Eddig kiaknázatlan területen használják ki az AI és a nehéz terepeken egyre magabiztosabb robotkutya képességeit. Bombák hatástalanítására képzik ki őket, hogy kockázatmentesen csökkentsék a terrorfenyegetettség szintjét.
Emberélet és testi épség kockáztatása nélkül válhat hatékony tűzszerésszé az AI és a robotkutya. A programot az Egyesült Királyságban indították el, kifejezetten azzal a céllal, hogy a veszélyes küldetésekből kivonják az emberi tényezőt. A jelenleg erre a célra használt robotok jellemzően nem elég képzettek és mozgékonyak ahhoz, hogy bonyolultabb környezetekben is bevethetőek legyenek. Egy fejlettebb eszköz viszont olyan szituációkban is kiválthatja az emberi tényezőt, amelyekben eddig nem lehetett. A feladat egyik legideálisabb jelöltje Spot, a Boston Dynamics fejlett robotkutyája.
A brit kormány 40 programozót bízott meg azzal, hogy a mesterséges intelligencia és a robotika eszközeivel hozzanak létre hatékony megoldásokat a bombafenyegetettségre. Az állami portálon megjelent közlemény szerint a felkérésre a honvédelmi minisztérium hónap elején szervezett hivatalos eseményén, a Defence AI Centerben (DAIC) került sor. A védelmi kutató-fejlesztő részleget 2021-ben hoztak létre, a mesterséges intelligencia védelmi célú felhasználásának gyorsítására.
A program természetesen számol a Boston Dynamics technolóiáival, hiszen Spotról már régóta hirdetik, hogy vészhelyzetekben komoly segítséget jelenthet a katasztrófavédelem számára. A robot képes életjelek után kutatni, akár olyan környezetekben is, amelyek emberek számára életveszélyesek. Amint arról mi is beszámoltunk: ugyanezek a robotkutyák tárták fel a fukusimai atomerőmű romjainak humán erővel megközelíthetetlen részeit.
A kihívás az, hogy a lehető legkevesebb emberi beavatkozással kell megnövelni a bombafenyegetések elleni küldetések pontosságát. Ebben segíthet a mesterséges intelligencia, és tudják ezt jól a DAIC vezetői is – ezért hívtak meg olyan tehetségeket a „hackathon” rendezvényükre, akik, ha összedolgoznak, jól bevethető rendszereket fejleszthetnek a terrorfenyegetettség csökkentésére.
A hackathonra kiválasztott negyven programozó öt csapatban dolgozott, három napon át, hogy bemutassák, hogyan lehet kihasználni a mesterséges intelligenciával támogatott képességeket. A csapatok az első két napban adott forgatókönyvekre szánt stratégiák kidolgozásán, majd az utolsó napon a programozás finomhangolásán dolgoztak. Miután elkészültek, a brit hadsereg 29-es robbanóanyag-eltávolító és keresőcsoportja (29EOD&S Group), vagyis robbanóanyagokkal foglalkozó taktikai és műszaki szakértők előtt prezentálták az eredményeiket. A munkákat öt kategóriában díjazták: csapatmunka, együttműködés, innováció, gyakorlati alkalmazás, illetve törekvés és összpontosítás.
„Abszolút öröm volt látni a tehetségek elkötelezettségét, hogy olyan bombamentesítő eszközök létrehozására törekedtek, amelyekhez nem kell emberi, személyes jelenlét – mondta Chris Coles, a 29EOD&S Group alezredese. Számos olyan dolognak voltam ma szemtanúja, amelyek feltétlenül megkönnyítik a kutatást és fejlesztést a területünkön.”
„Rendkívül izgalmas volt látni, ahogy a honvédelem, az ipar és az akadémiai szféra együtt dolgozik egy valós felhasználási esetre kidolgozott AI és robotikai megoldáson, különösen egy olyanon, amelynek célja az embereink biztonságának növelése” – fűzte hozz Rachel Singleton, a DAIC vezetője. Bár hivatalosan nem közölték, hogy a demonstrált megoldások közül melyik, mikor és milyen formában kerülhet át a gyakorlatba (katonai felhasználás lévén ennek inkább az ellenkezője lett volna furcsa), nyílt titok, hogy a robotkutyát a jövőben terrorelhárítási célokra is szeretnék bevetni.
Gábor János
Főoldali kép: Boston Dynamics
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.