1000 kilométeres hatótávra készül az első hidrogén hajtású eVTOL

1000 kilométeres hatótávra készül az első hidrogén hajtású eVTOL
2023. 11. 09., 12:08

Az innovatív, fenntartható üzemű repülőgép vészhelyzetekben, például bozót- és erdőtüzek esetén teheti a legnagyobb szolgálatot, de polgári utazásra is kiváló. A jármű megvalósítása célegyenesbe fordult, miután a tervező házaspár többmillió dolláros támogatást zsebelt be hozzá.

Ausztrál házaspár tervezi a világ első hidrogén üzemű, függőlegesen fel- és leszálló repülőgépét (eVTOL). A jármű a sydneyi székhelyű repülőgépipari startup, az AMSL Aero munkája, és most további 5,43 millió dolláros (több mint 1,9 milliárd forintos) támogatásban részesült, hogy életre hívja a forradalmi járművet. A finanszírozás az Ausztrál Megújuló Energia Ügynökségtől (ARENA) érkezik. Az állami szerv 2024-ig karol fel olyan életképesnek tűnő mobilitási projekteket, amelyek a károsanyag-kibocsátás csökkentésére törekednek.

A hidrogén-elektromos meghajtás fontos versenytársa lehet az akkumulátoros e-autók hajtásláncának, de légi személyszállításra is alkalmas eVTOL-ba építve egyelőre kuriózumnak számít – főleg olyan teljesítménnyel, amit a tervezők ígérnek hozzá.

A regionális légi közlekedésre szánt repülőt Vertiia névre keresztelte el Andrew Moore és Siobhan Lyndon, vagyis az AMSL Aerot 2017-ben megalapító férj és feleség. Kezdetben „csak” egy akkumulátoros eVTOL-ban gondolkodtak, ami 250 kilométeres hatótávval és 300 km/h-s végsebességgel rendelkezne. Amikor elkezdték továbbfejleszteni a gépet, rájöttek, hogy saját hidrogén üzemanyagcellás technológiájuk integrálásával a Vertiia elérheti az akár 1000 kilométeres hatótávot is.

A repülőgép nyolc billenő szárnnyal és nyolc rotorral rendelkezik, így helikopter módjára képes fel- és leszállni, ami egy sor alkalmazási lehetőséget nyit meg a jármű előtt. Az eVTOL mentőszolgálati munkára, légi mentésre, valamint teher- és személyszállításra egyaránt képes. A kapacitása öt fő, vagy velük megegyező tömegű hasznos teher.

Az eVTOL a tervek szerint már 2026-tól kereskedelmi forgalomban lesz, amit jórészt az ARENÁ-nak köszönhet. Az ausztrál szövetségi szervezet, valamint néhány neves befektető bevonása nyomán közel 11 millió dollárból gazdálkodhatják ki a hidrogénhajtású eVTOL prototípusának kifejlesztését, tesztrepülését és engedélyeztetését. Ha minden akadályt sikerrel vesznek, akkor a maga 1000 kilométeres hatótávjával a Vertiia lesz az egyik legköltséghatékonyabb és legkörnyezetbarátabb légiközlekedési eszköz.

Az ARENA vezérigazgatója, Darren Miller sajtóközleményben méltatta az AMSL Aero érdemeit, hangsúlyozva, hogy a cég vezető szerepet tölt be a megújuló energiával kapcsolatos megoldások kifejlesztésében a légiközlekedési ágazatban, ami a globális üvegházhatású gázkibocsátás mintegy 2,5 százalékáért felelős. Úgy véli, a Vertiia nem csak azért lesz kitűnő, mert sokoldalú módon és fenntarthatóan lehet felhasználni, hanem azért is, mert az üzemeltetése várhatóan olcsóbb lesz, mint a hasonló képességű, hagyományos üzemű repülőgépeké és helikoptereké.

Gábor János

A főoldali képen a Vertiia illusztrációja látható. Forrás: AMSL Aero

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 23., 17:20
Az elmúlt években Európában Magyarországon volt a legnagyobb a lakásárak emelkedése, amivel a bérleti díjak megugrása szorosan nem tartott lépést. Ugyan a kínálat növekedhet az albérletpiacon, de várhatóan 2025-ben sem torpan meg a bérleti díjak emelkedésének üteme, vagyis a bérlők még magasabb árakkal szembesülhetnek.
2025. 01. 21., 16:10
„Nem, éppen ellenkezőleg. A piaci tapasztalatok azt mutatják, hogy a vendégmunkások alkalmazásával több beruházás valósul meg és ezzel több (és jobb) munkahely jön létre a magyar munkavállalók számára! Ha viszont adminisztratív korlátozó intézkedésekkel tovább szűkül a vendégmunkások alkalmazásának a lehetősége, akkor magyar munkahelyek tömege veszhet el!” – A VOSZ szakértőinek cikke.
2025. 01. 23., 13:05
Idén havi 14 535 forint személyi kedvezmény jár a személyi jövedelemadóból azoknak, akik az igénybevétel időpontjában rendelkeznek a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolással, vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra jogosító határozattal.
2025-01-23 18:15:00
Az utasbiztosítások negyedét kötik kimondottan síelésre, a november óta megkötött utasbiztosítások átlagos díja pedig közel 11 ezer forint volt. A legtöbben autóval mennek valamelyik síparadicsomba, az országok listáját pedig utcahosszal vezeti Ausztria – derült ki a Netrisk saját adataiból.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.