Már 120 ezer magyar iskolás sajátította el a pénzügyi alapműveltséget

2019. 06. 18., 13:00

Az OTP Fáy András Alapítvány által életre hívott és működtetett OK Projekt keretében 2002 óta már összesen 120 ezer magyar általános- és középiskolás diák sajátíthatta el a pénzügyi alapműveltséget. A nemzetközi szintéren is aktív Alapítvány szlovákiai partnerszervezetével közösen a napokban zárta határon átívelő két éves projektjét.

Az Y generáció (az 1980 és 1994 között születettek) fiatalabb és a Z generáció (az 1995 és 2010 között születettek) idősebb tagjai állnak a legjobban, ha pénzügyi alapműveltségről van szó – erre lehet következtetni az OTP Bank Öngondoskodási Index frissen közzétett adataiból.

A korosztályba tartozó megkérdezettek 66 százaléka otthon, 36 százaléka a felsőoktatásban tanult a pénzügyekről. Ezzel szemben a teljes lakosság mindössze 54 és 27 százaléka kapott pénzügyi oktatást otthoni vagy iskolai környezetben. A fiatalabb generációt nézve vannak tehát biztató jelek a pénzügyi tudatosságot illetően, de szakértők egyöntetű véleménye szerint hosszú távú megoldást az általános és középiskolás gyerekek hagyományos módszerekkel szakító képzése, illetve a szülők és pedagógusok tudatosságának fejlesztése jelentheti.

OK Projekt: eddig 120 ezer gyerek kapott ingyenes élményalapú oktatást

Ezt a célt tűzte ki maga elé az OK Projekt: itthon először Budapesten majd később Nyíregyházán nyitotta meg kapuit OK Oktatási Központ, ahol képzett trénerek gyökeresen újszerű formában és tartalommal nyújtanak ingyenes pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási tréningeket általános és középiskolásoknak, illetve már felnőtteknek is.

A projektet az OTP Fáy András Alapítvány hívta életre és üzemelteti. 2012 óta összesen mintegy 120 ezer iskolás korú gyermek vehetett részt képzéseiken, a program sikerét pedig jól jelzi, hogy a know-how és a speciális oktatási tartalom iránt jelentős érdeklődés mutatkozik a világ minden tájáról Finnországtól Szingapúrig.

A cél a régió pénzügyi kultúrájának fejlesztése az EU segítségével

Mivel a régió más országaiban is alacsony szintű a pénzügyi kultúra, ezért a szomszédos államokban is jelentős az igény az OTP Fáy András Alapítvány által kifejlesztett korszerű oktatási módszer iránt. 2017-ben a magyar módszertant átvéve Bukarestben is nyílt OK Center, amely azóta Romániában is követendő példának számít, az OTP Fáy András Alapítvány pedig EU-s segítséggel összefogva szlovákiai partnerszervezetével, az OTP Ready Alapítvánnyal az elmúlt két évben közös, határon átívelő sikerprojektet valósított meg.

„Pénzügyi-gazdasági oktatás határok nélkül" nevű program egyik legnagyobb eredménye, hogy a magyar OK Oktatási Központok mintájára a szlovákiai Nagyszombaton elindult és azóta is sikerrel működik az OK Center, amely rögtön a szlovákiai ifjúsági képzés egyik szakmai központjává vált.

„A szlovákiai központban három tréningtermet alakítottunk ki, ahol öt speciálisan képzett tréner foglalkozik a gyerekekkel. A Centrum megnyitása régiós szinten is előrelépést jelent a pénzügyi tudatosság fejlesztésében, hiszen – Magyarországhoz hasonlóan – Szlovákia távolabbi pontjairól, a projekt keretein belül biztosított buszok segítségével, számos gyermek utazhatott Nagyszombatra,

 

 

hogy részt vegyen a képzéseken – mondta Mikóczi Angelika, az OTP Ready Alapítvány kezelője.

A gyerekek utaztatása mellett az Alapítvány trénerei is folyamatosan járták a két országot, hogy minél több gyermek vehessen részt a flow-élményen alapuló pénzügyi oktatásban.

„Kollégáink összesen közel 35 magyar és szlovák városban, több mint 70 iskolában, közel 300 csoport számára tartottak képzéseket, így összesen a projekt keretében több mint 6000 magyar és szlovák gyermek tanulhatott játékos módon pénzügyi ismereteket" – nyilatkozta Fejes Larion, az OTP Fáy András Alapítvány forrásszerzésért felelős stratégiai igazgatója, egyben a „Pénzügyi-gazdasági oktatás határok nélkül" projekt vezetője.

Felnőtteket is oktatnak, folytatnák a programot

Szintén a projekt egyik kiemelt eredménye, hogy idén márciustól már szülőknek és pedagógusoknak is tartanak, tartottak tréning alapú képzéseket a magyar és szlovák szervezetek szakemberei. Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében indították el a felelős szülők és pedagógusok számára szóló felnőttképzési programjukat, amelynek keretében új felnőttképzési tananyagokat fejlesztettek, illetve május végéig, Magyarországon több mint 100 felnőtt számára tartottak tréninget négy helyszínen.  

„A felnőttképzés terén is sok tapasztalattal gazdagodtunk az elmúlt két évben, hiszen a mi fókuszunkban eddig elsősorban az ifjúsági képzés állt. Azt gondoljuk, hogy hosszú távon akkor érhetünk el valódi sikereket, ha a szülők és a pedagógusok is a hagyományostól eltérő módon nevelik otthon vagy iskolában a gyerekeket a pénzügyi ismeretekre. Ez azért is lényeges, mert az OTP Fáy András Alapítvány szakmai fókuszában 2018 óta kiemelten szerepel a felnőttek oktatása is” – hangsúlyozta Gróf Henrik Balázs.

Az OTP Fáy András Alapítvány oktatás-szakmai igazgatója jelezte, hogy nagy igény lenne az együttműködés folytatására Szlovákiában és Magyarországon, illetve a program kiterjesztésére a régió további országaiban.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS