Ez a napenergiával működő víztisztító tömegek életét mentheti meg

Ez a napenergiával működő víztisztító tömegek életét mentheti meg
2023. 03. 09., 09:13

A világ számos pontján, például fejlődő országok elmaradottabb vidékein máig luxuscikknek számít a tiszta ivóvíz, ezért életmentő lehet a napenergiát innovatív módon hasznosító Stil.

A tiszta, egészséges ivóvízhez való hozzáférés ritkább kincs, mint azt a legtöbbünk Európa szívében gondolná, de tény, hogy rengeteg olyan elmaradottabb régiója van a világnak, ahol hosszú kilométereket kell utazni a legközelebbi kútig, ahol jó eséllyel csak veszélyes baktériumokkal és vegyi anyagokkal terhelt vízhez lehet hozzájutni. A probléma súlyát világosan jelzi, hogy a nem megfelelően tisztított ivóvízzel összefüggésben évente kb. 1,2 millió haláleset, illetve sokszor ennyi megbetegedés történik a világon. A legveszélyeztetettebbek a gyerekek: több mint kétezren halnak meg hasmenés okozta kiszáradásban, minden egyes nap  írja a Stil víztisztító ipari tervezője, Hans Ramzan.

Egy olcsó víztisztító megoldás szó szerint tömegek életét menthetné meg az alacsony jövedelmű országokban, ahol sokan fertőzött vizet kénytelenek inni, vállalva az ezzel járó kockázatokat. A víztisztítók telepítése ilyen helyszíneken létszükséglet lenne, ám a legésszerűbb megoldást sem tudják megfizetni, hiszen ezek a berendezések villamosenergiát igényelnek, ráadásul nem is keveset. A napelemes technológiák persze segíthetnének, ha nem lennének szintén drágák és nehezen hozzáférhetőek. Van azonban egy teljesen új koncepció, ami a hagyományostól eltérő módon használja víztisztításra a napenergiát.

Az otthoni berendezések jellemzően szűrőkön, vagy valamilyen elektromos áramot igénylő berendezésen vezetik át a vizet, így távoli, elhagyatottabb vidékeken kevésbé bevethetők, a filterek rendszeres cseréje és még egyszer: a drága villamosenergia miatt – nem beszélve a fenntarthatósági szempontokról.

A Stil ezzel szemben napenergiát használ, de nem elektronika működtetésére (az nincs is benne), hanem szinte közvetlenül a víz megtisztítására. A modern tervezésű eszköz ősi módszert alkalmaz: forráspontig melegíti a vizet, majd a lecsapódó párát gyűjti össze. Mivel nincs áram vagy elektronika, a víztisztító bárhol elhelyezhető és használható, ugyanis a működésének egyetlen feltétele a napfény.

Bár egyszerűnek hangzik, annyira nem triviális az a folyamat, amivel a Stil steril ivóvizet állít elő. A napfényt egy pontba koncentráló Fresnel-lencse például kupola alakú, hogy a napfény minden szögből megfelelően érje. A gép belsejében van egy vastag fémrúd, ami egyenletesen felforralja a vizet, illetve találunk rajta egy fedett túlfolyónyílást is  ez megakadályozza, hogy koszos, fertőzött folyadék keveredjen a tiszta ivóvízhez. A gép viszonylagos egyszerűsége mérnöki bravúr: a szakemberek még arra is ügyeltek, hogy a tartályos eszköz könnyen szétszedhető és elemenként tisztítható legyen.

A Stil a maximális hatás érdekében bármilyen sík felületre felállítható, vagy fémlábakra helyezhető - például egy nyitott tér közepén, ahol a köztéri kutak mintájára szolgálhatná, akár egy kisebb közösség vízigényét is, hiszen vezetékek, motorok és hálózati villamosenergia-igény nélkül egyszerre 12 liter tiszta vizet képes előállítani.

Gábor János

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 14., 15:10
A NAV az idén több mint 5,6 millió adózónak készítette el az szja-bevallási tervezetét. Az adóbevalláshoz segítséget kapnak az egyéni vállalkozók, az őstermelők és az áfás magánszemélyek is.
2025-03-14 19:05:00
A lakásukat bérbe adók az MBH Elemzési Centrum számításai szerint 6 százalék körüli hozamra számíthatnak ebben az évben – de vajon jó befektetés marad-e az ingatlan, ha a lakásépítési boom beindulásával a bérlakáspiacon is intenzívebbé válik az árverseny?
2025-03-13 16:25:00
A bizalmi vagyonkezelők, az élelmiszeripari vállalkozások transzferárazása és a globális minimumadót befolyásoló tételek is újdonságként kerülnek a NAV fókuszába az adóhatóság frissen közzétett, 2025. évre vonatkozó ellenőrzési terv szerint – hívja fel rá a figyelmet az EY.
2025-03-13 14:15:00
Országosan közel három éve nem volt annyira szűk az alku tere a lakáspiacon, mint a téli hónapokban – derül ki az OTP Ingatlanpont adataiból. A meghirdetett árhoz képest december és február között átlagosan 5,5 százalékot sikerült alkudni a vevőknek, a legkisebb tér a panellakások esetében volt erre, ott minimális volt a különbség az utolsó hirdetési ár és a vételár között.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS