Pontosan mekkora a koronavírus mérete?

2020. 04. 18., 22:00

Miért lehet fontos a koronavírus pontos méretének az ismerete? Amennyiben ez az adat a kutatók rendelkezésére áll, akkor megfelelő lépéseket tudnak tenni a hatékony szűrés megvalósítása érdekében.

Vagyis tényleg rendeltetésszerű lehet az egészségügyi maszkok felhasználása, ezáltal kevesebben fogják elkapni magát a fertőzést. Pontosan ezért világítunk rá a cikk keretei között a koronavírus méretére, emellett pedig azt is megmutatjuk, hogy milyen egyéb módokon jelenthet segítséget a maszk viselése.

A koronavírus tényleges mérete a legújabb vizsgálatok alapján

Az újabban publikált és nemzetközileg elismert cikkek és tanulmányok alapján a koronavírus mérete 0,06 és 0,14 mikron közötti. Természetesen az emberi szem számára ez lényegében láthatatlanul apró méretnek minősül, ugyanakkor nem is ez most a fő kérdés.

Sokkal fontosabb ennél, hogy a jelenleg beszerezhető egészségügyi maszkok a 0,3 mikron, illetve az annál nagyobb részecskéket képesek csak kiszűrni. Nem nehéz kiszámolni, hogy a koronavírus mérete ennél lényegesen kisebb, ami felvet bizonyos kérdéseket.

Ha ennyire pici a koronavírus, akkor a maszkok lényegében hatástalanok?

Pánikra, aggodalomra és riadalomra szerencsére semmi ok. Már csak azért sem, mert több vizsgálat egybehangzó eredményei alapján a szakemberek által többszörösen tesztelt maszkok akár a 0,007 mikronos tartományban is képesek voltak a szűrésre.

Ez a méret pedig már megfelel a koronavírus méretének, vagyis a megfelelő szabvánnyal ellátott maszkok mégis hatékony védelmet biztosíthatnak a koronavírus-fertőzéssel szembeni védekezés során. Persze ehhez arra is mindenképpen szükség van, hogy a beszerzés mellett rendeltetésszerű legyen maga a viselet.

Tehát a maszknak szorosan kell illeszkednie az orr és a száj környékére, nem hézagosan. Emellett pedig arra is oda kell figyelni, hogy a maszkot kizárólag frissen mosott, fertőtlenített kézzel vegyük fel.

Milyen további szerepet töltenek be az egészségügyi maszkok a védekezésben?

Egy megfelelő szabvánnyal ellátott arcmaszk nemcsak a levegőben szálló részecskék kiszűrésében játszhat fontos szerepet. Mivel a koronavírust más módon is el tudjuk kapni, így a maszkok védelmi mechanizmusa is többféle módon érvényesülhet.

Példának okáért maszkot viselve kisebb lesz a valószínűsége annak, hogy a kezünkkel a szem vagy az arc környékét megérintjük. Kutatások szerint óránként átlagosan tizenöt alkalommal nyúlunk az arcunkhoz, amit a jelenlegi körülmények között mindenképp érdemes volna nullára csökkenteni.

A maszk használata mellett erre kiváló esélyünk lehet. A felület ugyanis takarja a száj és az orr környékét. Emellett pedig a maszk jelenlétét érzékelve kevésbé érzünk majd késztetést arra, hogy a szemünkbe nyúljunk.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS