NAV-sikertörténet az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás

2025. 02. 06., 06:50

A 2023. évi 770 ezer után 2024-ben több mint 1,2 millió beadvány érkezett be az adóhivatalhoz az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazáson keresztül. Nemcsak a 18 millió forintra emelt alanyi mentesség választásáról érdemes az ONYA-n keresztül nyilatkozni, hanem az szja-ból járó kedvezményeket is itt a legegyszerűbb érvényesíteni – írják a NAV szakértői.

Az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás (ONYA) több mint száz intéznivalót egyszerűsít. Most a legaktuálisabb az alanyi mentesség választásáról szóló nyilatkozat. Az alanyi adómentesség választására jogosító értékhatár ugyanis 12 millió forintról 18 millió forintra emelkedett. A magasabb értékhatár 2025. január 1-jétől visszamenőleg alkalmazható, erről azonban legkésőbb 2025. február 28-ig kell nyilatkozni a NAV-nak – emlékeztet az adóhivatal közleménye.

Az ONYA egyik legnépszerűbb szolgáltatása az szja-ból járó kedvezmények igénybevételéhez szükséges adóelőleg-nyilatkozat. A gyermekes családok, az első házasok, a négy vagy több gyermeket nevelő anyák, a 30 év alatti anyák, illetve a bizonyos betegségekben szenvedők tavaly mintegy 190 ezer nyilatkozatot küldtek be az ONYA-n keresztül. Azoknak, akik jogosultak valamilyen kedvezményre, de eddig még nem töltötték ki az adóelőleg-nyilatkozatot, a legjobb választás az ONYA.

Az ONYA népszerűségi listájának top három helyezettje az adóelőleg-nyilatkozatok mellett két adatlap lett. Az állandó meghatalmazást és az egyszerűsített foglalkoztatást (például alkalmi munkát) jelentik be sokan online, egyszerűen az ONYA-n keresztül.

Az ONYA használatához nincs szükség külön segédprogramra, így könnyedén, pár kattintással elérhetők a dokumentumok. A kitöltés is gyors és hatékony, ugyanis – az elektronikus azonosítás után – az alkalmazás automatikusan betölti a hivatal által ismert adatokat, a felhasználónak már csak az új információkat kell beírni. A felület elérhető mobilon és tableten is, ráadásul nyomtatásra és irattárolásra sincs szükség, a program a felhőben tárolja az adatokat.

Az online intézhető ügyek köre folyamatosan bővül, jelenleg hat kategóriában, több mint száz különböző dokumentummal lehet dolgozni az alkalmazásban. A meghatalmazások mellett adatszolgáltatások, bejelentések, bevalláshoz kapcsolódó ügyek, illetve kérelmek és nyilatkozatok is leadhatók a felületen.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-21 19:10:00
Az Agroinform.hu legfrissebb felmérése szerint a legtöbben továbbra is elsősorban rekreációs tevékenységként tekintenek a kiskert gondozására, azonban a zöldség- és gyümölcsárak újbóli emelkedése miatt a hobbikertészek 70 százaléka számára anyagilag is fontos szerepe van a saját célra történő termelésnek.
2025-03-21 17:10:00
A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 56 százaléka elégedetlen a jelenlegi fizetésének mértékével, ami 6 százalékponttal magasabb a tavaly ilyenkor mért aránynál. A munkavállalók kétharmada azt tervezi, hogy ha lehetősége nyílik rá, egy éven belül munkahelyet vált, noha 62 százalékuk úgy érzi, hogy tavalyhoz képest beszűkültek az elhelyezkedési lehetőségei – derült ki a Trenkwalder március elején végzett munkaerőpiaci kutatásából.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS