Paradicsomszüretelő robotot fejlesztettek a ChatGPT-vel

Paradicsomszüretelő robotot fejlesztettek a ChatGPT-vel
2023. 06. 26., 09:22

A svájci EPFL kutatói a ChatGPT-3 modell segítségével hoztak létre érzékeny robotmegfogót, ami az első demonstrációja annak, hogy az AI eszközök akár a robottervezésben is képesek együttműködni az emberekkel.

A ChatGPT-hez hasonló, nagyméretű nyelvi modellek (LLM-ek) olyan neurális hálózatok, amelyek hatalmas mennyiségű szöveges adatot képesek feldolgozni, majd ezeket felhasználni, kérdések megválaszolására. Legalábbis ezzel a képességükkel robbantak be a világsajtóba, arra utaló szalagcímekkel, hogy megreformálhatják az írás, a tanulás, sőt, még a művészeti alkotás megoldásait is. A Lausanne-i Egyetem (EPFL) kutatói ezúttal teljesen új területen alkalmazták a technológiát: a robottervezésben.

A Nature Machine Intelligence című szaklapban közzétett tanulmányban Josie Hughes laboratóriumvezető, Francesco Stella doktorandusz és Cosimo Della Santina, a TU Delft munkatársa egy működő ChatGPT segítségével tervezett paradicsomszüretelő robot építését írják le. Tapasztalataik szerint az AI eszközök robotikában történő alkalmazásának vannak bizonyos kockázatai, hiszen megváltoztathatják a tervezés módszereit, ám eközben „gazdagítják és egyszerűsítik is a folyamatot”.

„Annak ellenére, hogy a ChatGPT egy nyelvi modell, és a kódgenerálás szövegalapú, jelentős intuícióval szolgált a fizikai tervezéshez, és nagy potenciált mutatott az emberi kreativitás serkentésére szolgáló közvetítőként” – állította Hughes.

Az első fázisban a kutatók és az LLM ötletelő megbeszélést folytattak, hogy meghatározzák a robot célját, tervezési paramétereit és specifikációit. A második fázisban a robotot a való világban hozták létre, de az eszköz gyártását még megelőzte az LLM által generált kód finomítása, illetve a működési hibáinak elhárítása. A kutatók az első fázisban az emberiséget érintő jövőbeli kihívásokról beszélgettek az LLM-mel, és közösen meghatározták, hogy a globális élelmiszerellátás kihívásainak egyik megoldása (a sokból) a robotizált terménybetakarítás. Ezután az LLM tudományos publikációkhoz, műszaki kiadványokhoz, könyvekhez és médiához való globális hozzáférését vették igénybe, hogy megadják a legvalószínűbb választ alapvető kérdésekre, köztük például arra, hogy „milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie egy robot aratógépnek?”.

Miután azonosítottak egy alapvető robotformát (egy érett paradicsom megragadására alkalmas motoros megfogót), a kutatók konkrétabb kérdéseket tehettek fel és megkérhették az LLM-et, hogy tegyen műszaki javaslatokat, például a készülő gép anyagaira és az eszköz vezérlésére szolgáló kódra vonatkozóan.

„Míg a számítást eddig nagyrészt arra használták, hogy segítsék a mérnököket a műszaki megvalósításban, most először egy mesterséges intelligencia rendszer képes új rendszereket kitalálni, így automatizálva a magas szintű kognitív feladatokat. Ez azzal járhat, hogy az emberi közreműködés csak technikai szerepekben lesz hangsúlyos” – mondja Stella.

A ChatGPT „feltaláló” szerepének kijelölése mellett a kutatók más lehetséges ember-LLM együttműködési módokat is felvázoltak tanulmányban. A „kollaboratív felfedezés” például arra használja a mesterséges intelligenciát, hogy a kutatók szakértelmét saját területükön túli, széleskörű ismeretekkel egészítse ki. Az AI „tölcsérként” is működhet, segítve a tervezési folyamat finomítását, miközben az ember megtartja a kreatív irányítást. Mivel minden együttműködési módhoz logikai és etikai kockázatok kapcsolódnak, a kutatók figyelmeztetnek, hogy az LLM-ek szerepét a jövőben gondosan értékelni kell. Az LLM-ek használata például felveti az elfogultság, a plágium és a szellemi tulajdon kérdését, mivel nem világos, hogy egy LLM által generált terv újszerűnek tekinthető-e. Erre a gyanúra éppen a paradicsom adott okot.

„Tanulmányunkban a ChatGPT a paradicsomot azonosította, mint a robotbetakarítógép számára legérdemesebb terményt. Ez azonban elfogult lehet a szakirodalomban gyakrabban megjelenő növények irányába, szemben azokkal, amelyekre valós igény van. Ha a döntések a mérnök ismeretkörén kívül esnek, az jelentős etikai, mérnöki vagy ténybeli hibákhoz vezethet” – magyarázta Hughes.

A figyelmeztető jelek ellenére Hughes és csapata arra a következtetésre jutott, hogy az LLM-ek nagy potenciállal rendelkeznek, ha jól irányítják őket. „A robotikai közösségnek éppen ezért jól meg kell határoznia, hogy hogyan lehet ezeket az erőteljes eszközöket a robotok fejlődésének etikus, fenntartható és társadalmat erősítő hatásainak szolgálatába állítani.”

Gábor János

Főoldali kép: EPFL

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS