Gyorsabban, kevesebb hulladékkal készül a pizza, ha ez a robot készíti

Gyorsabban, kevesebb hulladékkal készül a pizza, ha ez a robot készíti
Gábor János  |  2024. 05. 30., 14:10

Nem kérdés, hogy elveszi a munkát az a robot, amivel a Boeing egyik repülőmérnöke állt elő. A PZZA névre keresztelt rendszer tulajdonképpen egy pizza séf, ami közel harmadával növeli egy pizzéria konyhájának hatékonyságát és 90 százalékkal fogja vissza a nyersanyagköltségeket.

A PZZA a személyzet hatékonyságának 30 százalékos növekedése mellett képes a konyhai hulladék és az energiafogyasztás jelentős csökkentésére is. Előbbi a globális élelmiszerhiány miatt, utóbbi a kibocsátás-csökkentési célok okán pozitív üzenet, szóval az új robot előtt vélhetően fényes jövő áll.

 

A világelső, teljesen automatizált pizzakészítő robot mesterséges intelligencia analitikával optimalizálja a konyhai műveletek hatékonyságát, amivel a pazarlást is csökkenti – állítja a feltaláló, Omid Nakhjavani. A mérnök által kifejlesztett rendszer zökkenőmentesen hajtja végre a különböző lépéseket, a tészta előkészítésétől a pizza alapjának szakszerű elkészítéséig, és biztosítja, hogy a szószok, illetve feltétek következetesen, ugyanakkora mennyiségben kerüljenek az ételre, így megőrzi a pizzériák számára oly’ fontos állandó ízvilágot. Miután a pizza tökéletesen megsült, a gép kifinomult folyamatokkal osztja egyedi adagokra, amelyeket aztán becsomagol és előkészít a kiszállításra.

Így készül a pizza az automatizált konyhán

Nakhjavani a Boeing analitikai vezető részlegének repülőmérnöke, de az elmúlt hét évben saját projektként tökéletesítette a pizzakészítő robotot, amit még ebben az évben piacra is akar dobni. A PZZA persze nem otthoni, hanem éttermi vagy élelmiszeripari használatra készült, már csak a méretei miatt is, hiszen egy 500 centiméter hosszú, 310 centiméter széles és 180 centiméter magas, ipari méretű megoldásról van szó. A téglalap alakú gépet 27 x 17 centiméteres pizzák előállítására készítették, ami azért némi megalkuvást igényel a pizzériáktól és a gyártóktól.

Bár a klasszikus, köralakú tésztaétel formavilágával szakítani kényszerülnek, feltehetőleg elég nagy extra lesz, hogy a pizzát egy teljesen automatizált, hibázni gyakorlatilag képtelen, állandó minőséget gyorsabban produkálni képes eszköz készíti.

Tényleg figyelemre méltó teljesítményről és sebességről beszélhetünk: óránként 100-120 pizzát süt készre, vagy több mint 300 nyers pizzát készít elő, így hatékony megoldás a nagy igénybevétellel működő élelmiszer-előállító környezetek számára. Az ipari méretek és szabályok, valamint a minőség és a higiénia biztosítása érdekében persze megfelelő hűtéssel, ember-gép interfésszel, programozható logikai vezérlővel és rozsdamentes acél alkatrészekkel is rendelkezik. A forgalmazó vállalat állítása szerint a PZZA célja a pizzagyártás racionalizálása – a magas tisztasági és hatékonysági elvárások fenntartása mellett.

Zöldebb, fenntarthatóbb ételt készít, mint az ember

A PZZA nem titkolt célja az is, hogy új mércét állítson fel az élelmiszeripar hulladékgazdálkodása és energiafogyasztása terén is. Az ételkészítés folyamatainak automatizálása lehetővé teszi, hogy a személyzet az alapvető konyhai feladatokra koncentrálhasson – ez enyhítheti a munkaerőhiányt és 30 százalékkal csökkenti a munkaerőköltségeket.

A PZZA gyártója szerint a tűpontosan dolgozó összetevőadagoló szavatolja, hogy a feltéteket és a szószokat nem pazarolja el a konyha – ebben a tekintetben egészen elképesztő, akár 90 százalékos alapanyagköltség-csökkentés is elérhető. Ez a precizitás nagyban hozzájárul a jobb hulladékgazdálkodáshoz és elősegíti az ételkészítés fenntarthatóságát, valamint a mind nagyobb energiahatékonyságot.

Főoldali kép: PZZA

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS