Honnan származnak a mikroműanyagok, milyen káros hatásuk lehet ránk és a környezetünkre, és hogyan dolgozik az EU a probléma megoldásán?
A legfontosabb tudnivalókat az Európai Parlament sajtósai foglalták össze.
Mi az a mikroműanyag és honnan származik?
A mikroműanyagok a műanyag olyan apró részei, amelyek kisebbek, mint öt milliméter. Forrásukat tekintve két fajtáját különböztetjük meg: az elsődleges és a másodlagos mikroműanyagokat.
Elsődleges mikroműanyagok
Másodlagos mikroműanyagok:
Melyek a mikroműanyagok főbb hatásai?
Egyre több mikroműanyag található a tengerekben. Az ENSZ 2017-ben már figyelmeztetett, hogy nagyjából 51 billió mikroműanyag részecskéről van szó, 500-szor több, mint amennyi csillag van az égen.
A tengerekben lévő mikorműanyagok rendkívül károsak, mert a tengeri állatok megehetik azokat, így a műanyag a táplálékláncon keresztül az emberi szervezetbe is bekerülhet
Megtalálhatók továbbá ételekben és italokban, például a sörben, a mézben vagy a csapvízben. És nem meglepő módon az emberi ürülékben is.
Az emberi egészségre való hatásuk egyelőre nem ismert, de a műanyagok gyakran tartalmaznak olyan adalékanyagokat, mint a stabilizátorok vagy tűzgátlók, és más vegyi anyagokat is, amelyek károsak lehetnek az állati vagy emberi szervezetre.
Milyen megoldásokon dolgozik az EU?
Szeptemberben a képviselők elfogadtak egy stratégiát, amelynek célja, hogy növelje az újrahasznosított műanyag mértékét az EU-ban. Továbbá arra kérték a Bizottságot, hogy 2020-ra Unió-szerte tiltsák be a kozmetikumokhoz és tiszítószerekhez szándékosan hozzáadott mikroműanyagokat, és tegyenek lépéseket a textilekből, a gépjárművek gumijaiból, a festékből és a cigaretta csikkekből származó mikroműanyagok mértékének minimalizálása érdekében.
Októberben a parlament elfogadta bizonyos egyszer használatos műanyag termékek betiltását, amelyek gyakran előfordulnak a tengerekben és már van nem műanyagból készült alternatívájuk. A képviselők a listához hozzáadták az oxidatív úton lebomló műanyagból készült termékeket is. Ezek olyan hagyományos műanyagok, amelyek az adalékanyagoknak köszönhetően könnyedén apró darabokra bomlanak, ezzel is szennyezve a világ tengereit és óceánjait.
2015-ben a parlament megszavazta a műanyag zacskók betiltását az Európai Unióban.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”