Gyorsabban épülnek fel a rákbetegek, ha ezzel a robottal műtik őket

Gyorsabban épülnek fel a rákbetegek, ha ezzel a robottal műtik őket
2023. 08. 21., 15:22

A szakorvosok munkáját kiegészítő (és NEM helyettesítő) da Vinci XI sebészrobottal már közel 300 operációt hajtottak végre egy kórházban. A betegek hihetetlenül rövid ápolási és lábadozási időről számoltak be.

Az orvosi beavatkozásokat támogató sebészeti robotok egyre nagyobb teret hódítanak el a modern országok egészségügyi rendszereiben, mivel segítik az orvosok pontosabb, gyorsabb és jobb munkavégzését, valamint jelentősen lerövidítik a páciensek korházban töltött és gyógyulási idejét.

Az egyik legígéretesebb robot, amellyel egyetlen rendelőintézetben már megközelítették a lélektani 300 műtéti eljárást, a da Vinci XI. Ezzel a négykarú precíziós eszközzel elsősorban rákbetegeket operálnak az angliai Northampton város közkórházában.

A BBC tudósítása szerint egyedülálló rendszerről van szó, amihez az intézet 1,7 millió fontos (kb. 760 millió forintos) beruházással jutott hozzá. Ez soknak tűnik, pedig valójában a magyar egészségügyben is sok százmilliós tételekről kell beszélni, amikor olyan fontos diagnosztikai eszközök beszerzése válik szükségessé, mint egy CT vagy egy MRI.

A da Vinci sebészeti rendszer rendkívül ügyes robotkarjai minden korábbinál pontosabb manipulációt tesznek lehetővé az orvosoknak ahhoz, hogy precíz vágásokat és öltéseket hajtsanak végre az operáció során. Az Egyesült Királyságban már ma is robotok segítenek például méh endometriózisban szenvedő nőkön, míg Kanadában mély agyi stimulációs műtéteket végeznek hasonló eszközökkel, hogy javítsák epilepsziás betegek életminőségét.

A riport szerint a da Vinci XI-et Northamptonban már több mint 280 műtétnél használták, és az orvosok előszeretettel alkalmazzák rákos betegek műtéti eljárásai során. Az immáron sokat bizonyított rendszer az eddigi tapasztalatok szerint nem csak pontosabbá teszi a munkát, de az apró bemeneti sebek és a minimális szövetsérülések miatt jelentősen lerövidíti a lábadozási időt is.

A kórház sebésze, Chandran Tanabalan elárulta: a robot kulcsfontosságú partner a megnövekedett teljesítményhez, még akkor is, ha nem autonóm. „A robot nem végzi el a műtétet. A sebészek használják, hogy nagyobb pontosságot, rugalmasságot és ellenőrzést tegyen lehetővé a műtétek során. Ez kisebb sebeket jelent, amelyek gyorsabban gyógyulnak, és lehetővé teszik, hogy a betegek korábban hazamehessenek” – magyarázta.

Az új műtéti eljárást méltatták maguk a betegek is. Egyikük, Ross Thompson a BBC-nek elmondta: a da Vinci XI-gyel szeptemberben távolították el a prosztatáját. „Reggel hét körül érkeztem a kórházba, és másnap délután háromkor már mentem is haza. Néhány hét alatt nagyjából visszatértem a normális kerékvágásba. Azt mondanám az embereknek, hogy határozott előnyei vannak egy ilyen műtétnek, úgyhogy fogadják el, ha felajánlják nekik.”

Az együttműködő sebészeti robotokat gyártó Intuitive Surgical honlapja szerint a da Vinci rendszerekkel legalább 12 millió műtéti eljárást hajtottak végre a világon, csak 2022-ben. Az eszközeikből eddig több mint 7500 darabot telepítettek, 70 országban. Az alkalmazásaik elképesztő iramban terjednek, hiszen ma már ott tartunk, hogy átlagosan 16,8 másodpercenként egy sebész valahol a bolygón belekezd egy műtétbe, amihez da Vinci robotot használ.

Gábor János

Főoldali kép: Intuitive Surgical

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 13., 20:13
Megszűnik a munkáltatók általános kötelezettsége, hogy a munkavállalókat munkaköri alkalmassági vizsgálatra küldjék, kivéve a jogszabályban előírt munkakörök esetében. Ezáltal ugyan csökkennek a felek adminisztrációs terhei, azonban a munkáltatók továbbra is felelősek a biztonságos munkavégzési körülmények biztosításáért – hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda ügyvédei.
2024-09-16 18:46:00
17,49 euró volt az osztrák versenyszférában a medián bruttó órabér 2022-ben – tájékoztatott az osztrák statisztikai hivatal, ez a 2022. december 31-i 400 forintos euróárfolyammal számolva 7000 forintnak felel meg. A „villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás” ágazatban dolgozók kerestek a legjobban, ahol 27,12 euró volt a medián órabér.
2024-09-16 17:59:45
A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.