Először is fontos tisztázni, hogy mi is az a búvárszivattyú, és mire lehet használni. A búvárszivattyút szokás mélykút szivattyúnak is nevezni, mivel leginkább mély kutakhoz, fúrt kutakhoz alkalmazható. Némi plusz erőfeszítéssel ásott kutakhoz is lehet használni, de ha van rá lehetőség, akkor mindig érdemes a kúthoz szakmailag leginkább illeszkedő szivattyút kiválasztani.
A szivattyúzni kívánt kút jellege
Tehát már a bevezetőből is kiderült, hogy a szivattyú kiválasztásánál nagyon fontos a kút jellege, ezért azt is lehetne mondani, hogy a további kellemetlenségek elkerülése érdekében legelőször is azt kell meghatározni, hogy honnan szeretnénk szivattyúzni. Most annál az esetnél maradunk, amikor fúrt kútról vagy vízgyűjtőről van szó, ugyanis mindkettőhöz a búvárszivattyú ajánlott.
A kút talpmélysége és a nyugalmi vízszint fontossága
A következő lépés a kút teljes talpmélységének meghatározása, ezt követően pedig az üzemi vízszint megállapítása következik. Az az ideális eset, amikor a vízszintcsökkenés nem ér el a kút szűrözött szakaszához a felhasználni kívánt vízmennyiség szivattyúzásakor.
A harmadik lépés a nyugalmi vízszint meghatározása. A nyugalmi vízszintnek azért van jelentősége, mert befolyásolja, mennyire lehet bemeríteni a szivattyút, valamint azt is, mekkora az a nyomás, amivel a búvárszivattyú nyakrésze terhelhető.
A szivattyúzás mélysége
Azt is tisztázni kell, mekkora mélységről szeretnénk vizet szivattyúzni, valamint a szükséges litert is be kell határolni, azt azonban tudni kell, hogy az utóbbi paraméter esetében a kút vízadó képessége jelentősen behatárolja a lehetőségeket.
A fenti adatokat bárki kiderítheti, azonban a tökéletes pontosság miatt nem árt hozzá némi műszaki jártasság és egy kis tapasztalat, ezért aki ezeknek nincs a birtokában, az ne szégyellje szakember segítségét igénybe venni.
Amennyiben szakmai segítségre lenne szükséged, vagy éppen keresed a megfelelő szivattyút, akkor érdemes lehet szétnézned a Szivattyúvilág weboldalán.
A depresszió határ
A depresszió határ, azaz az üzemi vízszint és a nyugalmi vízszint közötti különbség nagyon lényeges, bár sokszor megfeledkeznek róla. Ez azért fontos, mert ha a depresszió határ túlságosan is nagy, azaz a szivattyú túl nagy szívást fejt ki, akkor fennáll a veszélye a homokolásnak. A túl nagy depresszió megjelenhet akkor is, ha a vízadó terület vízadó képessége alacsony még magas nyomáson is. Az előbbi jelenség akkor áll fenn, ha a fúrt kútban lévő vízoszlop nyugalmi állapotban nagy, viszont a búvárszivattyú még kevés vízszállítás mellett is (körülbelül 20-30 liter/perc) viszonylag hamar kiszívja a vizet.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”