. A kereslet élénkülését támogatja a lakossági állampapírok már említett kamatfizetése, emellett a kormány is egy sor újabb intézkedéssel igyekszik segíteni a lakáspiacot. De akkor miért láthatunk majdnem évtizedes mélypontot a számokban?

„Erre a kérdésre a válasz röviden a piac tehetetlensége. Az építkezések hosszú átfutási ideje miatt a kínálat jellemzően csak jókora, nem ritkán több éves késéssel tud alkalmazkodni a kereslet változásához" – magyarázza Valkó Dávid. Vagyis azok a lakások, melyeken a fejlesztők tavaly a kereslet növekedését várva elkezdtek dolgozni, még jó esetben is építés alatt vannak.

A lakáspiac tehetetlensége nem új jelenség, az elmúlt években is volt rá példa. A koronavírus-járvány kitörésekor például 2020-ban a kiadott építési engedélyek száma már befékezett (-36 százalék), viszont az épített lakások száma még jelentősen, 34 százalékkal emelkedett 2019-hez képest. Ezt követően 2021-22-ben egyre több építési engedélyt adtak ki, ám a lakásépítések száma érdemben nem tudott nőni. A 2008-as pénzügyi válság idején pedig egészen 2013-ig tartott, mire ez a két mutató elérte a mélypontot, ahonnan aztán 2015-től láttunk dinamikus emelkedést, itt is előbb a lakásépítési engedélyek számában. Vagyis a lakásépítési piacon nem egy-egy év adata mérvadó, hanem hosszabb, többéves ciklusokban gondolkodnak a befektetők a telekvásárlás, a tervezés, majd az engedélyek beszerzésétől a kivitelezésen át az értékesítésig.

A mostani helyzetben ugyan a múltbeli statisztikák nem néznek ki jól, de a piac egyöntetűen élénkülésre számít, 2026-ig biztosan. Ezt támogatja az is, hogy a kormány egészen 2030-ig meghosszabbította az újépítésű lakások kedvezményes, 5 százalékos áfakulcsát. Emellett a rozsdaövezetekben még ezt az áfát is vissza lehet igényelni, vagyis gyakorlatilag forgalmi adómentesen épülhetnek új lakások, ami egyre több beruházó fantáziáját megmozgatja. Közben kereslet is van a modern, energiahatékony újépítésű ingatlanokra, melyek vásárlását egyre több támogatási elem és kedvezőbb hitelkonstrukció támogatja. Ebben a környezetben minden adott lenne az új lakások árának tartós emelkedéséhez, ezt viszont – több év alatt tízezres nagyságrendű új kínálatot generálva – mérsékelheti például a kormány új lakásépítési tőkeprogramja.

Érdekes lehet megvizsgálni azt is, hol tart a magyar lakásépítés európai összehasonlításban. Az Eurostat az építési engedélyeket tekintve egyelőre a tagállamok kevesebb mint felére közölte a tavalyi negyedik negyedéves adatokat. Ennek alapján a 2021-es bázisévhez viszonyítva Magyarországon még mindig majdnem 20 százalékos volt a visszaesés az év utolsó három hónapjában, ezzel a kontinensen eddig a középmezőnyben vagyunk. Észtországban vagy Németországban például majdnem csak fele annyi építési engedélyt adtak ki, mint 2021-ben, a horvát és a portugál lakáspiac viszont száguld 30 százalék körüli növekedéssel. Ha a harmadik negyedéves adatokat nézzük, akkor Magyarországon 23 százalékos volt a visszaesés az építési engedélyek számában, ami szintén átlagosnak mondható Európában a spanyol, a görög és a portugál piac robbanásszerű növekedése és a finn, valamint a svéd lakáspiac szenvedése mellett.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-20 15:20:00
Meghaladta a 10 milliárd forintot a sikeresen pályázók számára átutalt támogatások összege a gazdasági társaságok járműflottáinak zöldítését ösztönző kiíráson. Több mint 2300 cég kapott eddig átlagosan 3,8 millió forintot mintegy 2600 tisztán elektromos személyautó, kisteherautó vagy kisbusz megvásárlásához – tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium.
2025-03-20 13:15:50
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) az Építési és Közlekedési Minisztérium és a Hungexpo Zrt. partnerségével szakmai konferenciát rendez a CONSTRUMA Nemzetközi építőipari szakkiállítás nyitó napján.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS