Pontosan mekkora a koronavírus mérete?

2020. 04. 18., 22:00

Miért lehet fontos a koronavírus pontos méretének az ismerete? Amennyiben ez az adat a kutatók rendelkezésére áll, akkor megfelelő lépéseket tudnak tenni a hatékony szűrés megvalósítása érdekében.

Vagyis tényleg rendeltetésszerű lehet az egészségügyi maszkok felhasználása, ezáltal kevesebben fogják elkapni magát a fertőzést. Pontosan ezért világítunk rá a cikk keretei között a koronavírus méretére, emellett pedig azt is megmutatjuk, hogy milyen egyéb módokon jelenthet segítséget a maszk viselése.

A koronavírus tényleges mérete a legújabb vizsgálatok alapján

Az újabban publikált és nemzetközileg elismert cikkek és tanulmányok alapján a koronavírus mérete 0,06 és 0,14 mikron közötti. Természetesen az emberi szem számára ez lényegében láthatatlanul apró méretnek minősül, ugyanakkor nem is ez most a fő kérdés.

Sokkal fontosabb ennél, hogy a jelenleg beszerezhető egészségügyi maszkok a 0,3 mikron, illetve az annál nagyobb részecskéket képesek csak kiszűrni. Nem nehéz kiszámolni, hogy a koronavírus mérete ennél lényegesen kisebb, ami felvet bizonyos kérdéseket.

Ha ennyire pici a koronavírus, akkor a maszkok lényegében hatástalanok?

Pánikra, aggodalomra és riadalomra szerencsére semmi ok. Már csak azért sem, mert több vizsgálat egybehangzó eredményei alapján a szakemberek által többszörösen tesztelt maszkok akár a 0,007 mikronos tartományban is képesek voltak a szűrésre.

Ez a méret pedig már megfelel a koronavírus méretének, vagyis a megfelelő szabvánnyal ellátott maszkok mégis hatékony védelmet biztosíthatnak a koronavírus-fertőzéssel szembeni védekezés során. Persze ehhez arra is mindenképpen szükség van, hogy a beszerzés mellett rendeltetésszerű legyen maga a viselet.

Tehát a maszknak szorosan kell illeszkednie az orr és a száj környékére, nem hézagosan. Emellett pedig arra is oda kell figyelni, hogy a maszkot kizárólag frissen mosott, fertőtlenített kézzel vegyük fel.

Milyen további szerepet töltenek be az egészségügyi maszkok a védekezésben?

Egy megfelelő szabvánnyal ellátott arcmaszk nemcsak a levegőben szálló részecskék kiszűrésében játszhat fontos szerepet. Mivel a koronavírust más módon is el tudjuk kapni, így a maszkok védelmi mechanizmusa is többféle módon érvényesülhet.

Példának okáért maszkot viselve kisebb lesz a valószínűsége annak, hogy a kezünkkel a szem vagy az arc környékét megérintjük. Kutatások szerint óránként átlagosan tizenöt alkalommal nyúlunk az arcunkhoz, amit a jelenlegi körülmények között mindenképp érdemes volna nullára csökkenteni.

A maszk használata mellett erre kiváló esélyünk lehet. A felület ugyanis takarja a száj és az orr környékét. Emellett pedig a maszk jelenlétét érzékelve kevésbé érzünk majd késztetést arra, hogy a szemünkbe nyúljunk.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS