Ez lehet a világ első tömeggyártásba kerülő humanoidja

Ez lehet a világ első tömeggyártásba kerülő humanoidja
2023. 07. 19., 10:13

A nyolc éve fejlesztés alatt álló, a tervek szerint vegyes felhasználásra alkalmas humanoid kevésbé a kommunikációra, és sokkal inkább a kooperatív feladatokra koncentrál. Az eszköz GR-1 néven kezdheti meg világhódító útját, akár már ettől az évtől.

A GR-1 névre keresztelt, egyelőre arc nélküli humanoid egy kínai kutató-fejlesztő vállalat, a Fourier Intelligence munkája, és 2015 óta dolgoznak rajta. A robot koncepciója, majd gyakorlati megvalósítása érdekes módon nem úgy zajlott, hogy a cég eleve egy sokoldalú humanoid építését célozta meg, hanem a szokásos feladatuk, az embereket segítő exoskeletonok fejlesztésének eredményeiből, pontosabban azok újfajta felhasználásából született az új ötlet. A gép tökéletesítése mára annyira előrehaladott állapotban van, hogy fizikai valójában is bemutatták közönség előtt, az idei Mesterséges Intelligencia Világkonferencián, Sanghajban.

A Fourier Intelligence eredetileg rehabilitációs robotikára és mesterséges intelligenciára szakosodott globális technológiai vállalat, ami fejlett viselhető robotjai és exoskeletonjai mellett most bejelentett egy első generációs humanoid robotot is, ami ráadásul már ebben az évben tömeggyártásba kerülhet.

A kínai vállalat tehát kifejezetten technológia-központú szervezet, ami a 2015-ös indulása óta egyre több kreativitást visz az embereket (elsősorban mozgáskorlátozott betegeket) támogató, viselhető külső robotvázak, ún. exoskeleton és más rehabilitációs célú robotika eszközök fejlesztésébe. Ehhez egyszerre dolgoznak tudományos szereplőkkel, egyetemi kutatókkal, gyakorló terapeutákkal és fogyatékkal élő személyekkel. A honalapjukon is közzétett ars poeticájuk szerint csak ilyen összetett munkával képesek kiemelkedő teljesítményt nyújtani a rehabilitációs robotikai megoldások piacán.

A cél az, hogy újradefiniált, összekapcsolható, intelligens robotikai technológiával jelentkezzenek, és a felhasználói élményt intuitív, könnyen kezelhető rendszerré fejlesszék, majd ezzel egyszerre tegyék könnyebbé mozgáskorlátozott páciensek, kezelőorvosok és terapeuták életét. A Fourier Intelligence a fiatal mérnökökből, terapeutákból, kutatókból és klinikusokból álló sokszínű csapatban hisz – náluk ők jelentik az új ötletek és innovációk legfőbb motorját. Álláspontjuk szerint „együtt, szenvedélyesen hajtja” őket az olyan intelligens rehabilitációs megoldások létrehozása, amelyek előnyösek a betegek gyógyulása, valamint a klinikusok hatékonysága szempontjából.

„Elkötelezettek vagyunk a rehabilitációs technológiában azáltal, hogy csak a legjobb megoldásokat szállítjuk, és hajlandóak vagyunk a betegek, klinikusok, kutatók és ügyfeleink érdekében a lehető legtöbbet tenni” – osztotta meg közleményben a Fourier Intelligence.

A vállalat szerint a GR-1, „mint forradalmi általános célú humanoid robot, a robotika jövője”. A fejlesztés „újradefiniálja mindazt, ami lehetséges a robotikában”, és szó, mi szó, az első, csaknem teljes prototípust elnézve igazuk lehet.

A Fourier Intelligence GR-1-ese 165 centiméter magas és 55 kilogrammot nyom. Eddig összesen 40 szabadságfokkal (40 aktuátorral, vagyis mozgató alkatrésszel) rendelkezik az egész testén. A csípőre szerelt ízületi modul által generált 300 NM csúcsnyomatékkal a robot 5 kilométer/órás sebességgel képes járni és 50 kilogramm terhet tud cipelni. A vállalat szerint a GR-1 tömeggyártása ez év vége felé kezdődik.

Gábor János

Főoldali kép: Fourier Intelligence

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS