Miért lehet fontos a koronavírus pontos méretének az ismerete? Amennyiben ez az adat a kutatók rendelkezésére áll, akkor megfelelő lépéseket tudnak tenni a hatékony szűrés megvalósítása érdekében.
Vagyis tényleg rendeltetésszerű lehet az egészségügyi maszkok felhasználása, ezáltal kevesebben fogják elkapni magát a fertőzést. Pontosan ezért világítunk rá a cikk keretei között a koronavírus méretére, emellett pedig azt is megmutatjuk, hogy milyen egyéb módokon jelenthet segítséget a maszk viselése.
A koronavírus tényleges mérete a legújabb vizsgálatok alapján
Az újabban publikált és nemzetközileg elismert cikkek és tanulmányok alapján a koronavírus mérete 0,06 és 0,14 mikron közötti. Természetesen az emberi szem számára ez lényegében láthatatlanul apró méretnek minősül, ugyanakkor nem is ez most a fő kérdés.
Sokkal fontosabb ennél, hogy a jelenleg beszerezhető egészségügyi maszkok a 0,3 mikron, illetve az annál nagyobb részecskéket képesek csak kiszűrni. Nem nehéz kiszámolni, hogy a koronavírus mérete ennél lényegesen kisebb, ami felvet bizonyos kérdéseket.
Ha ennyire pici a koronavírus, akkor a maszkok lényegében hatástalanok?
Pánikra, aggodalomra és riadalomra szerencsére semmi ok. Már csak azért sem, mert több vizsgálat egybehangzó eredményei alapján a szakemberek által többszörösen tesztelt maszkok akár a 0,007 mikronos tartományban is képesek voltak a szűrésre.
Ez a méret pedig már megfelel a koronavírus méretének, vagyis a megfelelő szabvánnyal ellátott maszkok mégis hatékony védelmet biztosíthatnak a koronavírus-fertőzéssel szembeni védekezés során. Persze ehhez arra is mindenképpen szükség van, hogy a beszerzés mellett rendeltetésszerű legyen maga a viselet.
Tehát a maszknak szorosan kell illeszkednie az orr és a száj környékére, nem hézagosan. Emellett pedig arra is oda kell figyelni, hogy a maszkot kizárólag frissen mosott, fertőtlenített kézzel vegyük fel.
Milyen további szerepet töltenek be az egészségügyi maszkok a védekezésben?
Egy megfelelő szabvánnyal ellátott arcmaszk nemcsak a levegőben szálló részecskék kiszűrésében játszhat fontos szerepet. Mivel a koronavírust más módon is el tudjuk kapni, így a maszkok védelmi mechanizmusa is többféle módon érvényesülhet.
Példának okáért maszkot viselve kisebb lesz a valószínűsége annak, hogy a kezünkkel a szem vagy az arc környékét megérintjük. Kutatások szerint óránként átlagosan tizenöt alkalommal nyúlunk az arcunkhoz, amit a jelenlegi körülmények között mindenképp érdemes volna nullára csökkenteni.
A maszk használata mellett erre kiváló esélyünk lehet. A felület ugyanis takarja a száj és az orr környékét. Emellett pedig a maszk jelenlétét érzékelve kevésbé érzünk majd késztetést arra, hogy a szemünkbe nyúljunk.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”