IVSZ-állásfoglalás a digitális eszközök iskolai korlátozásáról

2024. 07. 23., 14:55

„A tervezett jogszabály nem kellően körültekintő alkalmazása azzal fenyeget, hogy »a fürdővízzel kiöntik a gyereket is«, azaz az okoseszközök oktatási célú használata helyett sok iskolában a teljes tiltás mellett döntenek.”

Az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége a következő állásfoglalást fogalmazta meg „a nevelési-oktatási intézményekben a tiltott és a használatában korlátozott tárgyak köréről, valamint a tárgyakra vonatkozó eljárásrend részletes szabályairól” készülő kormányrendelet kapcsán:

1. Az IVSZ elismeri és támogatja azt a jogos törekvést, hogy a tanórák alatt a diákok kizárólag a tanulással összefüggésben, a tanár iránymutatását követve használják a digitális eszközöket. A fegyelmezett és céltudatos használat hozzájárulhat az iskolai eredmények javításához és a figyelem fenntartásához.

2. A modern oktatásban azonban a modern digitális eszközöknek feltétlenül szerepet kell kapniuk, hiszen a hétköznapi életünk és különösen a munkavállalói létünk mellőzhetetlen eszközei. A legtöbb munkakörben és területen munkaeszköznek tekinthetők, ezért elengedhetetlen, hogy a diákok már az iskolában megismerkedjenek velük és megtanulják azokat hatékonyan használni.

3. A tervezett jogszabály nem kellően körültekintő alkalmazása azzal fenyeget, hogy „a fürdővízzel kiöntik a gyereket is”, azaz az okoseszközök oktatási célú használata helyett sok iskolában a teljes tiltás mellett döntenek. Ez a megközelítés hosszú távon káros hatással lehet az oktatás minőségére és a diákok digitális készségeinek fejlesztésére.

4. A teljes tiltás nemcsak az oktatási intézmények közötti különbségeket növelné, hanem a hátrányos helyzetűek társadalmi felzárkózási esélyeit is korlátozná. Emellett kétségessé tenné az eddig a Digitális Oktatási Stratégiával összhangban végrehajtott infrastrukturális fejlesztéseket (sávszélesség-bővítés, iskolai wifi) és eszközbeszerzéseket is, melyek jelentős anyagi ráfordítással valósultak meg.

5. Az IVSZ ezért a tervezett jogszabály digitális eszközökre vonatkozó részének elhagyását javasolja, illetve amellett érvel, hogy az intézmények saját szabályzatot legyenek kötelesek készíteni a digitális eszközök iskolai használatáról. Amennyiben a jogszabály rendelkezései változatlan formában lépnek érvénybe, az IVSZ felhívja az intézményvezetőket és pedagógusokat, hogy éljenek a jogszabály 5. paragrafusában biztosított lehetőséggel:

„Az Nkt. 24. § (4) bekezdés b) pontja szerinti esetben a birtoklásra és használatra vonatkozó engedélyezést az igazgató vagy a pedagógus végzi a tanulmányi rendszerben azzal, hogy rögzíti a) a birtoklás és a használat célját, b) az engedély érvényességének időtartamát (tanórán, foglalkozáson, tanítási év), továbbá c) birtokolható tárgyat.”

Az IVSZ elkötelezett amellett, hogy a digitális eszközök oktatási célú használata megfelelő szabályozás mellett valósuljon meg, biztosítva ezzel a diákok jövőbeli munkaerőpiaci versenyképességét és a modern oktatási követelményeknek való megfelelést – zárul a szövetség állásfoglalása.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS