A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
Korábbi cikkünkben bemutattuk, hogy az általános szerződési feltételek milyen esetben minősülnek tisztességtelennek. Mi történik, ha tisztességtelen feltételt alkalmaznak? Mi lesz a tisztességtelen általános szerződési feltétel következménye?
A tisztességtelen feltétel megtámadhatósága
Amennyiben egy általános szerződési feltétel tisztességtelen, akkor a szerződés részévé vált tisztességtelen szerződési feltételt a sérelmet szenvedett fél megtámadhatja. Ha a megtámadás eredményes, akkor a megtámadott szerződési feltétel a szerződés megkötésére visszamenőlegesen érvénytelenné válik. Tehát a tisztességtelen általános szerződési feltétel nem automatikusan minősül érvénytelennek. Csak akkor, ha a megtámadás sikeres volt.
A tisztességtelen általános szerződési feltétel megtámadása több módon történhet. A másik félhez intézett nyilatkozattal (pl. levélben) vagy közvetlenül a bíróság előtti megtámadással, peres úton.
A tisztességtelen ÁSZF megtámadására a sérelmet szenvedett félnek a szerződés megkötésétől számított 1 év áll rendelkezésére. Amennyiben a megtámadást a másik félhez intézett nyilatkozattal közölte, de a megtámadás nem volt eredményes (a másik fél nem ismerte el a tisztességtelenséget), akkor a fél bírósághoz is fordulhat. A bírósághoz fordulásra ebben az esetben is a szerződés megkötésétől számított 1 éven belül van mód.
Az eredményesen megtámadott tisztességtelen általános szerződési feltétel érvénytelensége azt jelenti, hogy az ilyen szerződési feltételre jogot vagy követelést alapítani nem lehet.
Amennyiben az érintett fél kicsúszik a megtámadás határidejéből, akkor sincs számára minden veszve. Bár pert már nem indíthat az érvénytelenség iránt, azonban a vele szemben támasztott követelés esetén védekezésként akkor is hivatkozhat a tisztességtelenségre, ha a megtámadási határidő már eltelt. Például, ha a féllel szemben tisztességtelen szerződési feltételként szereplő kötbér kikötés alapján támasztanak követelést, akkor a követeléssel szemben védekezésként akkor is hivatkozhat a feltétel tisztességtelenségére, ha a megtámadás határideje már eltelt.
A semmis tisztességtelen általános szerződési feltétel
Amennyiben a fogyasztó és vállalkozás közötti szerződésben szerepel tisztességtelen általános szerződési feltétel, akkor a fogyasztó védelme érdekében a szabályok szigorúbbak.
A fogyasztó és vállalkozás közötti szerződés részévé váló tisztességtelen szerződési feltétel semmis. A semmisségre a fogyasztó érdekében lehet hivatkozni. A semmisség megállapításához ebben az esetben külön eljárásra, a szerződés megtámadására nincs szükség. Ugyanez vonatkozik a fogyasztó és vállalkozás közötti szerződésekben található olyan tisztességtelen feltételre is, amely nem minősül általános szerződési feltételnek, de a vállalkozás által előre meghatározott és egyedileg meg nem tárgyalt feltétel
A semmis szerződési feltétel a megkötésének időpontjától érvénytelen.
Természetesen előfordulhat, hogy semmis szerződés esetén is bírósághoz kell fordulnia a fogyasztónak. Például, ha a semmisség miatt követelése keletkezik a vállalkozással szemben. Ebben az esetben fontos szem előtt tartani, hogy bár a semmisségre való hivatkozásnak nincs határideje, ha a semmisség miatt a fogyasztónak követelése van, akkor e követelésre az elévülés szabályait már alkalmazni kell.
A tisztességtelen általános szerződési feltétel következményei
Amennyiben az általános szerződési feltétel tisztességtelennek bizonyul, ez nem feltétlenül jelenti, hogy az egész szerződés érvénytelen. Az érvénytelenség főszabály szerint csak arra a szerződési feltételre vonatkozik, amely tisztességtelen volt. Tehát a szerződés részben válik érvénytelenné.
Ha az adott szerződési feltétel érvénytelensége esetén feltehető, hogy az érvénytelen feltétel nélkül a felek a szerződést nem kötötték volna meg, az egész szerződés érvénytelen lesz.
Ha fogyasztó és vállalkozás közötti szerződésben található tisztességtelen általános szerződési feltétel, abban az esetben az egész szerződés csak akkor válik érvénytelenné, ha a szerződés az érvénytelen rész nélkül nem teljesíthető.
Lehet utólag érvényessé tenni a tisztességtelen általános szerződési feltételt?
Önmagában az érintett szerződési feltétel vagy az egész szerződés érvénytelenségének megállapításával nem biztos, hogy a szerződés sorsa valóban rendezetté válik. Hiszen előfordulhat például, hogy az érvénytelen szerződési feltétel alapján a fél a szolgáltatást már teljesítette.
Van lehetőség arra, hogy a tisztességtelen szerződési feltételt a bíróság érvényessé nyilvánítsa vagy a feltételt a felek közös akarattal érvényessé tegyék. A bíróság a felek bármelyikének kérelmére a szerződést, illetve az adott szerződési feltételt érvényessé nyilvánítja, ha az érdeksérelem a szerződés megfelelő módosításával kiküszöbölhető. Tisztességtelen szerződési feltétel esetén erre akkor van lehetőség, ha a tisztességtelenség oka megszüntethető. Azaz megszüntethető az egyoldalú és indokolatlan hátrány, amelyet a szerződési feltétel tartalmaz. Természetesen a feleknek a bíróság bevonása nélkül is van lehetőségük arra, hogy a szerződés módosításával a tisztességtelen szerződési feltételt kiküszöböljék.
Ha már utólag sem tehető érvényessé a tisztességtelen feltétel
Amennyiben az érvénytelen szerződési feltételt/szerződést nem lehet érvényessé nyilvánítani, akkor a szerződés megkötését megelőző helyzetet kell visszaállítani. Ugyanez a helyzet, ha az érvényessé nyilvánítás ellen a szerződő felek mindegyike tiltakozik. Az eredeti állapot visszaállítása esetén mindegyik fél köteles visszatéríteni az érvénytelen szerződés alapján kapott szolgáltatást.
Ha az érvénytelen szerződés/szerződési feltétel nem nyilvánítható érvényessé és az eredeti állapot sem állítható helyre, akkor a felek között a teljesített szolgáltatásokkal el kell számolni. Ennek körében az ellenszolgáltatás nélkül maradt szolgáltatás ellenértékét pénzben kell megtéríteni. Erre általában akkor kerül sor, ha olyan teljesített szolgáltatásról van szó, amely már nem visszafordítható, nem visszaadható, ezért csak arra van lehetőség, hogy a másik fél az értékét megtérítse.
dr. Szabó Gergely
ügyvéd, irodavezető partner
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda
Megkétszerezte a környei multitechnológiás ragasztógyár termelési kapacitását a Henkel Magyarország. A német világcég globális hálózatának kiemelt operációi között számon tartott üzemben 30 millió euró értékben új gyártósorokat szereltek be, aminek nyomán a vállalat bútoripari és élelmiszeripari ügyfeleket is ki tud szolgálni. A fejlesztés eredményeképpen az üzem 20 új munkahellyel is bővült.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.