A szakorvosok munkáját kiegészítő (és NEM helyettesítő) da Vinci XI sebészrobottal már közel 300 operációt hajtottak végre egy kórházban. A betegek hihetetlenül rövid ápolási és lábadozási időről számoltak be.
Az orvosi beavatkozásokat támogató sebészeti robotok egyre nagyobb teret hódítanak el a modern országok egészségügyi rendszereiben, mivel segítik az orvosok pontosabb, gyorsabb és jobb munkavégzését, valamint jelentősen lerövidítik a páciensek korházban töltött és gyógyulási idejét.
Az egyik legígéretesebb robot, amellyel egyetlen rendelőintézetben már megközelítették a lélektani 300 műtéti eljárást, a da Vinci XI. Ezzel a négykarú precíziós eszközzel elsősorban rákbetegeket operálnak az angliai Northampton város közkórházában.
A BBC tudósítása szerint egyedülálló rendszerről van szó, amihez az intézet 1,7 millió fontos (kb. 760 millió forintos) beruházással jutott hozzá. Ez soknak tűnik, pedig valójában a magyar egészségügyben is sok százmilliós tételekről kell beszélni, amikor olyan fontos diagnosztikai eszközök beszerzése válik szükségessé, mint egy CT vagy egy MRI.
A da Vinci sebészeti rendszer rendkívül ügyes robotkarjai minden korábbinál pontosabb manipulációt tesznek lehetővé az orvosoknak ahhoz, hogy precíz vágásokat és öltéseket hajtsanak végre az operáció során. Az Egyesült Királyságban már ma is robotok segítenek például méh endometriózisban szenvedő nőkön, míg Kanadában mély agyi stimulációs műtéteket végeznek hasonló eszközökkel, hogy javítsák epilepsziás betegek életminőségét.
A riport szerint a da Vinci XI-et Northamptonban már több mint 280 műtétnél használták, és az orvosok előszeretettel alkalmazzák rákos betegek műtéti eljárásai során. Az immáron sokat bizonyított rendszer az eddigi tapasztalatok szerint nem csak pontosabbá teszi a munkát, de az apró bemeneti sebek és a minimális szövetsérülések miatt jelentősen lerövidíti a lábadozási időt is.
A kórház sebésze, Chandran Tanabalan elárulta: a robot kulcsfontosságú partner a megnövekedett teljesítményhez, még akkor is, ha nem autonóm. „A robot nem végzi el a műtétet. A sebészek használják, hogy nagyobb pontosságot, rugalmasságot és ellenőrzést tegyen lehetővé a műtétek során. Ez kisebb sebeket jelent, amelyek gyorsabban gyógyulnak, és lehetővé teszik, hogy a betegek korábban hazamehessenek” – magyarázta.
Az új műtéti eljárást méltatták maguk a betegek is. Egyikük, Ross Thompson a BBC-nek elmondta: a da Vinci XI-gyel szeptemberben távolították el a prosztatáját. „Reggel hét körül érkeztem a kórházba, és másnap délután háromkor már mentem is haza. Néhány hét alatt nagyjából visszatértem a normális kerékvágásba. Azt mondanám az embereknek, hogy határozott előnyei vannak egy ilyen műtétnek, úgyhogy fogadják el, ha felajánlják nekik.”
Az együttműködő sebészeti robotokat gyártó Intuitive Surgical honlapja szerint a da Vinci rendszerekkel legalább 12 millió műtéti eljárást hajtottak végre a világon, csak 2022-ben. Az eszközeikből eddig több mint 7500 darabot telepítettek, 70 országban. Az alkalmazásaik elképesztő iramban terjednek, hiszen ma már ott tartunk, hogy átlagosan 16,8 másodpercenként egy sebész valahol a bolygón belekezd egy műtétbe, amihez da Vinci robotot használ.
Gábor János
Főoldali kép: Intuitive Surgical
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.