2024-ben mindössze 24 ezer új társas vállalkozás indult Magyarországon, ami az elmúlt nyolc év leggyengébb eredménye. Miközben a vállalkozási kedv csökkent, több mint 6 ezer vállalkozó van, aki hatnál több céget irányít.
Az OPTEN adatai alapján 2024-ben mindössze 24 ezer új társas vállalkozás alakult Magyarországon, ami 6 százalékos visszaesést jelent az előző évhez, és 18 százalékos csökkenést 2022-höz képest. Ez az eredmény az elmúlt nyolc év leggyengébb mutatója.
Az újonnan belépő magánszemélyek száma – azoké, akik korábban sem tulajdonosként, sem cégvezetőként nem vettek részt társas vállalkozásokban – szintén csökkent. Míg az új cégek száma 6 százalékkal esett vissza, az új belépők által alapított vállalkozások száma ennél kisebb, 5 százalékos csökkenést mutatott, de így sem érte el a 6 ezret.
A társas vállalkozások száma az elmúlt két évben 23 ezerrel csökkent, miközben az egyéni vállalkozások száma 55 ezerrel nőtt. Bár pontos adatok nem állnak rendelkezésre arról, hogy a vállalkozók milyen szempontok alapján választanak formát, feltételezhető, hogy az egyéni vállalkozás vonzóbb a költséghatékonyság szempontjából.
Az újonnan alapított társas vállalkozások 54 százalékában található olyan aláíró vagy tulajdonos, aki először vállal ilyen szerepkört. Ezen belül az új cégek 41 százalékában minden tulajdonos és vezető teljesen új szereplő, míg közel 24 százalékuk semmilyen kapcsolatban nem állt korábbi cégekkel – sem személyi, sem címkapcsolaton keresztül.
2024-ben a hazai cégbázis szerkezete továbbra is koncentrált maradt. Több mint 6 ezer vállalkozó rendelkezik közvetlen befolyással legalább hat cég felett, és több mint ezer magánszemély érdekelt tíz vagy több vállalkozásban. Ezekben a körökben nem tapasztalható jelentős csökkenés.
A közvetett befolyások még nagyobb koncentrációra utalnak. Azok száma, akik közvetetten hat vagy több céget irányítanak, már eléri a 10,5 ezret, a 10-nél több vállalkozásban érdekeltek pedig 3,5 ezren vannak.
Az adatok egyértelmű trendet mutatnak, a vállalkozások számának csökkenése mellett a nagyobb cégcsoportok, a „cégbirodalmak” dominanciája egyre nő. „Azok a magánszemélyek, akik tíz vagy több cégben rendelkeznek közvetlen vagy közvetett érdekeltséggel, továbbra is a hazai vállalkozói szféra nyertesei közé tartoznak. Ebben a szegmensben 2024-ben sem mutatkozott visszaesés” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.
A beruházásösztönzésben is ki kell használni, hogy rendkívül Magyarország-barát az új washingtoni adminisztráció, és a legnagyobb amerikai cégeket is ösztönözni kell magyarországi befektetésekre – hívta fel a figyelmet Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.