Megkapta az ún. villamos létesítési engedélyt a két új paksi blokk létesítéséért felelős Paks II. Zrt. a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól (MEKH).
A MEKH engedélye kiemelt jelentőséggel bír az új blokkok mint villamosenergia-termelő egységek létesítésének megkezdése kapcsán, és olyan fajsúlyos engedélyek sorát gyarapítja, mint a környezetvédelmi engedély és a telephelyengedély – közölte Mittler István,a társaság kommunikációs igazgatója.
A Paks II. Zrt. a villamos energiáról szóló törvényben foglalt kötelezettségének eleget téve 2020. október 9-én nyújtotta be az új blokkokra vonatkozó létesítésengedély a MEKH-hez.
A most kézhez kapott villamos létesítési engedély – az Országos Atomenergia Hivatal által kiadható, a nukleáris létesítményre vonatkozó létesítési engedéllyel együttesen – előfeltétele az új blokkok tényleges építési, gyártási, beszerzési és szerelési munkái megkezdésének.
Ahogy arról az energiahivatal honlapja korábban beszámolt, az utolsó megvalósult új, 50 MW feletti erőművi beruházás létesítési engedélyét 2007-ben, 13 évvel ezelőtt adta ki a MEKH.
További engedélyek
A napokban a felvonulási terület több engedélyt is megkapott az Országos Atomenergia Hivataltól.
Az acélszerelvények összeszerelési és raktározási területe
Acélszerelvények összeszerelési és raktározási területe az acél- és betonacél-szerelő üzem része lesz. Itt történik majd az acélszerkezetek előzetes összeszerelése, beépítése az acélszerkezetek korróziógátló kezelése után. Ezt követően a késztermékeket az építési helyre vagy az acélszerkezetek ideiglenes tárolóhelyére szállítják. A terület két 50 tonna teherbírású, 42 méter fesztávú és két, szintén 50 tonnás, 32 méter fesztávú bakdaruval lesz felszerelve.
A betonkeverő üzem létesítménykomplexumának épületei
A hét építményből álló komplexum részét képezi többek között két betonkeverő üzem egyenként 3 db 500 tonnás cementsilóval, adalékanyag-tároló silókkal, 30 tonna/jármű terhelhetőségű rakodórámpákkal, továbbá a betongyártási technológiához szükséges egyéb berendezésekkel.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”