A Boeing tengeri repülőgépe örökre megváltoztathatja a vízi teherszállítást

A Boeing tengeri repülőgépe örökre megváltoztathatja a vízi teherszállítást
2024. 02. 05., 15:10

A Liberty Lifter névre keresztelt repülőgép 100 tonnányi hasznos teherrel száguldhat, akár közvetlenül a víz felett, ahol a különleges szerkezete miatt jobban ki tudja használni a felhajtóerőt. A Boeing egyik vállalata, az Aurora dolgozik rajta.

Az Aurora Flight Sciences jelentős előrelépéseket tett az amerikai védelmi minisztérium kutatás-fejlesztési ügynökségének kezdeményezésére. A DARPA arra kérte fel a Boeing vállalatát, hogy fejlesszen ki egy eddig nem látott képességekkel rendelkező, megfizethető, nehéz rakomány továbbítására alkalmas, tengeri teherszállító repülőgépet. A jelenleg kezdeti fázisban lévő program célja egy olyan innovatív X-sík tervezése és megépítése, amellyel vízről felemelkedve lehet hatékonyan repülni, még ilyen óriási szerkezettel is. A végső repülőtől azt remélik, hogy megreformálja a védelmi és kereskedelmi minisztériumok logisztikai küldetéseit.

A Liberty Lifter egyedi módon fogja egyesíteni a tengerészeti és repüléstechnológiákat, aminek eredménye egy óriási hidroplán. Az ötlet azért meghökkentő, mert vízről felszálló és vízen landoló repülőgépek esetében korábban kivitelezhetetlennek tűnt, hogy nagy tömegű rakományokkal szálljanak fel. A Boeing vállalatának sajátos megközelítése ezt az elvet írhatja át örökre azzal, hogy a gép egyedi kialakítása révén a tengerfelszínhez közel is hatékonyabban használja ki a felhajtóerőt.

A New Atlas szerint a repülő a kategóriájában egyik legnagyobbnak számító C-17 Globemaster III rakománytérfogatával fog rendelkezni, de akár 100 tonna hasznos terhet is szállíthat – ami több mint húsz tonnával haladja meg a Globemaster képességeit. A Liberty Lifter fejlesztéséről szóló legfrissebb közlemény szerint az Aurora Flight Sciences kulcsfontosságú mérnöki újításokat hajtott végre az X-plane szerkezeti hatékonyságának és teljesítményének növelése érdekében. A hagyományos „T” kialakítástól eltérő farok lehetővé teszi egy hátsó rakományajtó beépítését, miközben a szerkezeti integritás megmarad. Emellett az úszók áthelyezése a szárnyvégekre finom egyensúlyt teremt a megfizethetőség és az optimális teljesítmény között.

Az alacsonyan a tenger felett történő repülés kihívásai, a szárny-föld hatás kihasználása a további felhajtóerő érdekében, aprólékos tervezési módosításokat tesz szükségessé. A viharos tengerek kezelése megköveteli a Liberty Lifter gyors alkalmazkodását. A mérnökcsapat e kihívások enyhítésére összpontosít a Virginiai Technológiai Intézet tartályaiban jelenleg már zajló, méretarányos modelltesztelés során is. Az Aurora Flight Sciences erőfeszítéseit a tengeri járműgyártásra specializálódott ReconCraft oregoni hajógyár, a Gibbs & Cox hajóépítő és hajómérnöki cég, illetve természetesen az anyavállalat, a Boeing.

„Az innovációk gyakran kereszteződésekben jönnek létre. Ezúttal a tengeri és a repülőgépipari csapataink találkozásáról: a tengeri gyártás és a repülőgép-ipari szerkezettervezés, valamint a tengeri hullámok előrejelzésének és a repülőgép-ipari vezérlésnek a metszéspontjáról van szó” – magyarázta az együttműködés lényegét Dan Campbell, az Aurora projektvezetője.

A különböző vállalati egységek és kutatócsoportok együttes erőfeszítései nemcsak a felszálló képességek elérését célozzák, hanem egy olyan vízirepülőgép létrehozását is, ami újradefiniálhatja a keresési és mentési feladatok vagy a katasztrófaelhárítás sebességét és nagyságrendjét. A kezdeti fejlesztési fázis jó úton halad a várva várt, 2025 januárjára tervezett befejezés felé, amikor a Liberty Lifter előzetes tervét felülvizsgálják. Ha a program sikeres, akkor ez az ambiciózus teherszállító repülőgép 2028-ban repülhet először, hogy új korszakot nyisson a nehéz rakományok tengeri szállításában.

Gábor János

Főoldali kép: Aurora Flight Sciences

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS