Kitörési lehetőség a magyar vállalkozások számára

2020. 08. 04., 14:15

Az Enterprise Europe Network és a HEPA Exportakadémia együttműködésében megrendezett online szakmai találkozón azokat a nemzetközi trendeket és kitörési pontokat mutatták be, amelyek a hazai vállalkozások számára útmutatóként szolgálhatnak a következő 10 év fejlesztéseihez. Ahhoz, hogy a hazai cégek fel tudják venni a versenyt a nemzetközi piacokon, nemcsak a termékeiket és szolgáltatásaikat kell korszerűsíteni, hanem a teljes működési folyamataikat, az innováció hordozója ugyanis a cég maga.

A HEPA Exportakadémia és az Enterprise Europe Network hálózat „Exportőrök Klubja Online” képzési sorozattal segíti a hazai kis- és középvállalkozásokat a válságból való kiút stratégia megtalálásában és az export újraindításában. Ahhoz, hogy a hazai cégek a jövőben is fel tudják venni a versenyt a nemzetközi piacokon, elengedhetetlen a fejlesztés, ami nemcsak a termékekre, szolgáltatásokra vonatkozik, hanem a vállalaton belüli folyamatok szabályozására is.

„A következő, 2021-2027 közötti uniós költségvetési ciklusra előirányzott 187,4 milliárd eurós keret, az egyetemekkel kialakított innovációs ökoszisztéma és a GINOP és KKV START pályázatok már rendelkezésre állnak, ugyanakkor az innováció hordozója a cég maga, ott kell megtörténnie a változásnak. Azaz a technológiai fejlesztések és az igényelhető források mellett a szellemi eszközmenedzsmentnek és a belső folyamatoknak is az innovációs törekvéseket kell szolgálni. Ez a gyakorlatban az innovációt biztosító önálló szervezeti egységet és büdzsét igényel, amelynek megvalósításában az Enterprise Europe Network (EEN) díjmentes segítséget nyújt, ugyanis üzleti, technológiai, kutatás-fejlesztési és innovációs partnerkereséssel, valamint innovációs audittal és tanácsadással is segíti a hazai vállalkozásokat” – mondta Rabb Szabolcs, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára, aki egyben az EEN IMP3rove innovációs audit szakértője.

Meghatározó technológiai és társadalmi trendek

Az EEN és a HEPA Exportakadémia által szervezett online szakmai találkozón azt is bemutatták, hogy a hazai cégeknek milyen trendeket érdemes figyelembe venni fejlesztéseikhez, ami kényszer és lehetőség is egyszerre. A nemzetközi piacokra kilépő cégeknek ugyanis a globális versenyben kell megmérettetni magukat, a technológiai fejlődés hihetetlen tempója mellett, ugyanakkor a piacok átalakulása, bővülése jobban teret enged az új belépők számára.

„A ma már mindenki számára egyértelmű automatizálás és robotika, illetve az Afrikában és Ázsiában ugrásszerűen növekvő népességszám mellett nem hagyhatjuk figyelmen kívül azokat a geopolitikai átrendeződéseket és urbanizációs folyamatokat sem, amelyek hatalmas üzleti lehetőségeket rejtenek. Így például a 2030-ra mintegy 50 ezerre növekvő metropoliszok száma a városi élet kényelmi szolgáltatásai miatt robbanásszerű igényt generál, ami többek között a közlekedés, a telekommunikáció, a szennyvíz- és hulladékgazdálkodás terén a hazai cégek számára is komoly üzleti potenciált kínál” – emelte ki Rabb Szabolcs.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 18., 22:15
A Demján Sándor Program összes támogatási eleme elindult, a 8+1 akciópont azt szolgálja, hogy direkt vagy indirekt módon segítsük a kis- és középvállalkozásokat– mondta Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára.
2025. 03. 18., 15:15
A K&H nagyvállalati növekedési index 2024. IV. negyedévi adatai alapján a nagyvállalatok közel 80 százaléka úgy számol, hogy meg tudja tartani dolgozóit a következő 12 hónapban, minden tízedik vállalatnál csökkenő létszámmal terveznek. A 10 milliárd forintos árbevételt meghaladó cégeknél a legpesszimistábbak, körükben a 15 százalékpontot is eléri a leépítéssel kalkulálók aránya.
2025-03-17 18:10:00
Az építőanyagok és kivitelezői kapacitások elérhetősége, a kiaknázható támogatási források, a kedvezményes finanszírozási lehetőségek és a várható ártrendek alapján a piacon most van a legjobb pillanat az építkezésre, felújításra az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége szerint.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS