Ilyen lehet a LIFE program 2020 után

2018. 12. 21., 17:15

Az Európai Unió korszerűsíti a természetvédelemmel, a biológiai sokféleséggel és az éghajlat-politikai projektekkel kapcsolatos fő finanszírozási eszközét.

Az Európai Tanács december 20-án megállapodott a LIFE programnak a 2020 utáni időszakra való meghosszabbításáról szóló rendeletre vonatkozó álláspontjáról. A LIFE az EU-nak a környezettel, a természetvédelemmel és az éghajlat-politikával kapcsolatos projektek finanszírozására szolgáló vezérprogramja. A megállapodásban nem szerepelnek költségvetési vonatkozású és horizontális kérdések, amelyek megvitatása jelenleg zajlik a 2021–2027-es időszakra szóló, következő többéves uniós pénzügyi keretéről folytatott tárgyalások részeként. E megállapodás felhatalmazást ad az elnökségnek, hogy megkezdje a tárgyalásokat az Európai Parlamenttel.

„A LIFE program már bizonyította hasznosságát. Európában mindenhol nyújtott társfinanszírozást olyan projektekhez, amelyek a biológiai sokféleség védelmét, az élőhelyek helyreállítását és a veszélyeztetett vadon élő fajok kipusztulástól való védelmét szolgálják. A LIFE keretében nyújtott finanszírozás segített az ibériai hiúz, a barnamedve, a fekete gólya és sok más faj helyzetén. Gondoskodni fogunk róla, hogy a program 2020 után is folytatódjon” – mondta Elisabeth Köstinger osztrák fenntarthatósági és turisztikai miniszter.

A javaslat egyik fontos új eleme, hogy a programot a tiszta energiákra való átállásra vonatkozó alprogrammal egészíti ki. A tiszta energiákra való átállással kapcsolatos projektek finanszírozása 2020-ig továbbra is a Horizont 2020 keretprogramon keresztül fog történni. A megújuló energiaforrások gyors elterjedése és az energiahatékonyság növelése olyan alapvető hozzájárulást jelenthet az éghajlatváltozás mérsékléséhez, amely a környezet szempontjából is előnyökkel járhat. A LIFE ezért két területből fog állni, melyek mindegyikét két alprogram alkotja majd:

1. Környezetvédelem

  • „Természet és biológiai sokféleség” alprogram
  • „Körforgásos gazdaság és életminőség” alprogram

2. Éghajlat-politika

  • „Az éghajlatváltozás mérséklése és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás” alprogram
  • „Tiszta energiákra való átállás” alprogram

A tagállamok különös jelentőséget tulajdonítanak a természet és a biológiai sokféleség védelmének. A tanács ezért mondja ki, hogy a környezetpolitika területét érintő projektek javára elkülönített költségvetés legalább 60 százalékát a természetet és a biológiai sokféleséget támogató projekteknek kell juttatni. A tanács ezenkívül vonzóbbá teszi és az elszámolható költségek 75 százalékában határozza meg a társfinanszírozási arány felső küszöbét a természet és a biológiai sokféleség védelmét szolgáló olyan projektek esetében, amelyek segítik a különös védelmet igénylő, kiemelt jelentőségű vadon élő fajok és élőhelyek védelmét. A LIFE projektek szokványos társfinanszírozási arányát az elszámolható költségek 60 százalékában határozta meg.

A tanács a LIFE program következő intervallumaként a 2021–2027-es időszakot határozta meg, hozzáigazítva ezzel az időtartamát a többéves pénzügyi kerethez. A bizottság javaslata nem tartalmazott időintervallumot a LIFE programról szóló rendeletre vonatkozóan.

A bizottság a LIFE program tekintetében a 2021–2027-es időszakra vonatkozóan 5,45 milliárd euró összegű teljes költségvetést javasolt. Ez 3,5 milliárd eurót foglal magában a környezetvédelem, és 1,95 milliárd eurót az éghajlat-politika területe tekintetében. A végleges összegeket a következő többéves pénzügyi keretről való megállapodás függvényében lehet majd meghatározni.

Továbbra is a projektpályázatok jó minősége képezi majd a LIFE program keretében nyújtott finanszírozás odaítélésének legfőbb kritériumát. A tapasztalatok szerint azonban javítani kell a LIFE keretében nyújtott finanszírozás földrajzi egyensúlyát. A tanács ezért kimondja, hogy a technikai segítségnyújtási projektek kategóriája olyan kapacitásépítési projekteket is magában fog foglalni, amelyek segítik a tagállami hatóságokat a projektpályázataik minőségének a javításában, a nemzeti kapcsolattartó pontokat pedig abban, hogy jobb szolgáltatásokat nyújtsanak. A tanács felső határt vezetett be e támogatások tekintetében: a legnagyobb teljes összeg nem haladhatja meg a 15 millió eurót. Minden más összeghez hasonlóan ez is a következő többéves pénzügyi keretről való megállapodástól fog függeni.

Több mint 4500 projekt

A bizottság 2018. június 1-jén terjesztette elő a LIFE programra vonatkozó javaslatot. Az 1992-ben útjára indított LIFE az egyetlen olyan uniós alap, amely teljes egészében környezetvédelmi és éghajlat-politikai célokat szolgál. A 2021–2027-es időszakra javasolt LIFE program általános célja hozzájárulni a tiszta, körforgásos, erőforrás-hatékony, karbonszegény és az éghajlatváltozás hatásaival szemben ellenálló gazdaság kialakításához – egyebek mellett a tiszta energiákra való átállás révén is –, továbbá a környezet minőségének védelméhez és javításához, valamint a biológiai sokféleség csökkenésének megállításához és visszafordításához. Eddig a LIFE több mint 4500 projekthez nyújtott társfinanszírozást.

A kialakított részleges általános megközelítés lehetővé teszi a tanács számára, hogy megkezdje a tárgyalásokat az Európai Parlamenttel, amely 2018. december 11-én elfogadta a rendelettel kapcsolatos álláspontját. A tárgyalások várhatóan januárban, a román elnökség alatt kezdődnek majd meg – zárul a tanács közleménye.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS