Vajon minden szabványméret egyforma, ha beltéri ajtókról van szó?

Vajon minden szabványméret egyforma, ha beltéri ajtókról van szó?
2022. 04. 06., 06:45

A „szabvány” szó önmagában nem feltétlenül jelent garanciát arra nézve, hogy pontosan azt fogjuk kapni, ami a mi otthonunk falnyílásába passzol. De vajon hogy lehetséges ez, hiszen nem éppen ez lenne a lényeg? Olvasd el a cikket, és megtudod!

Mit is jelent pontosan az, hogy szabvány?

A szabvány tulajdonképpen egy dokumentum, amely meghatároz valamilyen jellemzőket, amihez aztán igazodni lehet. Az elfogadása tulajdonképpen közmegegyezésen alapul, de jellemzően valamilyen szervezet alkotja meg, és alapvetően műszaki, technikai jellegű tulajdonságokat fogalmaz meg. 

A célja voltaképpen az, hogy könnyebben lehessen egységes termékeket előállítani. Például az ajtók esetében, ha van egy szabvány, akkor annak megfelelően lehet az újépítésű ingatlanokban falnyílásokat tervezni, s így egyszerű lesz azokhoz passzoló nyílászárókat találni.

Mi az az MSZ szabvány?

A szabványok tehát lényegében egyszerűbbé teszik az életet. Az MSZ, azaz magyar szabvány az egyszárnyú ajtók esetében 650, 750, 900, 1000 mm szélesség és 2100 mm magasság lehet. Ez azt jelenti, hogy a tervező is ezekkel a számokkal dolgozik, s a kivitelezők is pontosan tudják, hogyha 750x2100 mm a szabvány, akkor ekkora falnyílásnak kell lennie, és ehhez lehet aztán szabványméretű ajtókat vásárolni, s gond nélkül be is építeni azokat.

Az Ajtóház dekorfóliás beltéri ajtói mind szabványméretben kerülnek legyártásra. Mivel ezek a legkedvezőbb árú termékek, ezért sokan előszeretettel választják őket, hiszen a legnépszerűbb modellek is elérhetőek ebben a kivitelben. Azonban ha egy falnyílás nem szabványméretű, akkor ettől a lehetőségtől elesünk, s mindenképpen egyedi mérettel rendelkező ajtókat kell rendelnünk.

Ennek természetesen előnyei és hátrányai is lehetnek. Az egyedi megrendelésű ajtók drágábbak, ugyanakkor az is igaz rájuk, hogy magasabb minőségűek, s lehetőséget kínálnak arra is, hogy egyedi elképzeléseinket is megvalósítsuk. 

Amennyiben régebben épült ingatlanban lakunk, vagy éppen panellakásunk van, akkor sajnos a szabványméretet nagy valószínűséggel el is felejthetjük. Ezekben az esetekben válogathatunk a CPL laminált beltéri ajtók, illetve a magasabb minőséget jelentő festékszórt modellek, valamint a prémium nemesfa változatok közül. Ha így is fontos szerepe van a gyorsaságnak, akkor a CPL felületű ajtókkal járunk a legjobban, mivel itt a legrövidebb a gyártási idő. 

Vannak más szabványok is?

Igen! Példának okáért létezik a német DIN szabványméret, amely szélességében 610, 735, 860, 985 mm-es lehet, magasságában pedig 1985 mm. Mi ezzel a probléma? Az, hogy a magyar szabvány szerint kivitelezett épületben a falnyílások nem fognak megfelelni ezeknek az ajtóknak, így gyakorlatilag toldozgatni-foltozgatni kellene őket. 

Ráadásul, ha ez meg is történne, az azt jelentené, hogy akármilyen ajtócsere válik később szükségessé, újra problémákkal fogunk szembesülni.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS