Azzal tudjuk legjobban támogatni a turisztikai szektort, hogy a mostani kamatcsökkentés a Turisztikai Kártyánkra is kiterjed” – mondta a Portfolio-nak adott interjúban Krisán László, a Széchenyi Kártya Programot koordináló KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója.
„Miközben korábbi a 18-20 százalék feletti kamatszint miatt a piaci hitelezés visszaesett, a Széchenyi Kártya mint államilag kamattámogatott program népszerűsége töretlen maradt: 2022-ben 2900, 2023-ban 2800, 2024-ben több mint 2600 milliárd forintnyi kérelmet fogadtunk be a Széchenyi Kártya Programban. Már 2023 végétől javasoltuk a leforduló jegybanki kamatokkal összhangban a kamatok csökkentését és tavaly november 1-jével ez az elképzelés elfogadásra is került. A vállalkozások érdeklődése rögtön megélénkült. Kulcsfontosságú vállalkozói visszajelzés volt az is, hogy a beruházási típusú finanszírozások kamatcsökkentése mellett a forgóeszköz- és folyószámlahitelek kamata egyaránt csökkenjen és erre mind a gazdasági kormányzat, mind a KAVOSZ, mind a bankok is nyitottságot mutattak” – fogalmazott Krisán László a Portfolio-nak.
Mint mondta, gyorsan tető alá került egy megállapodás a Magyar Bankszövetség és a KAVOSZ között arra, hogy együttes költségmegosztással könnyítsenek a hozzájuk forduló vállalkozásokra nehezedő kamatterheken. A kormányzat által is támogatott megállapodásban az 50 bázispontos kamatcsökkentésből 40 bázispontot a bankszektor, 10 bázispontot a KAVOSZ vállal magára március 1-jétől az újonnan kihelyezett Széchenyi Kártya Program beruházási-, agrár beruházási, folyószámla-, likviditási hitelek- és lízingtermékek esetében.
A Demján Sándor Programról elmondta, hogy elemei azért jók, mert egymásra épülnek, nem versenyeznek egymással. Az 1+1 Beruházás-élénkítő Támogatási Program arról szól, hogy 1 vállalkozói forint mellé 1 forintot ad az állam. „Láthatóan jól eltalált pályázat született, ezt igazolja, hogy óriási az igény rá. A tőkeprogramok a vállalkozásokat tőkeerősebbé teszik, aminek ugyancsak nagy a jelentősége, hiszen a bankok az első és a második helyen is a tőkét nézik, amikor egy vállalkozás hitelképességét vizsgálják. A nagyobb tőke tehát jobb hitelképességet és potenciálisan több hitelt jelent. Nagy előrelépést várunk az akadálymentesítéstől, vagyis az adminisztráció csökkentésétől is, ezzel kapcsolatban a piac ötlethegyekkel bombázza a Nemzetgazdasági Minisztériumot. A Demján Sándor Program elemei tehát kiegészítik egymást.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter bejelentette, hogy egy turisztikai bank felállítását tervezi a kormány. „A turizmus komoly potenciállal, folyamatosan bővülő kilátásokkal rendelkezik, elég csak a reptéri számok dinamikájára gondolni. Egy külön bank létrehozása annak az evolúciónak lehet a része, amelyek révén ez a szegmens megkaphatja azt a figyelmet és specifikus finanszírozást, amely a stabil és fejlődő működéséhez szükséges. Mi azzal tudjuk legjobban támogatni a szektort, hogy a mostani kamatcsökkentés a Turisztikai Kártyánkra is kiterjed” – reagált a KAVOSZ vezérigazgatója.
A beruházásösztönzésben is ki kell használni, hogy rendkívül Magyarország-barát az új washingtoni adminisztráció, és a legnagyobb amerikai cégeket is ösztönözni kell magyarországi befektetésekre – hívta fel a figyelmet Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.