A „szabvány” szó önmagában nem feltétlenül jelent garanciát arra nézve, hogy pontosan azt fogjuk kapni, ami a mi otthonunk falnyílásába passzol. De vajon hogy lehetséges ez, hiszen nem éppen ez lenne a lényeg? Olvasd el a cikket, és megtudod!
Mit is jelent pontosan az, hogy szabvány?
A szabvány tulajdonképpen egy dokumentum, amely meghatároz valamilyen jellemzőket, amihez aztán igazodni lehet. Az elfogadása tulajdonképpen közmegegyezésen alapul, de jellemzően valamilyen szervezet alkotja meg, és alapvetően műszaki, technikai jellegű tulajdonságokat fogalmaz meg.
A célja voltaképpen az, hogy könnyebben lehessen egységes termékeket előállítani. Például az ajtók esetében, ha van egy szabvány, akkor annak megfelelően lehet az újépítésű ingatlanokban falnyílásokat tervezni, s így egyszerű lesz azokhoz passzoló nyílászárókat találni.
Mi az az MSZ szabvány?
A szabványok tehát lényegében egyszerűbbé teszik az életet. Az MSZ, azaz magyar szabvány az egyszárnyú ajtók esetében 650, 750, 900, 1000 mm szélesség és 2100 mm magasság lehet. Ez azt jelenti, hogy a tervező is ezekkel a számokkal dolgozik, s a kivitelezők is pontosan tudják, hogyha 750x2100 mm a szabvány, akkor ekkora falnyílásnak kell lennie, és ehhez lehet aztán szabványméretű ajtókat vásárolni, s gond nélkül be is építeni azokat.
Az Ajtóház dekorfóliás beltéri ajtói mind szabványméretben kerülnek legyártásra. Mivel ezek a legkedvezőbb árú termékek, ezért sokan előszeretettel választják őket, hiszen a legnépszerűbb modellek is elérhetőek ebben a kivitelben. Azonban ha egy falnyílás nem szabványméretű, akkor ettől a lehetőségtől elesünk, s mindenképpen egyedi mérettel rendelkező ajtókat kell rendelnünk.
Ennek természetesen előnyei és hátrányai is lehetnek. Az egyedi megrendelésű ajtók drágábbak, ugyanakkor az is igaz rájuk, hogy magasabb minőségűek, s lehetőséget kínálnak arra is, hogy egyedi elképzeléseinket is megvalósítsuk.
Amennyiben régebben épült ingatlanban lakunk, vagy éppen panellakásunk van, akkor sajnos a szabványméretet nagy valószínűséggel el is felejthetjük. Ezekben az esetekben válogathatunk a CPL laminált beltéri ajtók, illetve a magasabb minőséget jelentő festékszórt modellek, valamint a prémium nemesfa változatok közül. Ha így is fontos szerepe van a gyorsaságnak, akkor a CPL felületű ajtókkal járunk a legjobban, mivel itt a legrövidebb a gyártási idő.
Vannak más szabványok is?
Igen! Példának okáért létezik a német DIN szabványméret, amely szélességében 610, 735, 860, 985 mm-es lehet, magasságában pedig 1985 mm. Mi ezzel a probléma? Az, hogy a magyar szabvány szerint kivitelezett épületben a falnyílások nem fognak megfelelni ezeknek az ajtóknak, így gyakorlatilag toldozgatni-foltozgatni kellene őket.
Ráadásul, ha ez meg is történne, az azt jelentené, hogy akármilyen ajtócsere válik később szükségessé, újra problémákkal fogunk szembesülni.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”