Tűzszerész AI és robotkutya: bombamerényletek ellen vetik be őket

Tűzszerész AI és robotkutya: bombamerényletek ellen vetik be őket
2023. 11. 21., 15:10

Eddig kiaknázatlan területen használják ki az AI és a nehéz terepeken egyre magabiztosabb robotkutya képességeit. Bombák hatástalanítására képzik ki őket, hogy kockázatmentesen csökkentsék a terrorfenyegetettség szintjét.

Emberélet és testi épség kockáztatása nélkül válhat hatékony tűzszerésszé az AI és a robotkutya. A programot az Egyesült Királyságban indították el, kifejezetten azzal a céllal, hogy a veszélyes küldetésekből kivonják az emberi tényezőt. A jelenleg erre a célra használt robotok jellemzően nem elég képzettek és mozgékonyak ahhoz, hogy bonyolultabb környezetekben is bevethetőek legyenek. Egy fejlettebb eszköz viszont olyan szituációkban is kiválthatja az emberi tényezőt, amelyekben eddig nem lehetett. A feladat egyik legideálisabb jelöltje Spot, a Boston Dynamics fejlett robotkutyája.

A brit kormány 40 programozót bízott meg azzal, hogy a mesterséges intelligencia és a robotika eszközeivel hozzanak létre hatékony megoldásokat a bombafenyegetettségre. Az állami portálon megjelent közlemény szerint a felkérésre a honvédelmi minisztérium hónap elején szervezett hivatalos eseményén, a Defence AI Centerben (DAIC) került sor. A védelmi kutató-fejlesztő részleget 2021-ben hoztak létre, a mesterséges intelligencia védelmi célú felhasználásának gyorsítására.

A program természetesen számol a Boston Dynamics technolóiáival, hiszen Spotról már régóta hirdetik, hogy vészhelyzetekben komoly segítséget jelenthet a katasztrófavédelem számára. A robot képes életjelek után kutatni, akár olyan környezetekben is, amelyek emberek számára életveszélyesek. Amint arról mi is beszámoltunk: ugyanezek a robotkutyák tárták fel a fukusimai atomerőmű romjainak humán erővel megközelíthetetlen részeit.

A kihívás az, hogy a lehető legkevesebb emberi beavatkozással kell megnövelni a bombafenyegetések elleni küldetések pontosságát. Ebben segíthet a mesterséges intelligencia, és tudják ezt jól a DAIC vezetői is  ezért hívtak meg olyan tehetségeket a „hackathon” rendezvényükre, akik, ha összedolgoznak, jól bevethető rendszereket fejleszthetnek a terrorfenyegetettség csökkentésére.

A hackathonra kiválasztott negyven programozó öt csapatban dolgozott, három napon át, hogy bemutassák, hogyan lehet kihasználni a mesterséges intelligenciával támogatott képességeket. A csapatok az első két napban adott forgatókönyvekre szánt stratégiák kidolgozásán, majd az utolsó napon a programozás finomhangolásán dolgoztak. Miután elkészültek, a brit hadsereg 29-es robbanóanyag-eltávolító és keresőcsoportja (29EOD&S Group), vagyis robbanóanyagokkal foglalkozó taktikai és műszaki szakértők előtt prezentálták az eredményeiket. A munkákat öt kategóriában díjazták: csapatmunka, együttműködés, innováció, gyakorlati alkalmazás, illetve törekvés és összpontosítás.

„Abszolút öröm volt látni a tehetségek elkötelezettségét, hogy olyan bombamentesítő eszközök létrehozására törekedtek, amelyekhez nem kell emberi, személyes jelenlét  mondta Chris Coles, a 29EOD&S Group alezredese. Számos olyan dolognak voltam ma szemtanúja, amelyek feltétlenül megkönnyítik a kutatást és fejlesztést a területünkön.”

„Rendkívül izgalmas volt látni, ahogy a honvédelem, az ipar és az akadémiai szféra együtt dolgozik egy valós felhasználási esetre kidolgozott AI és robotikai megoldáson, különösen egy olyanon, amelynek célja az embereink biztonságának növelése” – fűzte hozz Rachel Singleton, a DAIC vezetője. Bár hivatalosan nem közölték, hogy a demonstrált megoldások közül melyik, mikor és milyen formában kerülhet át a gyakorlatba (katonai felhasználás lévén ennek inkább az ellenkezője lett volna furcsa), nyílt titok, hogy a robotkutyát a jövőben terrorelhárítási célokra is szeretnék bevetni.

Gábor János

Főoldali kép: Boston Dynamics

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS