Teljesen új módszer született hidrogén előállítására, napfény és nanohuzalok segítségével

Teljesen új módszer született hidrogén előállítására, napfény és nanohuzalok segítségével
Gábor János  |  2025. 04. 28., 14:05

A forradalmi megoldás végre nagy mennyiségben teheti lehetővé hidrogén-üzemanyag előállítását. A cél az ipari méretű alkalmazás, amivel országok sora csökkentheti a kínai és orosz nyersanyag-függőséget.

A kanadai Alberta Egyetem kutatói olyan módszert dolgoztak ki, amellyel napfény és speciális anyagok felhasználásával tisztán és hatékonyan lehet vizet bontani hidrogénre és oxigénre. A fejlesztés, ha nagyobb léptékben megvalósul, hordozható, tiszta és nagy energiasűrűségű üzemanyag előállítását teheti lehetővé – írja a TechXplore.

A hidrogént napjainkban leginkább napelemekkel termelt áram segítségével, vízbontással állítják elő, ami költséges és nem túl hatékony megoldás. Ehhez képest A Karthik Shankar vezette kutatócsoport módszere közvetlenül a napfényt használja a víz bontására, így kevesebb energiaveszteséggel és olcsóbban működhet.

Az innovációról írt tanulmány szerint a csapat egy olcsó, gyakran előforduló, műtrágyákban és vizeletben is megtalálható vegyületet, karbamidot alakít karbon-nitriddé, hő segítségével. Ez az anyag könnyen elnyeli a napfényt, energiát ad az elektronoknak, amelyek kiszakadnak, lyukakat hagyva maguk után.

A fizikában ezeket az energia-részecskéket elektron-lyuk pároknak nevezik, amelyek normál esetben gyorsan újra egyesülnének, de amikor titán-dioxidot adnak a rendszerhez, az karbon-nitriddel együtt átmeneti réteget képez, amely elég ideig külön tartja az elektronokat és a lyukakat, hogy azok reakcióba léphessenek. Az elektronok a vízben található protonokkal egyesülnek, így hidrogéngázt hoznak létre. A lyukak a vízben található hidroxidionokkal lépnek reakcióba, oxigéngázt képezve.

Az Alberta Egyetem csapata a módszerhez nanohuzalokat alkalmaz, amelyek sokféle szögből képesek felfogni a napfényt, ezért a rendszer felhős időben is működik. Az előállított hidrogéngáz önmagában tárolja az energiát, így nincs szükség nagy kapacitású akkumulátorokra.

Az új megoldás elméletileg környezetbarátabb is, mivel a szilícium napelemek gyártása szennyező és energiaigényes folyamat. Eközben viszont Shankar csapata olcsó és bőségesen elérhető anyagokat használ, anélkül, hogy szélsőséges hőmérsékleten történő hevítést alkalmazna vagy jelentősebb szennyezést termelne.

„Egy napelemet használsz áramtermelésre, majd ezt az áramot használod úgynevezett száraz vízbontásra, elektrolízissel. Ez rengeteg energiaveszteséggel jár, míg a napfény közvetlen felhasználása hidrogéntermelésre sokkal hatékonyabb” – vezette le Shankar.

A tudós szerint a módszer javíthatja az energia- és nyersanyag-függetlenséget is, mivel jelenleg a világ szilíciumkészleteinek nagy része Kínából és Oroszországból származik. Az új eljárás lehetőséget adhat más országoknak arra, hogy saját erőforrásaikból állítsanak elő tiszta energiát.

A csapat jelenleg azt vizsgálja, hogy a karbamid helyett melamint használjanak a folyamatban. Emellett azt is megjegyezték, hogy a módszer metanolból ugyancsak képes lehet hidrogént előállítani, ami bár nem olyan tiszta forrás, mint a víz, bizonyos helyzetekben hasznos lehet. A kutatók remélik, hogy a technológia három-öt éven belül készen állhat a nagy volumenű, kereskedelmi méretű alkalmazásra.

A címlapkép illusztráció. Forrás: Amerikai Energiaügyi Minisztérium - Wikipedia

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 28., 15:15
Jól halad a Demján Sándor Program megvalósítása, őszre várhatóan minden tervezett forrás a gazdaságba kerül – tájékoztatott Nagy Márton. A nemzetgazdasági miniszter jelezte: az egyes élelmiszertermékekre kihirdetett árrésstop várhatóan érvényben marad, és további termékcsoportokra is kiterjesztik.
2025. 04. 28., 16:05
Egyelőre a munkaerő-kölcsönző cégek többsége is úgy véli, hogy nehezebb a munkaerő-tervezés a jelenlegi szabályozási környezetben” – számolt be Jobtain és a VOSZ közös kutatásának eredményéről Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató ügyvezetője, a VOSZ Minősített HR Szolgáltatók Szekciójának elnöke.
2025. 04. 28., 12:05
Négyzetméterenként is sokkal magasabb árakkal kell számolniuk azoknak, akik nagyobb, 80–120 négyzetméter alapterületű lakóingatlanokat keresnek. Ebben a méretkategóriában a hirdetési négyzetméterár átlagosan 14 százalékkal magasabb, mint az eggyel kisebb, 50–70 négyzetméteres alapterületű használt lakások körében – derül ki a zenga.hu elemzéséből.
2025. 04. 28., 09:25
Az év elején még mérsékelt optimizmussal tekintettünk előre, ám az elmúlt időszak friss makrogazdasági statisztikái és vámintézkedései új fényt vetnek az idei várakozásokra – összegezte a „jövőkép” változását Farkas Gábor, a PwC Magyarország cégtársa és Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet gazdaságkutatási igazgatója.
2025-04-28 18:10:00
2025 első negyedévében már alig érhető el újépítésű lakás 1 millió forint alatti négyzetméteráron – derül ki a Duna House legújabb ingatlanpiaci elemzésből. Ezzel új korszakba lépett a főváros ingatlanpiaca, amely a vásárlók lehetőségeit és döntési szempontjait is új irányba fogja terelni.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS