Uniós források: két magyar „ügyben” is döntöttek Brüsszelben

2022. 12. 13., 09:10

Magyarország helyreállítási tervének elfogadását javasolja az Állandó Képviselők Bizottsága, de az összesen 5,8 milliárd eurós csomag folyósítását továbbra is a 27 „jogállamisági szuper mérföldkő” teljesítéséhez köti. A jogállamiság megsértése miatt felfüggesztett forrás nagyságát a december 12-i „kompromisszum” ugyanakkor 7,5 milliárd euróról 6,3 milliárd euróra mérsékelte.

Helyreállítási terv: zöld jelzés, 27 „szuper” feltétellel

Az uniós tagállamok üdvözölték, hogy az Európai Bizottság pozitívan értékelte a magyar nemzeti helyreállítási és ellenállóképességi tervet. Az Állandó Képviselők Bizottságának ülésén az uniós tagállamok nagykövetei úgy döntöttek, hogy javasolják a Tanácsnak, hogy fogadja el a magyar nemzeti tervet jóváhagyó végrehajtási határozatot, és a hivatalos elfogadáshoz írásbeli eljárást indítanak – olvasható a Tanács közleményében.

A határozat hivatalos elfogadását és a jogállamiság megerősítését célzó intézményi reformokra vonatkozó 27 „szuper mérföldkő” teljesítését követően Magyarország az eszközből származó forrásokból összesen 5,8 milliárd eurónyi támogatást használhat fel. Ez a finanszírozás lehetővé teszi Magyarország számára, hogy elősegítse a COVID-19 járványból való gazdasági kilábalást, valamint a zöld és a digitális átállás finanszírozását.

Jogállamiság: 7,5 milliárd euróról 6,3 milliárdra csökkent a felfüggesztett összeg

Az eljárás során Magyarország kötelezettséget vállalt olyan korrekciós intézkedések bevezetésére, amelyeket a Bizottság alkalmasnak tart a felmerült aggályok kezelésére, amennyiben azokat együttesen, helyesen és hatékonyan hajtják végre. Mivel a Magyarország által eddig elfogadott korrekciós intézkedések jelentős hiányosságokkal küzdenek, a Tanács úgy véli, hogy az Unió költségvetését érintő kockázat továbbra is magas – olvasható a testület hétfő este kiadott közleményében. A Magyarország által kielégítően végrehajtott korrekciós intézkedések számát és jelentőségét, valamint az együttműködés mértékét tekintve azonban „ésszerű közelítés” lehet a költségvetést érintő fennmaradó kockázatot az érintett programok kötelezettségvállalásainak 55 százalékában (6,3 milliárd euró) meghatározni. (A Bizottság korábbi javaslatában 65 százalék, azaz 7,5 milliárd euró szerepelt.)

Az uniós tagállamok elismerik a magyar hatóságok által végzett munkát, de úgy döntöttek, hogy ezek a korrekciós intézkedések nem kezelik kellőképpen a jogállamiság megsértésének feltárt eseteit és az uniós költségvetést fenyegető kockázatokat – áll a közleményben.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS