Egyre mobilabbak az európai fiatalok

2022. 05. 09., 07:37

Az EU-ban élő fiatalok 39 százaléka részt vett szakmai, önkéntes, tanulási vagy sporttevékenységben egy másik uniós országban.

Az Európai Bizottság közzétette az ifjúságról és a demokráciáról szóló Eurobarométer gyorsfelmérést, amelyet 2022. február 22. és március 4. között végeztek. Az ifjúság európai éve javában tart, az Európa jövőjéről szóló, a fiatalok aktív szerepvállalásával zajló konferencia pedig a végéhez közeledik, ami jó alkalom arra, hogy kipuhatoljuk, mi foglalkoztatja a fiatalabb generációkat – olvasható a bizottság közleményében.

Az új Eurobarométer felmérés szerint a fiatalok egyre nagyobb szerepet vállalnak: napjainkban a fiatalok többsége (58 százalék) aktív azokban a közösségekben, amelyekben él, és az elmúlt 12 hónapban részt vett egy vagy több ifjúsági szervezetben. Ez a legutóbbi, 2019. évi Eurobarométer felméréshez képest 17 százalékpontos növekedést jelent. Emellett az ifjúság 2022-es európai évével kapcsolatban a fiatalok leggyakrabban megnevezett elvárása az, hogy a politikai döntéshozók hallgassák meg, hogy mire van szükségük, és aszerint cselekedjenek, valamint támogassák a fiatalok személyes, társadalmi és szakmai fejlődését (72 százalék). A Bizottság a mai napon útjára indít egy új online eszközt is, az „Adj hangot az elképzeléseidnek” platformot, hogy megkönnyítse az európai fiatalok számára véleményük kifejezését. Emellett az ifjúság évének keretében a biztosi testület tagjai és a fiatalok között is szakpolitikai párbeszédekre kerül sor. A fiatalok egyedülálló lehetőséget kapnak arra, hogy közvetlenül kapcsolatba léphessenek a döntéshozókkal, és minden szakpolitikai területen ismertethessék elképzeléseiket és ötleteiket.

Margarítisz Szhinász, az európai életmód előmozdításáért felelős alelnök így fogalmazott: „Az ifjúság európai évétől paradigmaváltást remélek abban a tekintetben, ahogyan a fiatalokat bevonjuk a politikába, illetve a döntéshozatalba. E tematikus év célja, hogy meghallgassuk az európai fiatalokat, aktív szerepvállalásra bírjuk őket, és népszerűsítsük az előttük álló konkrét lehetőségeket. Az Eurobarométer gyorsfelmérés szerint az EU-ban a fiatalok pontosan ezt szeretnék.”

Marija Gabriel, az innovációért, a kutatásért, a kultúráért, az oktatásért és az ifjúságért felelős biztos így nyilatkozott: „Amint láthatjuk, a fiatalok egyre aktívabb szerepet vállalnak a társadalom jövőjének alakításában. Fontos nekik a béke, a nemzetközi együttműködés, a jóllét és a környezet. De azt is szeretnék, hogy érdemben meghallgassák őket. Az ifjúság európai évének keretében minden tőlünk telhetőt megteszünk annak érdekében, hogy véleményüket minél szélesebb közönséghez eljuttassuk. Örömmel jelentem be, hogy elindítottunk egy új online eszközt, az »Adj hangot az elképzeléseidnek« platformot, amely lehetővé teszi a fiatalok számára, hogy rögzítsék véleményüket és ötleteiket az európai projekt jövőjével kapcsolatban.”

Az Eurobarométer ifjúsági gyorsfelmérése

Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúja megerősítette a fiatalok azon meggyőződését, hogy az uniónak a béke megőrzését, a nemzetközi biztonság megerősítését és a nemzetközi együttműködés előmozdítását (37 százalék) kell legfontosabb céljának tekintenie. A sorrendben ezt követő, leggyakrabban megnevezett elvárások szerint az EU-nak javítania kell a fiatalok munkalehetőségeit (33 százalék), fel kell lépnie a szegénység és a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek ellen (32 százalék), valamint elő kell mozdítania a környezetbarát szakpolitikákat és küzdenie kell az éghajlatváltozás ellen (31 százalék).

A fiatalok a mentális és a testi egészséget és a jóllétet (34 százalék), a környezetvédelmet és az éghajlatváltozás elleni küzdelmet (34 százalék), valamint az oktatást és a képzést – beleértve a tanulók szabad mozgását (33 százalék) – tekintik azoknak a területeknek, amelyeknek az ifjúság európai évében kiemelt figyelmet kell szentelni.

A felmérés azt mutatja, hogy a világjárvány ellenére 2019-hez képest nőtt a fiatalok nemzetközi mobilitása, ami azt tükrözi, hogy szívesen lépnek egymással kapcsolatba határokon átnyúló viszonylatban is. Tízből csaknem négy fiatal (39 százalék) vett részt szakmai, önkéntes, tanulási vagy sporttevékenységben egy másik uniós országban, míg 2019-ben ez az arány tízből három volt (31 százalék). A mobilitási projektekből való kimaradás egyik fő oka továbbra is a pénzügyi lehetőségek hiányában keresendő, bár ez a tényező visszaszorulóban van (36 százalék a 2019. évi 42 százalékhoz képest).

A fiatal válaszadók több mint fele ismeri az Erasmus+ programot, amely 2022-ben ünnepli 35. évfordulóját. Ennek ellenére továbbra is vannak különbségek a tagállamok között: az Erasmus+ programban részt vevő diákok aránya Görögországban (72 százalék) és Cipruson (70 százalék) a legnagyobb, Svédországban pedig a legkisebb (26 százalék).

„Adj hangot az elképzeléseidnek”

A Bizottság egy új online eszközt is beüzemelt, amely az ifjúság európai évének központi eleme lesz. Az „Adj hangot az elképzeléseidnek” platformon az európaiak az európai projekt jövőjével kapcsolatban rögzíthetik meglátásaikat és ötleteiket. A foglalkoztatástól, a befogadástól, a békétől és a biztonságtól kezdve az éghajlatváltozásig, az oktatásig, a mentális egészségig stb. bármilyen fontos kérdéssel kapcsolatban véleményt lehet nyilvánítani. Az „Adj hangot az elképzeléseidnek” platform beteljesíti az ifjúság európai évének azon törekvését, hogy eszközöket biztosítson a fiatalok számára a nyilvános vitában és döntéshozatalban való részvételhez.

A felmérés

Az „Ifjúság és demokrácia az ifjúság európai évében” című 502. sz. Eurobarométer gyorsfelmérést 2022. február 22. és március 4. között végezték a Bizottság megbízásából. A célközönséget a 15–30 éves fiatalok alkották. A mintavétel reprezentatív volt, a 27 tagállamban összesen 26 178 fiatal került be a mintába. A felméréshez számítógéppel támogatott online interjúkat (CAWI) végeztek.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS