A háborúban álló szomszédos ország egyik automatizálással foglalkozó vállalata saját fejlesztésű megoldást kínál a termőföldek aknamentesítésére. Sok korábbi hadszínteret újra gazdálkodásra alkalmassá tehetnek a robottraktorok.
Az ukrán Efarm.Pro pilóta nélküli megoldást fejlesztett ki a mezőgazdasági földterületek aknamentesítésére a közelgő vetési szezon előtt. A vállalat mezőgazdasági berendezések, precíziós gazdálkodási rendszerek gyártója és forgalmazója: 2014 óta vezet be új, jövőbe mutató technológiákat a mezőgazdasági ágazatba. Az ukrajnai agrotechnológiai piacon elsősorban traktorokhoz tervez és gyárt önvezető megoldásokat. A vállalat szerint a kelet-ukrajnai katonai akciók következtében a mezőgazdasági területek akár 40 százalékára igaz, hogy robbanószerkezetekkel szennyezett, így a művelésük nem biztonságos.
Az aknamentesítő rendszer egy drónt, egy tűzszerész robotot, egy robotpilótát és egy robbanásbiztos traktort tartalmaz.
A vállalat - állami és nemzetközi megoldás hiányában - kénytelen volt újítani, és a már létező önvezető megoldásokat felhasználva létrehozni egy autonóm traktort, amelyet kifejezetten az ukrán gazdák mezőgazdasági földterületeinek aknamentesítésére lehet használni. A megoldás középpontjában álló navigációs technológia feltalálója Oleksandr Prykhodchenko, a „Gardarika Tres” cég tulajdonosa, az ukrán Future üzleti inkubátor rezidense, egyben az Efarm.Pro startup vezérigazgatója, aki felismerte, mekkora veszéllyel jár a háború az ukrajnai mezőgazdasági ágazat számára. Elhatározta, hogy a meglévő technológiát felhasználva új megoldást hoz létre a mezőgazdasági területek aknamentesítésére, hogy a gazdák biztonsággal visszatérhessenek a munkájukhoz, és újra élelmiszert termelhessenek.
„Az ügyfeleim kritikus problémákról számolnak be: aláaknázott földeken kellene dolgozniuk. Azok alatt, akik a veszély ellenére megkockáztatták, hogy kimennek a földekre, gyakran felrobbantak a munkagépek, és elvesztették eszközeiket vagy akár az életüket is – árulta el Prykhodchenko. – Tekintettel arra, hogy az ENSZ Ukrajnát nevezi meg a leginkább aknaszennyezett országként a világon, a gazdáknak akár éveket kellene várniuk arra, hogy sorra kerüljenek és valaki megtisztíts a a több száz és több ezer hektárnyi földjüket. Nyilvánvalóvá vált, hogy szükség van alternatív, biztonságos aknamentesítésre.”
Az Efarm.Pro megoldása három szinten biztosítja a területek felmérését és a veszélyes tárgyak ártalmatlanítását: drónnal, aknamentesítő robottal és autonóm traktorral. A területet először egy speciális érzékelőkkel ellátott drón pásztázza körbe: ez az eszköz képes rá, hogy a robbanóanyagokat akár 1 méteres mélységben is érzékelje, majd georeferenciával továbbítsa a robbanóeszközök helyének pontos koordinátáit. Az aknákat ezután képzett szakemberek irányításával robotok semlegesítik. Ha ez megvan,
egy távirányítású, vontatott védelmi rendszerrel ellátott traktor megy a mezőre, hogy feldolgozza a felső talajréteget, garantálva ezzel a biztonságot a későbbi agrár műveletekhez.
A traktor autonóm üzemmódban, kezelő nélkül dolgozik, így megelőzhetők a további sérülések és tragédiák. A berendezés olyan védőfelszereléssel is el van látva, ami a bányavontató elvén működik. Végeredményben ez az eljárás garantálja, hogy semmilyen veszélyes anyag ne maradjon a talajban. A rendszer lehetővé teszi az automatikus munkát, nagy területeken is két centiméteres pontossággal – adott útvonal mentén. Az esetleges robbanások ellen páncéllemezekkel burkolt traktor 5 km/h sebességgel dolgozik, és a vállalat szerint
egy 10 órás munkanap alatt 20 hektárnyi területet képes mentesíteni az aknáktól vagy más rögtönzött robbanószerkezetektől.
Gábor János
Képek: Efarm.pro
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.