A tél beköszöntével egyre gyakrabban vesszük észre, hogy a nyílászáróink üvegfelületén kicsapódik a víz. Nem ritka, hogy nem csak az üvegen, de az ajtók, ablakok körüli falfelületeken is párafoltok vannak. Ha meg akarjuk előzni, hogy a penész megtelepedjen az otthonunkban, érdemes megszüntetni a páralecsapódás problémáját.
Így lesz magas a levegő páratartalma
Számos olyan hétköznapi tevékenységet végzünk otthon, amely nedvességet juttat a légtérbe. Amikor főzünk, a fazékból felszálló gőz egy része még a szagelszívó berendezések mellett is a levegőbe juthat. A felmosás után felszáradó padlóról a víz ugyancsak a légtérbe jut. A fürdőszobában végzett tevékenységeink nagy része szintén párolgással jár. Ráadásul ezek sokszor kis ablakkal ellátott vagy teljesen ablaktalan helyiségek. Vagyis a fürdéssel, zuhanyzással, fogmosással levegőbe juttatott nedvesség megreked a helyiségben.
Miért az ablakon és az ajtón csapódik le a pára?
Nem csak a nyílászárókon és környékükön jelennek meg a vízcseppek vagy nedves foltok. Ahhoz, hogy a víz kicsapódjon a levegőből, szükség van arra, hogy a levegő elérje a harmatpontját. Ez a hőmérséklet az, amelyen a levegő nem tudja tovább raktározni a benne lévő vizet, így az lecsapódik. Ez a hőmérséklet alacsonyabb, mint a fűtött lakások szobahőmérséklete. Ezért van az, hogy a hideg időben lehűlt felületeken jelenik meg a nedvesség.
Az ajtók, az ablakok üvege, az őket körülvevő fal felülete átveszi a kinti alacsonyabb hőmérsékletet. Csak úgy, mint a szigetelés nélküli falfelületek. A sarkokban is lecsapódik a pára. Itt futnak ugyanis össze a falak, a tetők szerkezeti elemei. Ezeknek a területeknek nagyobb a hőelvezető képessége, úgynevezett hőhidakat képeznek.
Szellőzéssel a pára ellen
A régi épületekben a kevésbé modern ajtó- és ablakszigetelések biztosították az állandó levegőcserét. Vagyis a pára tudott távozni a belső légtérből. Ennek oka az volt, hogy a tömítések nem zártak tökéletesen, így a levegő folyamatosan áthúzott a nyílászárók és a fal között. Manapság azonban túl jól szigetelik az épületek ajtóit, ablakait, befőttesüvegként zárva be a párát a lakásokba. Az ablakokba épített szellőzőnyílások megelőzhetik a magas páratartalmat.
Miért ekkora gond a magas páratartalom?
Ha az otthonunk levegőjének magas a nedvességtartalma, előbb-utóbb nagy eséllyel megtelepszik nálunk a penészgomba. A penész számára ugyanis ideális a nedves környezet. Egy jó minőségű párátlanító készülékkel ezt megelőzhetjük, mely több szempontból is fontos. A penészfoltok rontják a lakásunk értékét és komfortérzetünket is.
Ráadásul a penésznek komoly egészségkárosító hatása is van. A párás helyeken megtelepedett penészgomba ontja a spóráit a beltéri levegőbe. Ez pedig belélegezve komoly légúti és idegrendszeri panaszokat is okozhat. Az ablakok közelében lévő párátlanító megköti a nedvességet, így óvva szervezetünk épségét.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”