Újraélesztés a gyakorlatban – Az emberek segítenének, csak nem tudják, hogyan kell

Újraélesztés a gyakorlatban – Az emberek segítenének, csak nem tudják, hogyan kell
2024. 05. 16., 21:10

Életmentési alapokat tanulhattak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége és a Semmelweis Egyetem közös rendezvényén Szombathelyen szerdán.

Egészségre vállalkozunk! – ez a mottója a VOSZ Egészségügyi Tagozata által szervezett elsősegély és újraélesztési technikákat bemutató programnak. Az eseményen a Semmelweis Egyetem Sürgősségi Orvostani Klinikájának orvosai és egészségügyi szakemberei vezették az oktatást, hogy minél több ember elsajátíthassa az életmentés alapjait – írja a vaol.hu.

„Ez egy elméleti és gyakorlati képzés elsősegély témában, főként a gyakorlati formára összpontosítva. A 4 órás program keretében gyakorolhatják az érdeklődők a kompressziót, a defibrillátor használatát és minden olyan szakmai tudást, ami segít abban, hogy valakit visszahozzunk az életbe” – fogalmazott Glaser-Katona Zsuzsanna, a VOSZ Női Vállalkozói Szekciójának társelnöke, az egyik szervező.

„Úgy vélem, e téren nincs elég tudásunk, így egyfajta érzékenyítés céljából is kezdeményeztük a programot. Sokan csak a jogosítvány megszerzésénél kaptak elsősegély-oktatást, de nem biztos, hogy élő helyzetben az illető oda mer lépni és tudja, pontosan mit kell csinálni. Azt szeretnénk megtanítani, hogy merjünk odalépni, és mindezt szakszerűen és magabiztosan tegyük” – tette hozzá.

A bemutatót tartó egészségügyi szakemberek a Semmelweis Egyetem Sürgősségi Orvostani Klinika dolgozói: szakorvosok, mentősök, ápolók.

„A klinikát támogató Integrált Betegellátásért Közhasznú Alapítványnál önkénteskedik a csapatunk, járjuk az országot a programmal, most vagyunk először Szombathelyen. Célunk, hogy laikusokkal megismertessük az újraélesztés és az elsősegélynyújtás szakszerű módját” – emelte ki dr. Melicher Dóra a Semmelweis Egyetem Sürgősségi Orvostani Klinika szakorvosa. Azt is hozzátette, az a tapasztalatuk, hogy az emberek rendkívül segítőkészek, megvan a szándék ilyen helyzetekben, viszont félnek cselekedni. Ennek az az oka, hogy nincs gyakorlatuk és életszerű tapasztalatuk, nem tudják pontosan, hogyan lássanak hozzá.

(Fotó: Unger Tamás)

VOSZ

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS