Mivel meredeken nő a tartósan betöltetlen háziorvosi praxisok száma Magyarországon, vonzóvá kell tenni a pályát a fiatalok számára, és még hangsúlyosabbá a letelepedési pályázatok lehetőségét – mondta Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezetének alapító-elnöke, a VOSZ Alapellátás és fogászati ellátás szekciójának elnöke.
Jelenleg már 833 betöltetlen háziorvosi praxis van Magyarországon, míg tavaly ez a szám 675, 2019 januárjában pedig „csak” 373 volt. Az Indexnek nyilatkozva Békássy Szabolcs emlékeztetett: a 2023-as törvénymódosítással a háziorvosi körzethatárok kijelölésének joga 2024-től az önkormányzatoktól átkerült az Országos Kórházi Főigazgatósághoz.Aszakember szerint ez a szakma által is támogatott intézkedés volt, mivel a magyarországi körzetstruktúra nem változott az ezredforduló óta, miközben százezrekkel kevesebben vagyunk. Az országon belüli demográfiai mozgásokat nem követte le Budapest és a városok lélekszámának növekedését, a határ menti települések elnéptelenedését. A legtöbb üres praxis évek óta Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében van, idén 104-gyel került az első helyre.
„Az önkormányzati vezetőkkel el kell fogadtatni, hogy nem az a legjobb megoldás, ha helyettesítés útján biztosítják az alapellátást, ideálisabb, ha minden körzetnek van állandó rendelési idővel rendelkező háziorvosa, akihez a falugondoki hálózat támogatásával vagy a betegek szállítását biztosító más megoldással eljuthatnak a betegek. Ezért is lenne fontos a mielőbbi körzetátalakítás, amit a főváros agglomerációjának megduplázódott lélekszáma szintén indokol” – fejtette ki az országos kollegiális vezető.
Békássy Szabolcs a kiüresedő praxisok másik okaként a szakma elöregedését nevezte. A háziorvosok túlnyomó többsége 50 év feletti, harmaduk 60 éves is elmúlt, sokan még nyugdíjaskorukban is praktizálnak. A gyermekháziorvosok esetében még rosszabb a helyzet: átlagéletkoruk 62 év, Magyarországon 1400-an dolgoznak az alapellátásban, őket csak ilyen szakvizsgával rendelkezők helyettesíthetik. A szakmai vezető szerint vonzóvá kell tenni a pályát a fiatalok számára, és még hangsúlyosabbá a letelepedési pályázatok lehetőségét, jelentős összeggel támogatva a perifériákon a munkavégzést.
(Fotó: Tövissi Bence/Index)
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.