Idén nyit a világ első kereskedelmi humanoid gyára

Idén nyit a világ első kereskedelmi humanoid gyára
2023. 09. 21., 16:51

Az üzem elindításával tömeggyártásba kerül a humanoid, amivel a gyártó nem csak ipari célokat szeretne kiszolgálni. Digit az Agility Robotics terméke, és évente rögtön 10 ezer darab készül majd belőle.

Az amerikai vállalat a kínai Fourier Intelligence-szel áll versenyben. Idén mindkettő vállalat bejelentette, hogy a világon elsőként küld tömeggyártásba üzleti célú humanoid robotot. Az Agility mintha közelebb járna a kitűzött célhoz, és konkrétan közölte is, hogy mindjárt évi 10 ezer darabos gyártásra szeretne beállni. A Digit nevű terméküknek az ázsiai ellenfél DR-1-esével szemben kell helyet találni a piacon.

Az Agility Robotics az oregoni Salemben nyitja meg a gyárat, még az év vége előtt - áll a cég közleményében. Az üzem a RoboFab nevet kapja és 500 munkahelyet teremt, mintegy 6500 négyzetméteren. Az új gyártóüzem megnyitásával az Agility Partner Programban részt vevő ügyfelek (itt lehet jelentkezni) 2024-ben számíthatnak az első Digit robotok kézbesítésére, míg az általános piaci elérhetőség 2025-re várható.

A Digitet a kezdetektől úgy tervezték, hogy az emberek nyomában járva hasznos munkát végezzen, olyan terekben is biztonságosan mozogva, amilyeneket eredetileg embereknek alakítottak ki. Mivel sok feladatot máig (és még jó darabig) emberi munkafolyamatok köré terveznek, a humanoid kialakítás többcélú hasznosítást tesz lehetővé. A kezdeti alkalmazások közé tartozik a raktárakban és elosztóközpontokban történő anyagmozgatás.

„Gyárunk megnyitása kulcsfontosságú pillanatot jelent a robotika történetében: a kereskedelmi forgalomban kapható humanoid robotok tömeggyártásának kezdetét - mondta Damion Shelton, az Agility Robotics társalapító-vezérigazgatója. Azért építettük a Digitet, hogy megoldjuk a mai munkaerő olyan nehéz problémáit, mint a sérülések, a kiégés, a magas fluktuáció és a betölthetetlen munkaerőhiány, azzal a végső elképzeléssel, hogy lehetővé tegyük az embereknek, hogy emberibbek legyenek. Amikor új technológiát építünk a társadalom jobbá tételére, a legfontosabb mérföldkő az, amikor képesek vagyunk a technológia tömeggyártására olyan méretben, hogy az valódi, széleskörű hatást gyakorolhasson.”

A korábban a Fordnál és az Apple-nél is edződött Aindrea Campbell ügyvezető igazgató kész tényként jelentette ki, hogy a mérnöki központjuktól kevesebb mint 50 kilométerre lévő létesítmény a világ első olyan üzeme lesz, ahol humanoid robotok sorozatgyártása indul el. „Azzal, hogy a RoboFabot egy korszerű gyártási központként hozzuk létre az oregoni Salemben, nemcsak a fejlett robotrendszerek fejlesztését és alkalmazását gyorsítjuk fel, hanem az innovációt is ápoljuk, és magasan képzett munkahelyeket teremtünk.”

Ezt tudja a humanoid

Az Agility Robotics az oregoni Corvallis és a pennsylvaniai Pittsburgh mellett Kaliforniában is vannak irodái. Egyre kiterjedtebb hálózata egyetlen közös célt szolgál: az emberi munkavégzés korlátainak kiterjesztését szolgáló robotikai megoldás kifejlesztését. A vállalat szerint a Digit humanoiddal megfelelnek a mottónak: „engedjük az embereknek, hogy még emberibbek legyenek”.

A fizikai feladatok ellátásra tervezett és épített Digit 175 centiméter magas és 65 kilogrammot nyom. Teherbírása 16 kilogramm és képes 16-24 órás folyamatos munkavégzésre, úgy, hogy önállóan csatlakoztatja magát a dokkolójára, ha feltöltésre van szüksége.

A telepítése nem tartalmaz rejtett költségeket és nem tart egy örökkévalóságig. Sétálni előre-hátra tud, ahogy képes oldalazásra, helyben megfordulásra, guggolva haladásra, emelkedőn mászásra és ereszkedésre is, sőt, nem hozza zavarba az egyenetlen talaj, tehát stabilan mozog gyepen, köves-kavicsos felületen, valamint járdaszegélyeken és lépcsőfokokon. A robotokat jelenleg is használják raktári feladatokra, például ládák mozgatására, rakterek kiürítésére és utolsó mérföldes kézbesítésekre.

Gábor János

Főoldali kép: Agility Robotics

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS