Új, emberi szemhez hasonló látórendszer jelenhet meg a robotikában

Új, emberi szemhez hasonló látórendszer jelenhet meg a robotikában
Gábor János  |  2024. 07. 02., 23:30

Az emberi szem működése inspirálta azt a forradalmi kamerarendszert, ami jelentősen javítja a robotok látását, valamint reakcióképességét a körülöttük lévő világra. A látószervünk akaratlan mozgásait utánozza a tiszta és stabil látás fenntartása érdekében.

A Marylandi Egyetem számítástechnikai tudósai fejlesztették ki azt a kamerarendszert, ami egészen váratlan módon az emberi szem ösztönös mozgásait utánozva járul hozzá a tiszta és stabil gépi látás fenntartásához. Az Artificial Microsaccade-Enhanced Event Camera (AMI-EV) névre keresztelt kamera prototípusának fejlesztését és tesztelését a Science Robotics folyóiratban részletezték.

„Az eseménykamerák viszonylag új technológiát képviselnek: jobban követik a mozgó tárgyakat, mint a hagyományos kamerák, ám a mai eseménykamerák nehezen tudnak éles, elmosódástól mentes képeket rögzíteni, ha sok mozgás történik – magyarázta Botao He PhD hallgató, a tanulmány vezető szerzője. Ez nagy probléma, mivel a robotok és más technológiák – például az önvezető autók – pontos és időben történő képekre támaszkodnak, hogy megfelelően reagáljanak a változó környezetre. Ezért feltettük a kérdést: hogyan biztosítják az emberek és állatok, hogy a látásuk egyetlen mozgó tárgyra fókuszáljon?”

A válasz az ún. mikroszakkádokban rejlik, amelyek apró és gyors, akaratlan szemmozgásokat jelölnek – olyanokat, amikor egy személy valamire fókuszálni próbálja a látását. Ezek az apró, de folyamatos mozgások lehetővé teszik a szem számára, hogy pontosan fókuszáljon egy tárgyra és annak vizuális textúráira – például a színére, mélységére és árnyékára.

A kutatók mikroszakkádokat replikáltak úgy, hogy egy forgó prizmát helyeztek az AMI-EV belsejébe, átirányítva ezzel a lencse által befogott fénysugarakat. A prizma folyamatos forgómozgása jól szimulálta az emberi szem természetes mozgásait, lehetővé téve a kamera számára, hogy stabilizálja a rögzített tárgyak textúráit, valahogy úgy, ahogy az emberi szem tenné. A csapat szoftvert is fejlesztett a prizma mozgásának kompenzálására, hogy stabil képeket állítson össze a változó fényekből.

Így működik, ezt tanulja a robotika az emberi szemtől

„A szemünk képeket készít a körülöttünk lévő világról, és ezeket a képeket az agyunkba küldjük, ami elemzi azokat. A percepció ezen a folyamaton keresztül történik – így értjük meg a világot – mondta Yiannis Aloimonos professzor, az egyetem Gépi Látás Laboratóriumának igazgatója. Amikor robotokkal dolgozunk, a szemeket cseréljük kamerára és az agyat számítógépre, a jobb kamerák pedig jobb érzékelést és reakciókat jelentenek a robotok számára.”

A kezdeti tesztek során az AMI-EV képes volt pontosan rögzíteni és megjeleníteni a mozgást különböző kontextusokban, beleértve az emberi pulzus észlelését és a gyorsan mozgó alakzatok azonosítását. A rendszer több tízezer képkockát képes rögzíteni másodpercenként, ami messze meghaladja a legtöbb kereskedelmi forgalomban kapható, kb. 30-1000 képkockát rögzítő kamera képességeit. A csapat úgy véli, hogy ez a simább és realisztikusabb mozgásábrázolás döntő fontosságú lehet olyan alkalmazásokban, mint például az immerzív virtuális valóság élmények létrehozása, a biztonsági megfigyelés javítása és az űrkutatók által készített képek minőségének növelése.

Főoldali kép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.
2025-06-11 14:05:00
„Az orosz-ukrán háború alapjaiban változtatta meg az európai biztonsági rendszert, felszínre hozva a katonai felkészültség súlyos hiányosságait, valamint a védelmi szektor hosszú éveken át tartó alulfinanszírozásának következményeit.”
2025-06-11 08:40:00
Az előző hónaphoz képest átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak 2025 májusában, az éves infláció az áprilisi 4,2 százalékról 4,4 százalékra emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal. Összehasonlításképpen: az eurózónában az átlagos ráta már 2 százalék alatt jár.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően június 6-tól megkezdődik, a 4. blokk 2025. évi karbantartása, amely a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartási tevékenységeket foglalja magában – tájékoztatott az Országos Atomenergia Hivatal (OAH).