Ideje visszatérnünk a fából készült tartós fogyasztási cikkek minél szélesebb körű használatához, ezzel ugyanis jelentős mértékben enyhíthetjük az éghajlatváltozás negatív hatásait – derül ki a szlovák Nemzeti Erdészeti Központ és a Zólyomi Műszaki Egyetem kutatásából.
„A fából készült termékek jelentős mennyiségű szenet kötnek le” – nyilatkozta Martin Moravčík, a Nemzeti Erdészeti Központ munkatársa – akit az Új Szó idéz.
„Szlovákiában több mint 9 millió köbméternyi fát vágnak ki évente, az ezekben megkötött szén eléri az 1,5 millió tonnát. Mivel a faanyagból nálunk leggyakrabban papírt és egyéb, rövidebb élettartamú fogyasztási cikkeket gyártanak, az ezekben felhalmozott szén gyorsabban felszabadul, tovább szennyezve a környezetet” – mondta Moravčík.
Moravčík szerint sokat segíthetnénk a környezeten, ha a kitermelt fából minél kevesebbet exportálnának. Jelenleg nagyjából 2,5 millió köbméternyi fát exportálnak évente, a kivitelben az első és harmadosztályú tűlevelű fák dominálnak.
Moravčík hozzátette, hogy egy embernek évente nagyjából 330 kilogrammnyi oxigénre van szüksége, ami két fa éves oxigéntermelésével egyenlő.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.