A Liberty Lifter névre keresztelt repülőgép 100 tonnányi hasznos teherrel száguldhat, akár közvetlenül a víz felett, ahol a különleges szerkezete miatt jobban ki tudja használni a felhajtóerőt. A Boeing egyik vállalata, az Aurora dolgozik rajta.
Az Aurora Flight Sciences jelentős előrelépéseket tett az amerikai védelmi minisztérium kutatás-fejlesztési ügynökségének kezdeményezésére. A DARPA arra kérte fel a Boeing vállalatát, hogy fejlesszen ki egy eddig nem látott képességekkel rendelkező, megfizethető, nehéz rakomány továbbítására alkalmas, tengeri teherszállító repülőgépet. A jelenleg kezdeti fázisban lévő program célja egy olyan innovatív X-sík tervezése és megépítése, amellyel vízről felemelkedve lehet hatékonyan repülni, még ilyen óriási szerkezettel is. A végső repülőtől azt remélik, hogy megreformálja a védelmi és kereskedelmi minisztériumok logisztikai küldetéseit.
A Liberty Lifter egyedi módon fogja egyesíteni a tengerészeti és repüléstechnológiákat, aminek eredménye egy óriási hidroplán. Az ötlet azért meghökkentő, mert vízről felszálló és vízen landoló repülőgépek esetében korábban kivitelezhetetlennek tűnt, hogy nagy tömegű rakományokkal szálljanak fel. A Boeing vállalatának sajátos megközelítése ezt az elvet írhatja át örökre azzal, hogy a gép egyedi kialakítása révén a tengerfelszínhez közel is hatékonyabban használja ki a felhajtóerőt.
A New Atlas szerint a repülő a kategóriájában egyik legnagyobbnak számító C-17 Globemaster III rakománytérfogatával fog rendelkezni, de akár 100 tonna hasznos terhet is szállíthat – ami több mint húsz tonnával haladja meg a Globemaster képességeit. A Liberty Lifter fejlesztéséről szóló legfrissebb közlemény szerint az Aurora Flight Sciences kulcsfontosságú mérnöki újításokat hajtott végre az X-plane szerkezeti hatékonyságának és teljesítményének növelése érdekében. A hagyományos „T” kialakítástól eltérő farok lehetővé teszi egy hátsó rakományajtó beépítését, miközben a szerkezeti integritás megmarad. Emellett az úszók áthelyezése a szárnyvégekre finom egyensúlyt teremt a megfizethetőség és az optimális teljesítmény között.
Az alacsonyan a tenger felett történő repülés kihívásai, a szárny-föld hatás kihasználása a további felhajtóerő érdekében, aprólékos tervezési módosításokat tesz szükségessé. A viharos tengerek kezelése megköveteli a Liberty Lifter gyors alkalmazkodását. A mérnökcsapat e kihívások enyhítésére összpontosít a Virginiai Technológiai Intézet tartályaiban jelenleg már zajló, méretarányos modelltesztelés során is. Az Aurora Flight Sciences erőfeszítéseit a tengeri járműgyártásra specializálódott ReconCraft oregoni hajógyár, a Gibbs & Cox hajóépítő és hajómérnöki cég, illetve természetesen az anyavállalat, a Boeing.
„Az innovációk gyakran kereszteződésekben jönnek létre. Ezúttal a tengeri és a repülőgépipari csapataink találkozásáról: a tengeri gyártás és a repülőgép-ipari szerkezettervezés, valamint a tengeri hullámok előrejelzésének és a repülőgép-ipari vezérlésnek a metszéspontjáról van szó” – magyarázta az együttműködés lényegét Dan Campbell, az Aurora projektvezetője.
A különböző vállalati egységek és kutatócsoportok együttes erőfeszítései nemcsak a felszálló képességek elérését célozzák, hanem egy olyan vízirepülőgép létrehozását is, ami újradefiniálhatja a keresési és mentési feladatok vagy a katasztrófaelhárítás sebességét és nagyságrendjét. A kezdeti fejlesztési fázis jó úton halad a várva várt, 2025 januárjára tervezett befejezés felé, amikor a Liberty Lifter előzetes tervét felülvizsgálják. Ha a program sikeres, akkor ez az ambiciózus teherszállító repülőgép 2028-ban repülhet először, hogy új korszakot nyisson a nehéz rakományok tengeri szállításában.
Gábor János
Főoldali kép: Aurora Flight Sciences
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.