A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) támogatja az áfa alanyi mentesség határának emelését, és azonnali intézkedéseket javasol.
A kamara közleménye emlékeztet: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a héten hivatalosan bejelentette, hogy 18 millió forintra növelnék az áfa alanyi adómentesség értékhatárát. (Az MKIK a tavaly novemberben publikált minimálbér-kutatásának gyorsjelentésében szintén ezt javasolta.)
A MKIK azt javasolja, hogy az emelés két lépcsőben valósuljon meg. Első lépésként visszamenőleges hatállyal, 2025. január 1-től emelkedjen 15 millió forintra, majd 2026. január 1-től 18 millió forintra az új bevételi határ. Az azonnali visszamenőleges hatályú intézkedés az MKIK szerint azért fontos, mert az elmúlt évek magas inflációja miatt a főállású vállalkozók jelentős része idén várhatóan már október körül el fogja érni a 12 milliós határt. Onnantól vagy a teljesítményük visszafogásával vagy valamilyen „szürke”, illegális megoldással érik el, hogy ne kerüljenek át áfakörös működésbe, ami a kamara szerint vissza fogja fogni az utolsó negyedév GDP-növekedési ütemét is.
Az MKIK az áfahatár emelésével összefüggésben felhívja a figyelmet a katás adózók rendezetlen helyzetére is, mert a jelenlegi havi 50 ezer forintos tételes adó, ami a társadalombiztosítási és a nyugdíjjárulékot is tartalmazza, szintén folyamatosan inflálódik. A kamara szerint itt két megoldás lehetséges. Az egyik, hogy vezessék vissza a magasabb tételes adó választásának lehetőségét, például legyen választható a havi 75 ezer vagy 100 ezer forintos tételes adófizetési lehetőség, amiért már egy befizetéssel arányos, elfogadható nyugdíjra lenne majd jogosult az ezt választó vállalkozó. A másik, hogy az alanyi áfamentes határérték emelkedésével arányosan valorizálják a havi kata tételes adóösszegét, ezzel is biztosítva a kedvezményes adózást választó vállalkozások szociális ellátásainak es nyugdíjának méltányosan jobb alapokra helyezését. (MTI)
Megjelent az egyik legfontosabb hazai gazdaságfejlesztési eszköz, az egyedi kormánydöntéssel nyújtható támogatások módosított feltételrendszere, amely ismét számos könnyítéssel segíti a vállalkozásokat, és minden korábbinál több lehetőséget biztosít a hagyományos magyar újító szellemnek és az ötletből értéket teremtő kutatás-fejlesztési tevékenység kibontakozásának – hívja fel a figyelmet a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.
A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.