Krisán László: A Demján Sándor Program elemei nem versenyeznek egymással

Krisán László: A Demján Sándor Program elemei nem versenyeznek egymással
2025. 02. 06., 10:55

Azzal tudjuk legjobban támogatni a turisztikai szektort, hogy a mostani kamatcsökkentés a Turisztikai Kártyánkra is kiterjed” – mondta a Portfolio-nak adott interjúban Krisán László, a Széchenyi Kártya Programot koordináló KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója.

„Miközben korábbi a 18-20 százalék feletti kamatszint miatt a piaci hitelezés visszaesett, a Széchenyi Kártya mint államilag kamattámogatott program népszerűsége töretlen maradt: 2022-ben 2900, 2023-ban 2800, 2024-ben több mint 2600 milliárd forintnyi kérelmet fogadtunk be a Széchenyi Kártya Programban. Már 2023 végétől javasoltuk a leforduló jegybanki kamatokkal összhangban a kamatok csökkentését és tavaly november 1-jével ez az elképzelés elfogadásra is került. A vállalkozások érdeklődése rögtön megélénkült. Kulcsfontosságú vállalkozói visszajelzés volt az is, hogy a beruházási típusú finanszírozások kamatcsökkentése mellett a forgóeszköz- és folyószámlahitelek kamata egyaránt csökkenjen és erre mind a gazdasági kormányzat, mind a KAVOSZ, mind a bankok is nyitottságot mutattak” – fogalmazott Krisán László a Portfolio-nak.

Mint mondta, gyorsan tető alá került egy megállapodás a Magyar Bankszövetség és a KAVOSZ között arra, hogy együttes költségmegosztással könnyítsenek a hozzájuk forduló vállalkozásokra nehezedő kamatterheken. A kormányzat által is támogatott megállapodásban az 50 bázispontos kamatcsökkentésből 40 bázispontot a bankszektor, 10 bázispontot a KAVOSZ vállal magára március 1-jétől az újonnan kihelyezett Széchenyi Kártya Program beruházási-, agrár beruházási, folyószámla-, likviditási hitelek- és lízingtermékek esetében.

A Demján Sándor Programról elmondta, hogy elemei azért jók, mert egymásra épülnek, nem versenyeznek egymással. Az 1+1 Beruházás-élénkítő Támogatási Program arról szól, hogy 1 vállalkozói forint mellé 1 forintot ad az állam. „Láthatóan jól eltalált pályázat született, ezt igazolja, hogy óriási az igény rá. A tőkeprogramok a vállalkozásokat tőkeerősebbé teszik, aminek ugyancsak nagy a jelentősége, hiszen a bankok az első és a második helyen is a tőkét nézik, amikor egy vállalkozás hitelképességét vizsgálják. A nagyobb tőke tehát jobb hitelképességet és potenciálisan több hitelt jelent. Nagy előrelépést várunk az akadálymentesítéstől, vagyis az adminisztráció csökkentésétől is, ezzel kapcsolatban a piac ötlethegyekkel bombázza a Nemzetgazdasági Minisztériumot. A Demján Sándor Program elemei tehát kiegészítik egymást.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter bejelentette, hogy egy turisztikai bank felállítását tervezi a kormány. „A turizmus komoly potenciállal, folyamatosan bővülő kilátásokkal rendelkezik, elég csak a reptéri számok dinamikájára gondolni. Egy külön bank létrehozása annak az evolúciónak lehet a része, amelyek révén ez a szegmens megkaphatja azt a figyelmet és specifikus finanszírozást, amely a stabil és fejlődő működéséhez szükséges. Mi azzal tudjuk legjobban támogatni a szektort, hogy a mostani kamatcsökkentés a Turisztikai Kártyánkra is kiterjed” – reagált a KAVOSZ vezérigazgatója.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 20., 15:20
Meghaladta a 10 milliárd forintot a sikeresen pályázók számára átutalt támogatások összege a gazdasági társaságok járműflottáinak zöldítését ösztönző kiíráson. Több mint 2300 cég kapott eddig átlagosan 3,8 millió forintot mintegy 2600 tisztán elektromos személyautó, kisteherautó vagy kisbusz megvásárlásához – tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium.
2025-03-20 13:15:50
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) az Építési és Közlekedési Minisztérium és a Hungexpo Zrt. partnerségével szakmai konferenciát rendez a CONSTRUMA Nemzetközi építőipari szakkiállítás nyitó napján.
2025-03-20 10:05:00
Az EKD rendelet módosításának célja a magas hozzáadott értékű beruházások megvalósításának támogatása, a helyi beszállítókkal való együttműködés és a környezetterhelés csökkentése. Ezzel összhangban beruházási támogatás esetében bővül a támogatási döntés során figyelembe veendő szempontok köre, és átalakul a kötelezettségvállalások rendszere is – hívják fel a figyelmet a PwC Magyarország szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS