Borsa Kata: Az élet értelme a folyamatos fejlődés

Borsa Kata: Az élet értelme a folyamatos fejlődés
Szerdahelyi Csaba  |  2021. 09. 27., 10:15

Egy szakmai, érdekvédelmi szervezetnek az a feladata, hogy akkor tudjon támaszul szolgálni a tagok számára, amikor a legnagyobb szükség van rá – mondta az Üzletemnek Borsa Kata, a Magyar Fesztivál Szövetség elnöke.

Borsa Kata a Magyar Fesztivál Szövetség új elnöke, a Nemzeti Kulturális Alap Kulturális Fesztiválok kollégiumának tagja, író, dramaturg, fesztivál szervező, a Karzat Színház Nonprofit Kft. vezető munkatársa, az EFFE Laureate díjas Öt Templom Fesztivál és az Öt Templom Advent programigazgatója. Ha érdekli, hogy Kata mire nem sajnálja a pénzét, a választ megtalálja az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 323. interjújában.

Mit tart karrierje csúcsának?

– Bízom benne, hogy erre a kérdésre még nem tudom a helyes választ.

Milyen távra tervez?

– Az elmúlt két év az élet minden területén, de a fesztiválok szervezői számára különösen bebizonyította: a kérdés nem az, hogy „Milyen hosszú távra tervezünk?”, sokkal inkább az, hogy „Milyen gyorsan tudunk reagálni az új helyzetekre?”. A Magyar Fesztivál Szövetség elnökeként három évre kaptam felhatalmazást a tagságtól. Ebben a szerepben három, de inkább kétszer három évre kell terveznem. A szervezetnek szüksége van egy hosszú távú stratégiára, ami független az aktuális irányzatoktól, és amennyire lehet stabil tud maradni az olyan események mellett is, mint egy világjárvány. Egy szakmai, érdekvédelmi szervezetnek az a feladata, hogy akkor tudjon támaszul szolgálni a tagok számára, amikor a legnagyobb szükség van rá. Békeidőben pedig szisztematikusan kell építkezni, és most ez az újjáépítés időszaka minden tekintetben.

Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?

– Nincs se szakmai se magánéleti bakancslistám. Abban hiszek, hogy az élet értelme a folyamatos fejlődés, és ez vonatkozik a kitűzött célokra is.

Kitől tanulta eddig a legtöbbet?

– Édesapámtól.

Mivel motiválja a kollégáit?

– Nem tudom, ezt igazából tőlük kellene megkérdezni. Minden esetre próbálkozom.

Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?

– Elég sok mindent csináltam és csinálok most is párhuzamosan. Nagyon szeretem a színházi munkát, egy előadás születése maga a varázslat. Sajnos évek óta több stratégiai, pénzügyi, jogi feladat jut rám és kevesebb kreatív munka, teremtő, művészi alkotás, mint szeretném.

Hogyan éti üzleti kapcsolatait?

– Mindig a legjobbnak kell lenni.

Mire sajnálja az idejét?

– Sorban állásra, űrlapok töltögetésére, felesleges hivatali ügyintézésre, buta emberek erőszakos ostobaságának cáfolására nagyon, és arra, hogy újra és újra magyarázzak valamit azért, mert nem figyel, akinek mondom. Általában minden olyan haszontalan vagy értelmetlen dologra, ami már lefoglal annyira, hogy közben nem tudok egészen máson gondolkozni.

Mivel lehet felbosszantani?

– Hanyagsággal, hazugsággal és rosszindulattal.

Milyen önkéntes munkát vállalna?

– Amiket vállaltam. Főállásban egy nonprofit kft.-nél dolgozom, ahol a munka nem a munkaidő végéig tart, hanem addig amíg el nem fogy a feladat. Társadalmi munkában látom el a Magyar Fesztivál Szövetség elnöki feladatait a következő három évben. Azt hiszem, már így is elég sok önkéntes munkát végzek.Nem szeretnék senkinek további tippeket adni, de eddig is megtaláltak, és azt gondolom, ezután is meg fognak találni azok a feladatok, amelyekre nem tudok nemet mondani. Mindig vannak jó ügyek, amelyek akkor mozdulnak csak előre, ha belevágunk és csináljuk. Alapvetően hiszek benne, hogy az értelmes önkéntes munka egy win-win helyzet. Egészen más azért dolgozni, mert hiszünk valamiben, mint azért, mert muszáj.

Mire nem sajnálja a pénzt?

– Semmire amire a családomnak vagy a szeretteimnek szüksége van, vagy amivel örömet tudok nekik szerezni, és semmire, amiben hiszek.

Mi tudja a legjobban kikapcsolni?

– A szobafestés. De sajnos sokkal ritkábban esedékes, mint ahányszor szükség lenne rá.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS