Ez a napenergiával működő víztisztító tömegek életét mentheti meg

Ez a napenergiával működő víztisztító tömegek életét mentheti meg
2023. 03. 09., 09:13

A világ számos pontján, például fejlődő országok elmaradottabb vidékein máig luxuscikknek számít a tiszta ivóvíz, ezért életmentő lehet a napenergiát innovatív módon hasznosító Stil.

A tiszta, egészséges ivóvízhez való hozzáférés ritkább kincs, mint azt a legtöbbünk Európa szívében gondolná, de tény, hogy rengeteg olyan elmaradottabb régiója van a világnak, ahol hosszú kilométereket kell utazni a legközelebbi kútig, ahol jó eséllyel csak veszélyes baktériumokkal és vegyi anyagokkal terhelt vízhez lehet hozzájutni. A probléma súlyát világosan jelzi, hogy a nem megfelelően tisztított ivóvízzel összefüggésben évente kb. 1,2 millió haláleset, illetve sokszor ennyi megbetegedés történik a világon. A legveszélyeztetettebbek a gyerekek: több mint kétezren halnak meg hasmenés okozta kiszáradásban, minden egyes nap  írja a Stil víztisztító ipari tervezője, Hans Ramzan.

Egy olcsó víztisztító megoldás szó szerint tömegek életét menthetné meg az alacsony jövedelmű országokban, ahol sokan fertőzött vizet kénytelenek inni, vállalva az ezzel járó kockázatokat. A víztisztítók telepítése ilyen helyszíneken létszükséglet lenne, ám a legésszerűbb megoldást sem tudják megfizetni, hiszen ezek a berendezések villamosenergiát igényelnek, ráadásul nem is keveset. A napelemes technológiák persze segíthetnének, ha nem lennének szintén drágák és nehezen hozzáférhetőek. Van azonban egy teljesen új koncepció, ami a hagyományostól eltérő módon használja víztisztításra a napenergiát.

Az otthoni berendezések jellemzően szűrőkön, vagy valamilyen elektromos áramot igénylő berendezésen vezetik át a vizet, így távoli, elhagyatottabb vidékeken kevésbé bevethetők, a filterek rendszeres cseréje és még egyszer: a drága villamosenergia miatt – nem beszélve a fenntarthatósági szempontokról.

A Stil ezzel szemben napenergiát használ, de nem elektronika működtetésére (az nincs is benne), hanem szinte közvetlenül a víz megtisztítására. A modern tervezésű eszköz ősi módszert alkalmaz: forráspontig melegíti a vizet, majd a lecsapódó párát gyűjti össze. Mivel nincs áram vagy elektronika, a víztisztító bárhol elhelyezhető és használható, ugyanis a működésének egyetlen feltétele a napfény.

Bár egyszerűnek hangzik, annyira nem triviális az a folyamat, amivel a Stil steril ivóvizet állít elő. A napfényt egy pontba koncentráló Fresnel-lencse például kupola alakú, hogy a napfény minden szögből megfelelően érje. A gép belsejében van egy vastag fémrúd, ami egyenletesen felforralja a vizet, illetve találunk rajta egy fedett túlfolyónyílást is  ez megakadályozza, hogy koszos, fertőzött folyadék keveredjen a tiszta ivóvízhez. A gép viszonylagos egyszerűsége mérnöki bravúr: a szakemberek még arra is ügyeltek, hogy a tartályos eszköz könnyen szétszedhető és elemenként tisztítható legyen.

A Stil a maximális hatás érdekében bármilyen sík felületre felállítható, vagy fémlábakra helyezhető - például egy nyitott tér közepén, ahol a köztéri kutak mintájára szolgálhatná, akár egy kisebb közösség vízigényét is, hiszen vezetékek, motorok és hálózati villamosenergia-igény nélkül egyszerre 12 liter tiszta vizet képes előállítani.

Gábor János

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 17., 16:17
Az ESG törvény, valamint annak végrehajtási rendelete speciális rendelkezéseket tartalmaz egy vállalkozás közvetlen beszállítóinak átvilágítására, aminek teljesítéséért végső soron az ügyvezetés tartozik felelősséggel – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A törvény közelmúltban megjelent végrehajtási rendeletéből kiderül, mindez milyen feladatokat ró a vállalatokra.
2024-10-18 00:18:00
Az egyre komplexebb szabályozási környezet, valamint a geopolitikai helyzet bizonytalansága ellenére is optimizmus uralkodik a technológiai szektorban a növekedési kilátásokat illetően – többek között erre mutat rá a DLA Piper Tech Index riportjának 2024. évi kiadása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS