Az elektromos kerékpár óriási újdonság, az utóbbi néhány évben jelent meg a magyar piacon és máig is sokan alig ismerik, próbálták. Pedig az elektromos kerékpárt már 1932-ben bemutatta az EMI / Philips. De az igazi áttörés jóval később, 1989-ben jött el a Hercules Electrával. Azóta pedig rohamosan fejlődnek az e-bike-ok, teljesítményben és sok más tekintetben is.
Mire való egy e-bringa?
Elsőre furcsának tűnhet, hogy miért is kell elektromos rásegítés egy biciklire, de ha már próbáltunk ilyen modellt, akkor rögtön tudjuk, hogy miért is szuper ez a technológia. Aki mászott már hegyet (oké, dombot) biciklivel, az el tudja képzelni, mennyire kényelmes ezt erőteljes tekerés nélkül megvalósítani. Gellért-hegy reggel 8-kor, izzadtság nélkül? Lehetséges.
Vagy elérni a munkahelyre, akár egy öltönyben? Simán. Esetleg Budapest központjából leugrani a Dunakanyarba? És vissza, aznap? Igen, megtehetjük.
Kötelező a rásegítés?
Nem. Rajtunk múlik, hogy használjuk-e az elektromos motor kínálta lehetőségeket, és az is, hogy mennyire. Lehet, hogy 15 km/h helyett szeretnénk 20 km/h-val menni. Lehetséges. De az is, hogy erőkifejtés nélkül 30 km/h-val száguldjunk a munkahelyre. Könnyen lehet, hogy így gyorsabbak leszünk, mint ha autóval mennénk! Főleg, ha a dugóban álló autók mellett el tudunk surranni.
Villanybringát sok helyen vásárolhatunk: többek között online is, például a Homelux webáruházban: ez a weboldal már 10 éve az e-kereskedelemben van, és mindenfélét megtalálunk, amire a házban és a ház körül (például a kertben) szükségünk lehet. A 2020-as évben a cég Magyar Brands díjat kapott.
Miért trendi egy villanybicaj?
Gyakorlatilag ugyanazért, amiért egy elektromos autó: nem szennyezi a környezetet, nincs kipufogója (mint egy robogónak), sőt, kis helyen elfér, nem okozunk vele forgalmi dugókat.
Milyen áron vásárolhatunk e-bike-ot?
Az árak jóval egy átlagos kerékpár ára felett vannak, hiszen egy jól működő elektromos motor és akkumulátor is része a szerkezetnek. Az árak valahol 150.000 és 1 millió forint körül mozognak, a már említett Homelux kínálatában tíz modellt találunk, mindegyiket az elektromos kerti és barkács termékeiről jól ismert Hecht nevű cég gyártja.
Mekkora a hatótávolságuk?
Ahogy már említettük, nem kell rásegítést választanunk, ha nem akarunk, egyáltalán. De ha nem akarunk erőt kifejteni, akkor a hatótávolságok modelltől (és ártól) függően 60 km, 70 km vagy 120 km! Azt azért tartsuk észben, hogy félig leengedett gumikkal, esős időben, minden kereszteződésben megállva, stb., tehát extrém rossz körülmények között ez lehet, hogy csak a nominális érték fele lesz.
Ha tehát a legolcsóbb modellt választjuk, akkor 30 km-t meg fog tenni az elektromotor helyettünk. Nem hangzik rosszul, igaz?
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”