Gombából házat: így készül tégla a laskagomba hulladékából

Gombából házat: így készül tégla a laskagomba hulladékából
ESGHírek  |  2024. 07. 19., 14:55

Szó szerint gombamód nőhetnek házak olyan régiókban, ahol a minőségi építőanyag kevésbé, szilárd tömbök gyártására alkalmas növényi törmelék viszont könnyen hozzáférhető. A laskagomba az egyik legjobb nyersanyagnak bizonyult.

A MycoHab nevű vállalat az MIT és a Standard Bank együttműködésével fejlesztett ún. „mycoblockokat”, amelyek nagy, szilárd, barna téglák és laskagomba hulladékból készülnek. Mivel ez a fajta nyersanyag bőségesen hozzáférhető, az építőipari felhasználása komoly segítséget nyújthat a világ azon régióiban, ahol a lakosság nem fér hozzá megfizethető, fenntartható lakóházakhoz. Az innováció lényege, hogy a gombatermesztés melléktermékeinek felhasználásával állítsanak elő olyan tömböket, amelyek megfelelő szigetelő tulajdonságokkal ruházzák fel a belőlük épült ingatlanokat. A megoldással először Namíbia lakásválságát próbálják enyhíteni.

Elsőre talán meglepő lehet, de a gombaalapú téglák erősebbek a hagyományos beton tégláknál – derült ki a projekt kísérleti szakaszában. A The Guardian riportja szerint bár felmerültek olyan aggodalmak a nyersanyaggal kapcsolatban, hogy a téglák esetleg kellemetlen szagot árasztanak, így alkalmatlanok lehetnek lakóház építésére, Kristine Haukongo, a MycoHab kutatócsoportjának egyik vezető termesztője megerősítette: az első karbonnegatív ház, amit gomba téglákból építettek, teljesen szagtalan. A kutató invazív gyomokból vágott fákon termeszt laskagombákat, és az így keletkező hulladékot alakítja nagy mycoblockokká, amelyeket aztán otthonok építésére szánnak.

„Új, jobb módot szerettünk volna találni a lakásválság kezelésére és egy fenntartható módot az invazív bokrok környezeti hatásainak csökkentésére – érvelt Magreth Mengo, a projektben résztvevő Standard Bank namíbiai márka- és marketingvezetője. Ez a projekt az első a maga nemében, és még nagyon kísérleti fázisban van, de sokat ígér.”

Laskagomba hulladékából készült tégla enyhíti a lakásválságot

A projekt elsődleges célja a súlyos lakásválság kezelése volt, a dél-nyugat-afrikai Namíbiában, ahol nagyon sürgősen szükség lenne körülbelül félmillió új otthonra. Ez nagyon nehéz kérdés egy olyan országban, ahol a háztartások közel 90 százaléka havonta kevesebb mint 144,69 dollárból (kb. 52 ezer forintból) él, magyarán: a lakástulajdonlás sokak számára elérhetetlen. Ennek eredményeként minden ötödik namíbiai olyan rögtönzött otthonokban él, amelyek hulladékanyagokból vagy horganyzott lemezekből készülnek. A MycoHab fejlesztése erre a méltatlan helyzetre és egyidejűleg a fenntartható növekedés beindítására jelenthet megoldást.

Ha mindez nem lenne elég: a projekt arra is törekszik, hogy eltávolítsa az invazív cserjéket, amelyek jelentős területeket, mintegy 45 millió hektárt foglalnak el, ami Magyarország területének kb. ötszöröse, Namíbiának pedig a fele. A bokrok befurakodnak a mezőgazdasági területekre és mára komolyan befolyásolják a talajvíz utánpótlását. A fenntartható tégla nyersanyagának termesztéséhez felhasznált bokrok eltűnése következtében a föld alkalmasabbá válik a természetes növényzet, például a fű növekedésére.

Ez a helyreállítás javítja a föld képességét arra, hogy több haszonállatot és vadon élő állatot támogasson, mivel a füves területek alapvető élelmet és élőhelyet biztosítanak, valamint lehetővé teszik a fenntartható földhasználati gyakorlatokat.

Mint látható, a módszer nagyon messzire mutató pozitív hatásokat eredményezhet, és önmagában képes jelentősen javítani olyan mélyszegénységben élő közösségek helyzetét, amelyek a rossz gazdasági viszonyok, a kevés élelmiszer és klímaváltozás – valamint az ezek közvetett hatására ki-kitörő fegyveres konfliktusok – miatt hazájuk elhagyására kényszerülnek.

A karbonkibocsátást többszörösen csökkenti

Mivel az invazív növényzet eltávolításának hagyományos módszerei között impozáns helyet foglal el a felégetés (15 évente 300 millió tonnát égetnek el), a helyzet komolyan fokozza a szén-dioxid-kibocsátást. A MycoHAB most azt javasolja a namíbiai kormánynak, hogy égetés helyett engedjék át a bokrokat, hogy azokból minél többet alapanyagként használhassanak laskagomba termesztéséhez. A gombákat helyi piacokon értékesítik, míg a belőlük származó hulladékot és a velük együtt feldolgozott invazív bokrokat összepréselik és megsütik, hogy fenntartható mycoblock építőanyagot képezzenek belőle. Minden egyes mycoblock körülbelül 10 kilogramm invazív bokor anyagot tartalmaz.

Főoldali kép: MycoHab

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS