2023. április 3. – Információk, hírek vállalkozóknak

2023. 04. 03., 08:18

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Hol bukkanhatnak fel a nagyhéten a NAV revizorai?

Az ADÓtraffipax friss bejegyzéseiből kiderül, hol és kik számíthatnak nagyobb valószínűséggel operatív ellenőrzésre az április 3-án kezdődő (14.) héten.

Ipari termelői árak: féléves mélypont az 56,4 százalékos februári adat

A januári 60,8 százalék után februárban 56,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet az ipari árak a belföldi értékesítésben; a statisztikai hivatal 2022 júliusa óta nem mért ennél alacsonyabb áremelkedést.

Zuhan az infláció az eurózónában, az energia már olcsóbb, mint egy éve volt

A februári 8,5 százalék után márciusban már csak 6,9 százalékos volt az éves infláció az eurózónában – tájékoztatott az Eurostat.

2023-tól negyedéves az átalányadózó egyéni vállalkozó adó- és járulékbevallása

Az egyszerűsített bevallás az ONYA-ban 2023. április 1-jétől érhető el.

Külföldön megfizetett áfa visszaigénylése: változásra figyelmeztet a NAV

Április 1-től már a 23ELEKAFA-nyomtatványon kell visszaigényelni a külföldön megfizetett áfát – hívja fel a figyelmet a NAV.

Trükközött a cég, „egy újabb ellenőrzés azonban meggyőzte, hogy a továbbiakban már ne éljen ezzel a módszerrel”

A NAV munkabérrel és járulékkal kapcsolatos, visszatérő trükköt fedezett fel egy cégnél, majd azt helyreigazítva több mint 5 millió forint költségvetési befizetést ért el.

Győrben zárult a VOSZ márciusi fórumsorozata

A vállalkozásoknak nyújtott új szolgálatásokra és a Prima díj missziójára is felhívták a figyelmet a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége márciusi rendezvénysorozatán, amelynek utolsó állomása Győrben volt.

Trenkwalder: a külföldi munkaerő mellett erősebben kell támaszkodni a hazai munkaerőpiaci tartalékokra

A következő években jelentkező több százezres munkaerőigény kielégítéséhez elkerülhetetlen a külföldi munkaerő alkalmazása. Ugyanakkor hatékonyabban kell kihasználni a hazai munkaerő-tartalékot is – hangzott el a Trenkwalder által szervezett második Munkaerőpiaci Kerekasztal rendezvényen csütörtökön.

„Tavaly a Babaváró tarolt, idén a csok-igénylések száma lehet magasabb”

A Credipass több mint 200 hazai szakértőjét kérdezte a hitelpiaci várakozásokról, kilátásokról.

Netrisk: rekordszinten, 52 ezer forint felett a kgfb-díjak

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások átlagdíja március elején évi 52 322 forint volt, szemben az egy évvel korábbi 48 088 forinttal – a Netrisk Kgfb-index szerint.

Megjelent a rendelet az idei új nyugdíjak megállapításához szükséges számokról

Kihirdette a kormány azt a rendeletét, amelyben azok a jövedelmi szorzószámok szerepelnek, amelyeket a 2023-ban megállapított nyugdíjak és más nyugellátásoknál kell alkalmazni a korábbi években megszerzett keresetekre.

Ősztől kezdődhet meg a napelemes felfüggesztés fokozatos megszüntetése

A háztartási méretű kiserőművekre bevezetett átmeneti betáplálási korlátozás akár részleges feloldására elsőként a nyár végéig tesz javaslatot az Energiahivatal.

Több mint 45 százalékos volt a hazai földgáztárolók töltöttsége március közepén

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal adatai szerint a hazai földgáztárolók töltöttsége március 15-én 2,86 milliárd köbméter volt, ami az összkapacitás 45,23 százaléka.

Kiszámolták mennyivel csökken az emisszió intelligens forgalomvezérléssel

Sokkal. És erre végre tudományos magyarázat, előrejelzés, pontos számításokon nyugvó bizonyíték is van. A legjobb eredményt persze nagyvárosi környezetben, teljes hálózatkiépítés mellett lehet elérni.

Készül a megfigyelő szenzor a fúziós reaktorok piacra lépéséhez

Mivel a fúziós energia kereskedelmi forgalomba kerüléséhez elengedhetetlen egy biztonságot szavatoló megfigyelőrendszer, kritikus kérdés a brit projekt sorsa. A megoldást több évtizedes technológia továbbfejlesztése jelentheti.

„Ha ez a jogszabály életbe lép, kevesebb veszélyes termék lesz Európában”

Elfogadta az Európai Parlament az átdolgozott termékbiztonsági szabályokat.

Az elmúlt 15 év legnagyobb növekedését mérték a családi vállalkozások:

A családi vállalkozások a Covid-19 világjárványt követően talpra álltak: globális szinten 71 százalékuk realizált növekedést az értékesítésben, 43 százalékuk pedig kétszámjegyű gyarapodásról számolt be az előző pénzügyi évben – állapítja meg a PwC globális felmérése.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS