Veszélyben a hazai méhészet!

Veszélyben a hazai méhészet!
2022. 05. 03., 06:00

Egyre nagyobb problémát okoz nemcsak hazánkban, hanem egész Európában a Kínából érkező hamis méz. Ez komoly veszélyt jelent az egész méhész szakmára. Hiszen könnyű kikövetkeztetni, hogy ha a mézet képesek hamisítani a kínaiak, akkor rövid időn belül akár a méhpempőt is képesek lesznek mesterségesen előállítani. Ez pedig komoly veszélyt jelentene a mézen kívül más méhészeti termékekre is.

Milyen következményekkel járhat a hamisítás?

Ha a fentiek bekövetkeznek, az az egész hazai méhész közösséget ellehetetlenítheti. Nemcsak a megélhetésüket - ami már önmagában is igen súlyos következmény -, hanem sok esetben a hobbijukat veszítenék el azok az emberek, akik ezt a szakmát űzik, hiszen sokuk számára ez nemcsak a hivatásuk, hanem az életük.

Van köztük olyan méhész, aki már több mint fél évszázada a méhészetnek él, ezzel foglalkoztak már a felmenői is, és tőlük tanulta el a mesterséget.

Mit tehetünk ez ellen?

Ennek a folyamatnak a megállításában mi, vásárlók igen sokat tudunk tenni azzal, hogy kizárólag hazai, ellenőrzött méhészettől szerezzük be a mézet, méhpempőt és egyéb méhészeti termékeket. Fontos, hogy olyan termelőtől vásároljunk, aki már hosszú ideje a szakmában tevékenykedik, és ezt bizonyítani is tudja.

Ilyen megbízható beszerzési forrás a Bodó Méhészet, ami egy több mint 30 éve működő családi vállalkozás.

Miért előnyös ez nekünk, vásárlóknak?

Mi is jól járunk azzal, ha hazai, megbízható forrásból szerezzük be a mézet és az egyéb méhészeti termékeket, hiszen így biztosak lehetünk abban, hogy eredeti, nem hamisítvány termékeket fogyasztunk. Valamint jó érzéssel tölthet el minket az is, amikor magyar termelőtől vásárolunk, hogy ezáltal egy magyar családot, egy hazai családi vállalkozást támogatunk ahelyett, hogy egy külföldi, esetleg kínai nagy cég pénztárcáját duzzasztanánk.

Hogyan döntsük el, hogy kitől vásároljunk?

Több módja is van annak, hogy megbizonyosodjunk afelől, hogy valóban méhész szakemberrel van-e dolgunk.

Egyrészt érdeklődhetünk nála szakmai kérdésekben, amire csak egy szakmabeli tudja megadni a választ. Másrészt az eladó Facebook oldalán, céges Facebook profilján a képeit böngészve biztosan találunk olyan fotót, amin a méheivel közösen szerepel, ha valóban méhész szakember az illető. És talán a legbiztosabb mód az ajánlás útján történő vásárlás. Szinte mindenkinek van olyan ismerőse, rokona, barátja, aki tud ajánlani megbízható méhészt, illetve méz és méhészeti termék beszerzési forrást. És ha az ajánlott méhésznél nem találjuk meg esetleg azt, amit szeretnénk, szakmabeliként ő biztosan tud nekünk segíteni abban, hogy melyik méhészhez forduljunk.

Mindannyiunk közös érdeke megvédeni a hazai méhészeteket, hiszen ezzel nemcsak a vállalkozókat támogatjuk a fennmaradásukban, hanem magunk számára is biztosítjuk a minőségi, eredeti méz, méhpempő és egyéb méhészeti termékek fogyasztásának lehetőségét.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS