A bankszektor nagyon érdekes világ, mert szolgáltatásokat hozunk létre, nem pedig kézzel fogható termékeket – mondta az Üzletemnek Árva András, a K&H Bank lakossági szegmens marketing vezetője.
Árva András 1998-ben diplomázott a Külkereskedelmi Főiskolán, és abban az évben szerezte meg a franciaországi Université Jules Verne de Picardie közgazdász diplomáját is. 1998-tól 2007-ig az Inter-Európa Bankban dolgozott lakossági tanácsadóként, majd hitel termékmenedzserként, végül termékfejlesztési vezetőként. Az „Év Lakossági Hitelterméke” díjat 2006-ban elnyert Költözési Lakáshitel fejlesztője. 2007-től a CIB Bank termékmenedzsment vezetője volt. Hasonló pozíciót töltött be az MKB Bankban és az FHB Bankban is. 2013-tól a K&H Bank lakossági szegmens marketing vezetője. 2015-ben az év dolgozója a K&H Bankban. „Szabadidejében” kétgyermekes családapa és sportrajongó. A fentieknél is többet megtudhatunk Andrásról az Üzletem 12 kérdés – 12 válasz sorozatának 168. interjújából.
– Mit tart karrierje eddigi csúcsának?
– Nagyon nagy sikernek tartom, hogy megkaptam az év dolgozója címet a K&H Bankban, amit évente csak egy munkatárs kaphat meg a közel 4000 dolgozó közül.
– Milyen távra tervez?
– Általában nem túl hosszú távra (2-3 év), mert a banki tapasztalatom azt mutatja – főként az elmúlt időszakban –, hogy a hosszú távú tervezésnél sokkal fontosabb, hogy hatékonyan, gyorsan tudjunk a csapatommal a változásokra reagálni, és ha szükséges, „új irányba állítani a hajót”.
– Mi szerepel a szakmai bakancslistáján?
– A tanulmányaimat követően folyamatosan pénzintézeteknél dolgoztam marketing és üzletfejlesztési területeken. A bankszektor abból a szempontból nagyon érdekes világ, mert szolgáltatásokat hozunk létre, nem pedig kézzel fogható termékeket. Ezért szívesen kipróbálnám majd egyszer a marketinges, üzletfejlesztői vénámat a „gyártó” szektorban, az autóiparban, vagy egy olyan cégnél, amely innovatív sporteszközök gyártásával foglalkozik.
– Kitől tanulta eddig a legtöbbet?
– Szerencsésnek mondhatom magamat, mert úgy érzem, hogy a kíváncsiság és a tanulás iránti vágyam, igényem megmaradt gyermekkoromtól kezdve, szívesen tanulok másoktól. Nagyon sokat tanulok a kollégáimtól (szakmaiságot, problémamegoldó készséget, stratégia alkotást), de a feleségemtől és a lányaimtól is (türelmet, odaadást, egymásra figyelést). Kedvenc sportom a falmászás, így mostanában nagyon sokat tanulok a világ jelenlegi legjobb falmászójától, Adam Ondra-tól is (kitartást, tudatosságot, céltudatosságot), akinek szorgos követője vagyok a YouTube-on.
– Mivel motiválja a kollégáit, társait?
– Próbálok sok-sok pozitív visszajelzéssel, és az elért sikerek hangsúlyozásával motiválni.
– Melyik szakmában próbálná ki magát szívesen?
– Valamilyen olyan szakmában, amivel szép és hasznos dolgokat lehet létrehozni. Ilyen például az asztalos szakma, ahol gyönyörű bútorokat, tárgyakat lehet alkotni. Hasonló okokból tetszik az építészmérnöki szakma is.
– Hogyan építi üzleti kapcsolatait?
– Nem csak üzleti partnerként tekintek az üzleti kapcsolatokra, hanem „ember”-ként is, érdekelnek azok, akikkel együtt dolgozom. Emellett a korrektség az az érték, amire mindig is nagy figyelmet fordítottam a kapcsolataim alakításakor, és ha cserébe velem szemben valaki hasonlóan korrekt, azt nagyon nagyra becsülöm.
– Mire sajnálja az idejét?
– Sorban állásra, dugóban ülésre és felesleges „ál-beszélgetésekre”.
– Mivel lehet felbosszantani?
– Például, ha valaki késik egy megbeszélt időpontról, vagy azzal, ha valaki mellébeszél, és nem a lényegről. Ha valaki egy megoldandó probléma kapcsán csak a „miért nem jó”-t tudja ismételgetni, de nem hoz megoldási javaslatokat, az kifejezetten felbosszant.
– Milyen önkéntes munkát vállalna?
– Egy sportiskolában szívesen oktatnék gyerekeket.
– Mire nem sajnálja a pénzt?
– Minőségi sporteszközökre, síelésre és utazásra.
– Mi tudja a legjobban kikapcsolni?
– A falmászás, ami az ember minden érzékét leköti és teljes koncentrációt igényel, mert ha ez nincs meg, akkor leesik az ember a falról. De imádom hallgatni a nagylányom zongora játékát, vagy a kisebbik lányom éneklését, és nagyon ki tud kapcsolni a feleségem által tartott jógaóra is.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.