Az Európai Unió korszerűsíti a természetvédelemmel, a biológiai sokféleséggel és az éghajlat-politikai projektekkel kapcsolatos fő finanszírozási eszközét.
Az Európai Tanács december 20-án megállapodott a LIFE programnak a 2020 utáni időszakra való meghosszabbításáról szóló rendeletre vonatkozó álláspontjáról. A LIFE az EU-nak a környezettel, a természetvédelemmel és az éghajlat-politikával kapcsolatos projektek finanszírozására szolgáló vezérprogramja. A megállapodásban nem szerepelnek költségvetési vonatkozású és horizontális kérdések, amelyek megvitatása jelenleg zajlik a 2021–2027-es időszakra szóló, következő többéves uniós pénzügyi keretéről folytatott tárgyalások részeként. E megállapodás felhatalmazást ad az elnökségnek, hogy megkezdje a tárgyalásokat az Európai Parlamenttel.
„A LIFE program már bizonyította hasznosságát. Európában mindenhol nyújtott társfinanszírozást olyan projektekhez, amelyek a biológiai sokféleség védelmét, az élőhelyek helyreállítását és a veszélyeztetett vadon élő fajok kipusztulástól való védelmét szolgálják. A LIFE keretében nyújtott finanszírozás segített az ibériai hiúz, a barnamedve, a fekete gólya és sok más faj helyzetén. Gondoskodni fogunk róla, hogy a program 2020 után is folytatódjon” – mondta Elisabeth Köstinger osztrák fenntarthatósági és turisztikai miniszter.
A javaslat egyik fontos új eleme, hogy a programot a tiszta energiákra való átállásra vonatkozó alprogrammal egészíti ki. A tiszta energiákra való átállással kapcsolatos projektek finanszírozása 2020-ig továbbra is a Horizont 2020 keretprogramon keresztül fog történni. A megújuló energiaforrások gyors elterjedése és az energiahatékonyság növelése olyan alapvető hozzájárulást jelenthet az éghajlatváltozás mérsékléséhez, amely a környezet szempontjából is előnyökkel járhat. A LIFE ezért két területből fog állni, melyek mindegyikét két alprogram alkotja majd:
1. Környezetvédelem
2. Éghajlat-politika
A tagállamok különös jelentőséget tulajdonítanak a természet és a biológiai sokféleség védelmének. A tanács ezért mondja ki, hogy a környezetpolitika területét érintő projektek javára elkülönített költségvetés legalább 60 százalékát a természetet és a biológiai sokféleséget támogató projekteknek kell juttatni. A tanács ezenkívül vonzóbbá teszi és az elszámolható költségek 75 százalékában határozza meg a társfinanszírozási arány felső küszöbét a természet és a biológiai sokféleség védelmét szolgáló olyan projektek esetében, amelyek segítik a különös védelmet igénylő, kiemelt jelentőségű vadon élő fajok és élőhelyek védelmét. A LIFE projektek szokványos társfinanszírozási arányát az elszámolható költségek 60 százalékában határozta meg.
A tanács a LIFE program következő intervallumaként a 2021–2027-es időszakot határozta meg, hozzáigazítva ezzel az időtartamát a többéves pénzügyi kerethez. A bizottság javaslata nem tartalmazott időintervallumot a LIFE programról szóló rendeletre vonatkozóan.
A bizottság a LIFE program tekintetében a 2021–2027-es időszakra vonatkozóan 5,45 milliárd euró összegű teljes költségvetést javasolt. Ez 3,5 milliárd eurót foglal magában a környezetvédelem, és 1,95 milliárd eurót az éghajlat-politika területe tekintetében. A végleges összegeket a következő többéves pénzügyi keretről való megállapodás függvényében lehet majd meghatározni.
Továbbra is a projektpályázatok jó minősége képezi majd a LIFE program keretében nyújtott finanszírozás odaítélésének legfőbb kritériumát. A tapasztalatok szerint azonban javítani kell a LIFE keretében nyújtott finanszírozás földrajzi egyensúlyát. A tanács ezért kimondja, hogy a technikai segítségnyújtási projektek kategóriája olyan kapacitásépítési projekteket is magában fog foglalni, amelyek segítik a tagállami hatóságokat a projektpályázataik minőségének a javításában, a nemzeti kapcsolattartó pontokat pedig abban, hogy jobb szolgáltatásokat nyújtsanak. A tanács felső határt vezetett be e támogatások tekintetében: a legnagyobb teljes összeg nem haladhatja meg a 15 millió eurót. Minden más összeghez hasonlóan ez is a következő többéves pénzügyi keretről való megállapodástól fog függeni.
Több mint 4500 projekt
A bizottság 2018. június 1-jén terjesztette elő a LIFE programra vonatkozó javaslatot. Az 1992-ben útjára indított LIFE az egyetlen olyan uniós alap, amely teljes egészében környezetvédelmi és éghajlat-politikai célokat szolgál. A 2021–2027-es időszakra javasolt LIFE program általános célja hozzájárulni a tiszta, körforgásos, erőforrás-hatékony, karbonszegény és az éghajlatváltozás hatásaival szemben ellenálló gazdaság kialakításához – egyebek mellett a tiszta energiákra való átállás révén is –, továbbá a környezet minőségének védelméhez és javításához, valamint a biológiai sokféleség csökkenésének megállításához és visszafordításához. Eddig a LIFE több mint 4500 projekthez nyújtott társfinanszírozást.
A kialakított részleges általános megközelítés lehetővé teszi a tanács számára, hogy megkezdje a tárgyalásokat az Európai Parlamenttel, amely 2018. december 11-én elfogadta a rendelettel kapcsolatos álláspontját. A tárgyalások várhatóan januárban, a román elnökség alatt kezdődnek majd meg – zárul a tanács közleménye.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”