Munkaerőpiac: rekordévet vár az atipikus szektor

Munkaerőpiac: rekordévet vár az atipikus szektor
2021. 09. 15., 11:00

A koronavírus-járvány kitörése 50 százalékkal vetette vissza a nyugdíjas, 20 százalékkal a diákfoglalkoztatást, s mindössze 8 százalékkal a kölcsönzési szektort 2020-ra. Idén mindannyian rekordforgalmat várnak az előző esztendő bázisán: 2021 végére ötödével nőhet a diákok, negyedével a kölcsönzöttek és duplájára az időskorúak nettó árbevétele – tette közé az összesen 420 000 atipikus keretek között foglalkoztatott dolgozók kétharmadát képviselő tagszervezeteik legfrissebb adatai alapján Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ), a Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekvédelmi Szövetsége (KÖZÉSZ) és a Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége (MMOSZ).

„Azért is szép szám a 8 százalék, mert a rekordindulást követő második negyedév 2020-ban nálunk is 30–50 százalékos visszaesést okozott, sokan azonban erőn felül próbálkoztak kollégáik munkaviszonyban tartásáért, úgy a fizetett szabadságok, mint az ideiglenes megoldásnak gondolt áthelyezett munkanapok lehetőségével, ami azóta a legtöbb iparágba beépült. Tavaly nyáron már sikeresen toboroztunk: nem volt olyan pozíció, amit ne tudtunk volna határidőn belül betölteni. 2021 első féléve a korábban megszokott volument, a válság előtti forgalmat hozta – amiben persze a február 1-jei 4 százalékos bérnövekedés is megjelenik –, s úgy látjuk még ezt is felülmúlja majd az évzárás” – foglalta össze tapasztalatait Dénes Rajmund Roland, az MMOSZ elnöke. Sok cég, amely kormányzati támogatást kapott létszáma megtartásához, úgy kívánta feltölteni a kiesők pótlását, hogy saját állományba vették át a kölcsönzött munkatársakat. Kettős helyzet alakult ki: nőtt a volumen, nőtt az igény, de a kölcsönzési szektorban ezt nem tükrözték a számok, ami nem tartós megoldás, mert hosszú távon ellehetetleníti azokat a munkaerő-szervező HR-szolgáltató cégeket, akik akár évtizedek óta kiszolgálták őket, ideiglenesen azonban mindenki számára előnyös helyzetet teremt és további gyümölcsöző együttműködést alapoz meg.

Dolgos Attila KÖZÉSZ-alelnök szavai szerint a járvány alaposan „belerondított" a 2020-as év első és második negyedévébe, ha közérdekű nyugdíjas szövetkezetek teljesítését vizsgáljuk. A kiemelt időszak közepén mintegy 80 százalékot zuhant egyik pillanatról a másikra a szövetkezetek árbevétele és foglalkoztatott tagi létszáma. Kizárólag a magas higiéniai elvárással dolgozó vállalkozások tudtak nyugdíjas munkaerőt fogadni. „A szövetkezeti szakemberek kitartó munkájának köszönhetően azonban, amilyen óriási beszakadást tapasztaltunk a piacon, ugyanolyan mértékű növekedés kezdődött meg a második negyedév végén, így összességében nem tekinthető teljes kudarcnak 2020.” A 2021-es évvel kapcsolatos várakozás pozitív, „előttünk van még szeptember második fele, október, november, ami békeidőben kimagasló időszak a nyugdíjas szövetkezetek életében".  A jelen munkaerő-piaci helyzet kedvez az atipikus foglalkoztatási formáknak, így a nyugdíjas szövetkezeteknek is.  A foglalkoztatott tagok és a partnervállalkozások száma folyamatosan növekszik. „Előrejelzéseink szerint a 2021-es év 2019 teljesítményéhez közel várható, de szükséges ehhez, hogy a nyugdíjas korosztály biztonságban érezze magát a munkaerőpiacon, ami a közérdekű nyugdíjas szövetkezetek felelőssége.”

Majzik Nándor DiákÉSZ-főtitkár kiemelte, hogy a 2020-as év első két hónapja terven felüli növekedéssel indult a diákmunka szektorban, amit a márciusban beköszöntő koronavírus-járvány miatti korlátozások alaposan visszavágtak, a 10–20 százalék körüli növekedés helyett 40–60 százalékos visszaeséseket okozva a tavaszi-nyári hónapokban. Őszre kezdett el érdemben javulni a helyzet, ekkor 10–25 százalék körüli mínuszokat mértek az előző év azonos időszakaihoz viszonyítva. „Idén áprilistól a korlátozások feloldásával már érdemi javulás tapasztalható az előző esztendőhöz képest, 40–50 százalékkal sikerült a 2020-as évhez képest felülteljesíteni. A várakozás az újra munkaerőhiányos őszi időszakra a 2019-es számainak elérése, ezzel gyakorlatilag a koronavírus-járvány hatásai lezárulni látszanak.” Míg tavaly még az volt a tapasztalat, hogy sokan nem találtak maguknak olyan állást, amilyet szerettek volna, a gazdagság felpörgésével párhuzamosan hamar újra a munkaerőhiány lett a legfontosabb kihívás a tanulók foglalkoztatásában is.

Dénes Rajmund Roland MMOSZ elnök úgy látja, az Y és Z generáció térnyerése miatt is egyre vonzóbb az atipikus foglalkoztatás flexibilitása, változatosága, a mobilitás támogatása, vagy akár a távmunka opciója, ami a 21. századi munkavállalói elvárásokat is kiszolgálva támogatja a hozzáadott értékű munkavégzést, a különböző dokumentumok, igazolások, visszajelzések folyamatos kétirányú menedzselésével. Fontos kiemelni, hogy az ekvivalencia elve alapján azonos bér, azonos béren kívüli juttatás és azonos elbánás illeti a kölcsönzött munkatársakat, akiket a cégek igyekeznek azonnal a saját állományukba illeszteni, hogy egyenrangú csapattagként dolgozzanak, hiszen akkor tudnak teljes értékű munkavállalók lenni, ha már a legelején kialakul a lojalitás.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-11-21 08:21:23
Ismét meghirdették az Országos Fiatal Vállalkozói Díjat, a kategóriája egyik legnagyobb presztízsű szakmai elismerését. Az elmúlt időszakban jelentős bővülésen átesett Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége (FIVOSZ) a díjat november 29-én a mesterséges intelligencia sötét oldalát is taglaló Fiatal Vállalkozók Hete Karrier-és Üzleti Show zárórendezvényén adja át.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS