A MagicLab robotikai startup több mint ígéretes videót mutatott be legújabb alkotásáról, egy sokoldalú humanoid modellről. A MagicBot azon túl, hogy akár háztartási feladatokat is elképesztő kézügyességgel old meg, ipari automatizálásban, logisztikában vagy szállításban is hasznos lehet.
A MagicLab először januárban állt ki a világ elé a humanoid konstrukcióval, amit akkor a Boston Dynamics mozgékony Atlas robotjának félelmetes versenytársaként pozícionáltak. A leleplezés során rendkívüli egyensúlyérzékről és ügyességről tett tanúbizonyságot - még szaltózást is végrehajtott.
A MagicLab által megosztott új videó nyitójelenetében – egyelőre távolról irányítva – ragad meg egy nyársat, hogy rászúrjon egy mályvacukrot, majd óvatosan megsüsse a grillrács felett. További háztartási alkalmazásának bizonyítékaként szépen összehajtogatott és kosárba rendezett babaruhákat is. A MagicBot mindenkit meglep azzal, hogy jól táncol vidám zenére és például növényt öntöz, finoman érintve a leveleit, amivel emberhez hasonló gondosságot és precizitást szimulál. A látvány kedvéért és annak bizonyítására, hogy milyen elképesztő kézügyességgel kezel apró tárgyakat, még bűvésztrükköt is demonstrál: labdává alakít át egy tojást, igazolva, hogy mennyire simán és fürgén alkalmazkodik a különböző mindennapi feladatokhoz.
A készségeket miniatűr, nagy nyomatékú szervoaktuátorok és érzékeny, többdimenziós nyomásérzékelők keveréke tette lehetővé, amelyek segítségével a csapat egy kivételesen ügyes kezet alkotott. A fejlesztők szerint a hat miniatürizált szervoaktuátor a tárgymanipulációk széles skáláját teszi lehetővé, megkönnyítve a felhasználók intuitív és gyors kezelési élményét. Az egy milliméter alatti pozicionálási pontossággal és több kilogrammot elérő teherbírással ez a kéz ügyesen megragad különböző formájú, méretű, súlyú és anyagú – beleértve a kényes, csúszós vagy képlékeny – tárgyakat is.
A csapat azt állítja, hogy a kéz az összes emberi kézmozdulat mintegy 70 százalékát képes utánozni, utalva a különböző területeken rejlő hatalmas lehetőségekre. Sokoldalúsága számos terület forradalmasítását ígéri, a speciális ipari feladatoktól a szolgáltatásokon és a veszélyes anyagok kezelésén át a közszolgáltatásokig vagy háztartási műveletekig.
A MagicLab humanoid modellje saját fejlesztésű D190 csuklós motormodulokat integrál, amelyek lenyűgöző nyomatékképességet biztosítanak. Ezek a modulok speciális aktuátorokkal párosítva lehetővé teszik a robot számára, hogy kezelje a feszültségingadozásokat, miközben pontos manipulációt ér el. A startup hozzáteszi: a stratégiai súlyátcsoportosítás a combok és a csípő felé növeli a robot dinamikus stabilitását és manőverezőképességét, akár ugrások és szökdelések során. A vállalat szerint az elektromos meghajtású konstrukció teljesítményben megegyezik a hidraulikus társaival, de felülmúlja azokat, ha kompaktságról, könnyebb felépítésről vagy éppen költséghatékonyságról van szó, mivel az elektromos meghajtórendszere csökkenti az energiafogyasztást és minimalizálja a folyadékszivárgással járó környezeti kockázatokat.
A MagicLab sokoldalú eszközként képzeli el a humanoid modelljét, amelyet különböző forgatókönyvek szerint lehet bevetni. Mozgékonysága lehetővé teszi, hogy bonyolult terepviszonyok között manőverezzen, így alkalmassá válik olyan keresési és mentési feladatokra is, ahol az akadályok közötti navigáció létfontosságú. A vészhelyzeti segítségnyújtáson túl a robot olyan különböző területeken is ígéretes lehet, mint a sportszolgáltatások, a szórakoztatás, az ipari automatizálás, a logisztika vagy a szállítás.
Gábor János
Főoldali kép: MagicLab
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.