A VOSZ Egészségügyi Tagozata állásfoglalásában üdvözli az építő, szakmai és nem politikai alapú vitát, örömmel kapcsolódik be az egészségügy megújításának ma közzétett, 10 pontos, 10 ezer milliárdos programjának kidolgozásába.
„Az egészségügyi rendszerünket érintő együtt gondolkodást a kormányzattal és a szakmai szervezetekkel mindig támogattuk és támogatjuk ma is. Üdvözöljük a ma megjelent vitairatot (Dr. Kóka János: A magyar egészségügy helyzete már nem fenntartható) az egészségügy megújításának 10 pontos, 10 ezer milliárdos programjáról, mert számos elemében találkozik a VOSZ Egészségügyi Tagozata által képviselt szervezetek álláspontjával” – írja állásfoglalásában a tagozat. Ismételten hangsúlyozzák: nincs két egészségügyi szektor, nincs külön állami és külön magánegészségügyi rendszer. „Egy szektor és egy rendszer van, az, amelyik a beteget meggyógyítja, és nem utolsó sorban hatékonyan működik. Ennek szellemében kell az állami- és magán oldalnak együtt gondolkodnia és összehangoltan cselekednie!”
„A beteget nem az érdekli, hogy kié az épület vagy a műtőlámpa. A beteg ember elvárása és érdeke a gyors, hatékony egészségügyi ellátás, a gyorsan visszanyert egészség és keresőképesség, mindezt elérhető áron. Hiszünk benne, hogy a beteg érdeke könnyen találkozhatna az állam, a piaci biztosítók, egészségpénztárak és a munkáltatók érdekeivel. Ennek eléréséhez tervezett, közös és összehangolt cselekvésre van szükség, egymásra mutogatás, politikai haszonszerzés és bűnbakkeresés helyett szigorúan szakmai megfontolásokon alapuló egyeztetésekre és egymás segítésére” – hangsúlyozzák a VOSZ szakértői.
A sikerhez vezető út csakis valódi szakértők bevonásán, a szakma képviselőivel megvalósuló valódi partnerségen keresztül vezethet. Szükség lesz az országos teljes kapacitásigény újra felmérésére és elosztására (nem politikai, hanem valós ellátóhelyi szükségletek alapján), a betegutak teljes újragondolására – nem kizárva a magánellátókat, akik ma már az első szakorvosi találkozások nagyobbik részét biztosítják, de nincs joguk a betegeket elindítani a betegúton, csak ha visszaküldik a háziorvoshoz beutalóért. „Megkerülhetetlennek tartjuk a valódi és működtethető regionális ellátó centrumok kijelölését és a kisebb, nem működtethető, az állam számára nagy anyagi terhet jelentő és az ellátottakra egyenesen veszélyt jelentő egységek megszüntetését” – áll a VOSZ Egészségügyi Tagozatának közleményében.
A tagozat szerint is fontos programelem a gyógyszer-túlhasználat újra szabályozása és a szükségtelen gyógyszerezés visszaszorítása, amelyhez elengedhetetlen a megelőzés komolyan vétele és a betegek korrekt informálása. Mindezek erősítik a szűrési rendszer hatékonyabb működését, amely a betegek együttműködése nélkül nem töltheti be funkcióját. A cselekvési programban az alapellátás, foglalkozás-egészségügy, járóbeteg-szakellátás, egynapos sebészetek szerepét tovább kell fokozni, ahogy erősíteni és támogatni szükséges a vállalati szektor és a biztosítási-pénzügyi szektor szerepvállalását és lehetőségeit, akár adó- és járulékkedvezményekkel is. Az emberek saját felelősségvállalását is erősíteni kell, saját egészségük megőrzése érdekében. Olyan rendszer járulhat hozzá a hosszabb és egészségesebb élethez, amely az egészséges életmódot folytatókat preferálja az egészségtelen életmódot folytatókkal szemben. „Egy valóban hatékony egészségügyi rendszer kiépítése közvetlen anyagi teher nélkül még sehol a világon nem sikerült, tehát támogatjuk, hogy az emberek a zsebükön is érezzék, ha tesznek vagy éppen nem tesznek egészségükért” – fogalmaznak a VOSZ szakértői.
Ehhez természetesen nemcsak az emberek nyitottságára és hajlandóságára, hanem a másik oldalon képzésre és informálásra is szükség van, hogy mindenkinek lehetősége legyen rátalálnia az egészséghez vezető útra. „A VOSZ Egészségügyi Tagozata ismételten felajánlja az egészségügyi rendszerek fejlesztésében felhalmozott, sok száz évnyi összesített hazai és nemzetközi tapasztalatát a helyzet jobbítása, a magyarok egészségi állapotának javítása és egészségének megőrzése érdekében” – zárul az állásfoglalás.
A beruházásösztönzésben is ki kell használni, hogy rendkívül Magyarország-barát az új washingtoni adminisztráció, és a legnagyobb amerikai cégeket is ösztönözni kell magyarországi befektetésekre – hívta fel a figyelmet Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.