Eltűnhet a hazai tojás a szlovákiai üzletekből az állatjóléti intézkedések miatt. A földművelési minisztérium stratégiai megállapodást kötött a termelőkkel és a kereskedőkkel.
A külföldi üzletláncok részéről egyre nagyobb a nyomás a termelőkre, hogy számolják fel a ketreces állattartást. Daniel Molnár, a Baromfitenyésztők Szövetségének (ÚHS) igazgatója szerint Szlovákiában még 80 százalékban a ketreces tenyésztést alkalmazzák, az átállás nem olcsó, több tojástermelőnek megoldhatatlan probléma – írja az Új Szó.
„Mindent meg kell tennünk, hogy a költséges átállás miatt ne tűnjön el az üzletekből a hazai tojás” – nyilatkozta Gabriela Matečná földművelési miniszter.
A tárca 2030-ig szóló memorandumot írt alá a termelőkkel és a kereskedőkkel. Matečná szerint az elkövetkező években igyekeznek pénzt találni és állami támogatást adni az átállásra.
Az átállást a vásárlók mindenképp megérzik. A Szlovákiai Baromfitenyésztők Szövetsége már tavaly figyelmeztetett, hogy egy klasszikus, tízdarabos dobozért átlagosan 50 centtel többet kérnek a kereskedők, ha a tojások nem ketreces, hanem alternatív tartási technológiákból származnak.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.