Az Európai Bizottság március 3-án Monacóban új globális koalíciót indított útjára a biológiai sokféleség megőrzése érdekében.
A kommunikációs kampánnyal a bizottság arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy fokozottan tudatosítani kell az emberekben a biológiai sokféleség erőteljesebb védelmének szükségét.
A Biológiai Sokféleség Egyezmény részes feleinek döntő jelentőségű, 2000 októberi 15. konferenciájának kapujában az Európai Bizottság arra kéri a világ nemzeti parkjait, akváriumait, botanikus kertjeit, állatkertjeit, valamint tudományos és természettörténeti múzeumait, hogy egyesített erővel hívják fel a közvélemény figyelmét a fennálló természeti válságra – olvasható a testület közleményében.
Virginijus Sinkevičius, a környezetért, az óceánokért és a halászatért felelős európai biztos így nyilatkozott: „A biológiai sokféleséget érintő válság fontos tényezője az éghajlatváltozásnak. A biológiai sokféleség védelme és helyreállítása nem csupán a természet jövő nemzedékek számára való megmentését jelentené, hanem segítene az éghajlatváltozás kezelésében, valamint elébe menne az élelmiszereinket, egészségünket és gazdaságunkat érintő negatív hatásoknak is. Sürgős globális fellépésre van szükség, ha a természettel nem csak állatkertekben vagy botanikus kertekben akarunk találkozni. Ez az emberiség kudarca lenne.”
Gyűjteményeik, oktatási és megőrzési programjaik révén a nemzeti parkok, akváriumok, botanikus kertek, állatkertek, valamint a tudományos és természettörténeti múzeumok segítségével találhat leginkább visszhangra a közvéleményben az az üzenetet, hogy a biológiai sokféleség válságának milyen drámai következményei lehetnek. A bizottság arra ösztönzi továbbá a nemzeti, regionális és helyi hatóságokat, a nem kormányzati szervezeteket, a vállalkozásokat, a tudósokat és az egyéneket, hogy vegyék ki részüket a biológiai sokféleséggel foglalkozó ENSZ csúcstalálkozót (CoP 15) megelőző figyelemfelhívó tevékenységekből.
Az ENSZ Biológiai Sokféleség Egyezményének 196 részes felét tömörítő konferenciától azt várják, hogy új globális keretet fogadjon el a természet védelmére és helyreállítására, amire éppoly nagy szükség van, mint a klímavészhelyzetre reagáló Párizsi Megállapodásra. A csúcstalálkozót követően a biológiai sokféleség megőrzésére létrehozott koalíció olyan összehangolt és kézzelfogható fellépésekre fog összpontosítani, amelyek a biológiai sokféleség tendenciális csökkenése ellen hatnak. A kezdeményezés teljes mértékben összhangban áll egyéb kezdeményezésekkel és koalíciókkal, például a Costa Rica vezetésével működő koalícióval.
Biológiai sokféleség
A biológiai sokféleségért létrehozott globális koalíció kiegészíti a 41 ország több mint 200 akváriumát tömörítő „World aquariums #ReadyToChange to #BeatPlasticPollution” elnevezésű, 2017-ben indított rendkívül sikeres koalíciót, amely a tengeri hulladékkal kapcsolatos globális tudatosság növelése érdekében jött létre.
A Monacói Oceanográfiai Múzeum ünnepélyes keretek között emlékezett meg a koalíció létrejöttéről, valamint az Akváriumok Koalíciója vezetésének az Európai Bizottságról – a „Tiszta tengerek” kampány keretében – az ENSZ Környezetvédelmi Programjára (UNEP) történő átruházásáról.
Az Európai Bizottság még ebben a hónapban közzé fogja tenni a biológiai sokféleséggel kapcsolatos új uniós stratégiát, amely a természet Európában megvalósuló védelmére és helyreállítására irányul, és részletezi az EU-nak a biológiai sokféleséggel foglalkozó részes felek 15. konferenciájával kapcsolatos törekvéseit. A 2020. június 1. és 5. között tartandó Zöld Hét nagyszabású nyilvános rendezvényként szintén a társadalom mozgósításának célját szolgálja, több tucat eseményt kínálva Európa-szerte a természettel és a biológiai sokféleséggel kapcsolatban, valamint egy lisszaboni és egy brüsszeli konferencia révén.
A biológiai sokféleséggel és az ökoszisztéma-szolgáltatásokkal foglalkozó kormányközi tudománypolitikai platform (IPBES) 2019. évi jelentésének tanúsága szerint a természet az emberi történelem során eddig soha nem tapasztalt mértékben pusztul világszerte. A fajok kihalásának üteme egyre gyorsul, a pusztulás akár egymillió fajt is érinthet, aminek valószínűleg világszerte súlyos következményei lesznek az emberekre nézve. Ezek szerint az ökoszisztémák ezentúl nem lesznek képesek az emberiséget vízzel, élelemmel, tiszta levegővel és fával ellátni, és súlyos kárt fog szenvedni a beporzáshoz, az éghajlat-szabályozáshoz, a talajképződéshez és az árvizek szabályozásához biztosított hozzájárulásuk.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”