Páramentesítőt az ablakba? Igen!

2020. 12. 08., 22:00

A tél beköszöntével egyre gyakrabban vesszük észre, hogy a nyílászáróink üvegfelületén kicsapódik a víz. Nem ritka, hogy nem csak az üvegen, de az ajtók, ablakok körüli falfelületeken is párafoltok vannak. Ha meg akarjuk előzni, hogy a penész megtelepedjen az otthonunkban, érdemes megszüntetni a páralecsapódás problémáját.

Így lesz magas a levegő páratartalma

Számos olyan hétköznapi tevékenységet végzünk otthon, amely nedvességet juttat a légtérbe. Amikor főzünk, a fazékból felszálló gőz egy része még a szagelszívó berendezések mellett is a levegőbe juthat. A felmosás után felszáradó padlóról a víz ugyancsak a légtérbe jut. A fürdőszobában végzett tevékenységeink nagy része szintén párolgással jár. Ráadásul ezek sokszor kis ablakkal ellátott vagy teljesen ablaktalan helyiségek. Vagyis a fürdéssel, zuhanyzással, fogmosással levegőbe juttatott nedvesség megreked a helyiségben.

Miért az ablakon és az ajtón csapódik le a pára?

Nem csak a nyílászárókon és környékükön jelennek meg a vízcseppek vagy nedves foltok. Ahhoz, hogy a víz kicsapódjon a levegőből, szükség van arra, hogy a levegő elérje a harmatpontját. Ez a hőmérséklet az, amelyen a levegő nem tudja tovább raktározni a benne lévő vizet, így az lecsapódik. Ez a hőmérséklet alacsonyabb, mint a fűtött lakások szobahőmérséklete. Ezért van az, hogy a hideg időben lehűlt felületeken jelenik meg a nedvesség. 

Az ajtók, az ablakok üvege, az őket körülvevő fal felülete átveszi a kinti alacsonyabb hőmérsékletet. Csak úgy, mint a szigetelés nélküli falfelületek. A sarkokban is lecsapódik a pára. Itt futnak ugyanis össze a falak, a tetők szerkezeti elemei. Ezeknek a területeknek nagyobb a hőelvezető képessége, úgynevezett hőhidakat képeznek. 

Szellőzéssel a pára ellen

A régi épületekben a kevésbé modern ajtó- és ablakszigetelések biztosították az állandó levegőcserét. Vagyis a pára tudott távozni a belső légtérből. Ennek oka az volt, hogy a tömítések nem zártak tökéletesen, így a levegő folyamatosan áthúzott a nyílászárók és a fal között. Manapság azonban túl jól szigetelik az épületek ajtóit, ablakait, befőttesüvegként zárva be a párát a lakásokba. Az ablakokba épített szellőzőnyílások megelőzhetik a magas páratartalmat.

Miért ekkora gond a magas páratartalom?

Ha az otthonunk levegőjének magas a nedvességtartalma, előbb-utóbb nagy eséllyel megtelepszik nálunk a penészgomba. A penész számára ugyanis ideális a nedves környezet. Egy jó minőségű párátlanító készülékkel ezt megelőzhetjük, mely több szempontból is fontos. A penészfoltok rontják a lakásunk értékét és komfortérzetünket is. 

Ráadásul a penésznek komoly egészségkárosító hatása is van. A párás helyeken megtelepedett penészgomba ontja a spóráit a beltéri levegőbe. Ez pedig belélegezve komoly légúti és idegrendszeri panaszokat is okozhat. Az ablakok közelében lévő párátlanító megköti a nedvességet, így óvva szervezetünk épségét.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS