Óriási siker a napelemes terasz, pedig a tetőre szerelt panelek nagyságrendekkel hatékonyabbak. A siker kulcsa a csináld magad megoldásban és abban rejlik, hogy újabb energiatermelő felület nyílt az otthonokban.
Ha lehet termelni napenergiát a teraszon is, akkor miért korlátoznánk magunkat arra, hogy csak a tetőre telepítsünk paneleket (már ha egyáltalán van tetőnk)? Egyre többen teszik fel maguknak ezt a kérdést például Németországban, ahol talán a legnagyobb a kereslet erre a megoldásra Európa területén. A napelempanel-felület ebben az esetben a sokszor amúgy is üvegből készülő korlát, aminek a helyét látványos megoldásként vehetik át a beágyazott gyűjtőelemekkel készülő táblák.
A napelemes erkély a tetőn elhelyezett megoldásokhoz képest csak tizedannyi energiát termel, viszont a lakástulajdonos saját maga felszerelheti, majd akár hordozhatja is, ha költözésre kerül a sor. Ez a megoldás a kisebb lakásokban élők körében egyre népszerűbb. Eddig több mint 400 ezer ilyen rendszert telepítettek Németországban - összegzi az Euronews, és csak az idei év első negyedévében több mint 50 ezret adtak el belőle, ami azt jelzi, erősen nő a kereslet. Más európai országok egyelőre nem lelkesednek ennyire a napelemes terasz intézményéért, de egyelőre kár is lenne elvárni, mert a németeknél sokkal erősebb a napenergia-kultúra, mint máshol az öreg kontinensen: az emberek részesei akarnak lenni az energetikai átállásnak, amelyre a világ a globális kibocsátás csökkentése érdekében összpontosít.
Amikor a 2000-es években megjelent a tetőkre telepíthető napelem, a német kormány azzal ösztönözte az elfogadását, hogy lehetővé tette a hálózatba történő visszatáplálást, és fix árat kínált a többletenergiáért. A termelésre a mai napig nyújtanak támogatásokat, és az értékesítés lehetősége – náluk legalább ténylegesen – azt jelenti, hogy a berendezés ára néhány év alatt megtérül. Ez eddig is így működött a tetőre szerelt napelemek esetében, de a napelemes erkély opció még egyszerűbb.
Ez a megoldás hasonló a tetőre szerelt napelemes rendszerhez, csak sokkal kisebb (egyelőre a kapacitása is). Egy egész panelcsoport helyett legfeljebb két panelből áll, és egy közvetlen elektromos csatlakozóaljzattal rendelkezik. A rendszer legnagyobb előnye az alacsony ár mellett az egyszerű beszerelés (mellékelt útmutató alapján bárki elvégezheti) és használat. Ez remek kompromisszum azért cserébe, hogy nem termel sokat, de vannak olyan ingatlantulajdonosok is, akiknek egész egyszerűen nincs más választásuk, például, ha önálló tetővel nem, de terasszal rendelkező lakótelepi lakásban élnek, vagy esetleg műemléki védelem alatt álló épületben, aminek a tetejét tilos megbontani. A rendszer költöztethetősége ugyancsak komoly előny egy olyan országban, ahol a lakosság 41,5 százaléka (a 2021-es népszámlálás szerint kb. 35,7 millió ember) bérleményben lakik.
„A vásárlók igénye okozza a fellendülést, hisz' sikeresen követelték ki a bürokrácia egyszerűsítését a politikai vezetőktől. Az olyan intézkedések, mint például az ÁFA eltörlése nagyban hozzájárultak a teraszos napelem népszerűségéhez” - mutatott rá a sajátos megoldást gyártó és forgalmazó egyik cég, a Meyer Burger szóvivője.
A szintén erőteljes állami támogatások regionális szinten is vonzóak: Berlinben akár 500 eurót lehet szerezni a teraszos rendszerre, ami a készlet árának kb. a fele. Jan Osenberg, a SolarPower Europe szervezet szakpolitikai tanácsadója szerint a technológia ilyen feltételekkel nagyjából három év alatt megtérül, és mivel a panelek élettartam mintegy 20 év, „nagyon jó és egyszerű befektetés ez a polgárok számára”. Erre utal a rendszer tartóssága is: az ausztriai ertex solar leírása alapján a teraszra szerelhető napelempanelek kapacitása szinte végig meglehetősen magas: 10 év után 90, de 20 év után is még 80 százalékát tudják megtermelni annak az energiának, amit az első napon gyűjtöttek össze.
A teraszkorlátra rögzíthető rendszer előnyei miatt Németországban erősen fontolgatják, hogy engedélyezik a négypaneles egységeket. Az Európai Unió szintén ösztönzi az új technológiát, de a tagországok egyelőre eltérően reagálnak a nyomásra: Ausztria, Franciaország, Olaszország és Lengyelország lakossága körében egyre népszerűbb, de máshonnan még nem igazán lehet zajos sikerekről beszámolni. Belgiumban például attól tartanak, hogy az energia-betáplálás negatív hatással lesz a hálózatra. Ők például jobban szeretnék, ha kontrollálható lenne, hogy ki és mikor szolgáltat áramot – elkerülendő a hálózat összeomlását a túlzott betáplálás miatt. Németországot ez nem zavarja annyira – főleg nem a teraszos megoldások kapcsán, hiszen ezek teljesítménye csekély, így még hálózatra kapcsolva sem okoznának üzemzavart – úgy meg pláne nem fognak, ha az emberek közvetlenül vagy az általa töltött akkumulátorról (ilyet szintén kínálnak a teraszos napelemet forgalmazó cégek) használják fel a napenergiát.
Gábor János
Főoldali kép: ertex solar
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.