Nem ipari felhasználásra szánt humanoid érkezik a piacra egy európai robotikai gyártótól, a 1X Technologiestól, ahol már 20 AI-vezérelt gép tréningje zajlik. A megtestesült AI-nak is nevezett új robot saját tömegének kétszeresét képes megemelni és folyamatosan tanul.
A korábban Halodi Robotics néven működő 1X Technologies AS bejelentette, hogy 100 millió dollárt, vagyis közel 35 milliárd forintot gyűjtött össze a legutóbb meghirdetett befektetői körben, így zavartalanul folytathatja új, általános felhasználásra szánt humanoid robotjának fejlesztését. A norvég vállalat közleménye alapján a cél egy közösségi szolgálatra és kétkezi munkára leginkább alkalmas robot kifejlesztése.
A kétlábú humanoid a mindennapi otthoni segítségnyújtás sokoldalú támogatója lesz, hiszen háztartási feladatok széles skáláját tudja majd elvégezni. Ezt viszonylag biztosra vehetjük, hiszen ugyanarról a gyártóról van szó, ami korábban a való világ szcenárióira meggyőzően reagáló logisztikai robot, az EVE megjelenésével hívta fel magára a figyelmet. Az 1X Technologies az EQT Venturestől és más híres befektetőktől érkező tőkét a második generációs NEO robot piacra juttatására fogja felhasználni.
„Az emberek Leonardo da Vincitől napjaink sci-fi világáig, vagyis több mint 500 évig álmodoztak humanoid robotokról. Kiváltság, hogy a szemünk előtt, valós időben láthatjuk ezeknek a technológiáknak a kialakulását. Az emberi munkaerőhöz csatlakozó androidok hatása - a mi feltételeink szerint - finoman szólva is nagy átalakulást jelent. Meggyőződésünk, hogy az 1X és a NEO android döntő szerepet fog játszani a technológiai és emberi jövő felé vezető úton” – érvelt a befektetés mellett Ted Persson, az EQT Ventures partnere.
„Nagyon örülünk, hogy ezek a vezető befektetők támogatják az 1X küldetését: az intelligens viselkedésű androidok biztonságos alkalmazását, új piacokon. A következő mérföldkő a Megtestesült AI adatgyűjtési stratégiánk skálázása lesz és az, hogy a NEO-t eljuttassuk a fogyasztókhoz” – közölte Bernt Øivind Børnich, az 1X vezérigazgatója.
A legalapvetőbb fizikai különbség az EVE és a NEO modell között az, hogy előbbi kerekeken gurulva egyensúlyoz, míg utóbbi már két lábbal rendelkezik, így képes a munkavégzésre szintkülönségekkel és lépcsőkkel rendelkező belső terekben. Ezt a változás stratégiai jelentőségű, amivel a cég a hatékonyabb manipulációt támogatja, különösen szűk és nem utolsó sorban olyan helyeken, ahol a humanoid emberek között kénytelen biztonságosan mozogni. A lábak lehetővé teszik jelentősebb erőkifejtéssel járó feladatok ellátását, például bútorok mozgatását is.
„Nem csak a járásra összpontosítunk, hanem arra, hogy a humanoid test teljes potenciálját kihasználjuk a gyakorlatias, hatékony manipulációs feladatokra. Ezen túlmenően az ember-robot interakciók biztonságának biztosítása kiemelkedően fontos” – szögezte le Børnich, a The Robot Reportnak adott interjújában. A NEO önállóan fog működni a megtestesült mesterséges intelligenciával, és a legtöbb feladatot önállóan végzi. A fejlett, hosszú távú gondolkodás és tervezés során kezdetben külső, felhőalapú modellekre támaszkodunk, például az OpenAI modelljeire. A felhővel való interakcióhoz elegendő egy szabványos szélessávú internetkapcsolat.
Az 1X műhelyében jelenleg 20 androidot tanítanak be aktív adatgyűjtéssel, és 12 főállású operátorból álló csapat dolgozik a gépi tanulás és a különböző feladatok finomításán. Ehhez a munkához az operátorok nyílt forráskódú mesterséges intelligencia közösségből merítenek inspirációt, de saját modellek képzésére összpontosítanak.
A 165 centiméter magas NEO tömege 30 kilogramm, de ennek több mint kétszeresét, 75 kilogrammot képes megemelni (akár guggolásból) és 20 kilogrammot tartósan cipelni. Nem csak a magassága és az alkata idézi az embert, hanem a kézügyessége és a mozgása is: 4 km/h-val gyalogol és 12 km/h-val fut. „De, ami igazán egyedivé teszi a NEO-t a humanoid robotok között, az az, hogy nem ipari gép. Puha, mint mi, de könnyű, és eredendően biztonságos” – magyarázta Børnich.
Gábor János
Főoldali kép: 1X Technologies
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
Az idei első és a valaha mért legmagasabb bruttó rendszerterhelést regisztrálta a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. 2025. január 15-én.