Sokan tartanak a szénhidráttól, a szó hallatán azonnal az elhízásra gondolnak. Azonban a szervezetnek szüksége van szénhidrátra, szóval nem kell tőle félni. Csupán arra kell figyelni, hogy mikor és melyik fajta kerül a tányérra, valamint a mennyiségre.
A szénhidrát egy makrotápanyag, mely a májban, illetve az izmokban raktározódik. Elsődleges feladata az energiatermelés. Az alábbiakban részletezzük, hogy mire érdemes figyelni a szénhidrátfogyasztás során.
Szénhidrátok csoportosítása: jó és rossz szénhidrátok
A szénhidrátokat az egyszerűség kedvéért két csoportra szoktuk osztani: jó és rossz szénhidrátokra. A jó kategóriába azokat soroljuk, melyek összetettek és nehezen emészthetőek, a rossz szénhidrátok közé pedig azokat, melyek gyorsan felszívódnak. Utóbbiak hamarabb kerülnek a vérkeringésbe, mivel az enzimek gyorsabban lebontják a rossz szénhidrátokat.
A szénhidrátok felszívódását nemcsak a szerkezetük, hanem a méretük is befolyásolja. Például a zabpehelyliszt könnyebben emészthető, mint a zabpehely. Szintén befolyásoló tényező az élelmiszer fehérje- és zsírtartalma. Ezek késleltetik a gyomor kiürülését, így az elfogyasztott élelmiszer később kerül a vékonybélbe.
Méret, szerkezet, rost-, fehérje- és zsírtartalom - mind a felszívódást befolyásolja
A szénhidrátok felszívódását a szerkezetük, méretük, valamint zsír- és fehérjetartalmuk mellett a rosttartalmuk is befolyásolja. Az oldható rost lassítja az emésztést és csökkenti a glikémiás indexet. A GI, vagyis glikémiás index nemcsak a cukorbetegek számára fontos, hanem azok számára is, akik rendszeresen sportolnak.
Nem árulunk el nagy titkot, ha azt mondjuk, hogy a sportolók jobb eredményeket érhetnek el, ha kellőképpen odafigyelnek a táplálkozásukra. Ha segítségre van szükséged a tudatos étkezés kialakításában, nézz szét a BioPowerShop oldalán.
Miért fontos a glikémiás index a sportolók számára?
Ahogy már említettük, a sportolók jobb eredményeket érhetnek el a táplálkozásra odafigyelve. Amennyiben a testsúly csökkentése a cél, csökkentett kalóriatartalmú étrendet érdemes követni, és az alacsony glikémiás indexű ételek fogyasztása javasolt. Ezek az élelmiszerek amellett, hogy garantálják a teltségérzetet, nem okoznak túlzott energiabevitelt, hiszen változatlanul kiürülnek a bennük lévő rostok.
Ha a teljesítmény növelése a cél, akkor lassan felszívódó szénhidrátot érdemes fogyasztani. A hosszan tartó edzéseknél a gyors feltöltés érdekében magas glikémiás indexű szénhidrát fogyasztása javasolt. Természetesen sportolás esetén nemcsak a megfelelő szénhidrátbevitelre kell figyelni, az edzés utáni fehérjepótlásról sem szabad megfeledkezni.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”