Két-három év múlva egyszerűbb lesz orvost találni Romániában, mint víz-gáz szerelőt – kongatták meg a vészharangot az építőipari munkáltatók. Úgy tűnik, hogy a fiatalok körében nem népszerűek az építőipari szakmák.
Az építőanyagok árának drasztikus megugrásán kívül a munkaerőhiány is egyre égetőbb gondot okoz a romániai építőipari munkáltatók számára – írja a Krónika.
Legalább 200 ezer új munkavállalóra lenne szükség az ágazatban, mindez olyan körülmények között, hogy jelen pillanatban is hiányzik 100 ezer alkalmazott. Az előrejelzések szerint sok vállalatnál próbálják külföldi munkaerővel pótolni a hazait, jelenleg 10 ezerre becsülik az itt tevékenykedő ázsiai munkavállalók körét, számuk pedig várhatóan növekedni fog.
Az országban már csak az a munkaerő marad, amely valamilyen okból kifolyólag nem tudja elhagyni az országot” – állítja Békési Csaba, a Bihar Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója.
Meglátása szerint közép- és hosszú távú megoldást csak a béremelés jelenti, a jelenlegi szinten már nem lehet megtartani. Az építkezésben ugyan az országos átlagnál magasabb, bruttó háromezer lej a minimálbér, adókedvezményben is részesülnek a munkaadók, így a munkavállaló legkevesebb 2362 lej nettó összeget kap kézbe, ám Békési szerint ez nem elegendő a megélhetéshez a mostani árak mellett.
„Feltétlenül emelni kell a béreket, más lehetőség nincs arra, hogy az ország megtartsa a képzett munkaerőt. A béreket lassan az uniós szinthez kell közelíteni, még akkor is, ha négyzetméterenként drágábbak lesznek a lakások” – mondta.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.