Műszaki rajzok, gépészeti tervek érintésmentesen

2020. 07. 14., 22:00

Mostanában nagyon hozzászoktunk ehhez az érintés nélküli világhoz. A műszaki rajzok és gépészeti tervek azonban nem a koronavírus miatt lettek érintésmentesek, hanem a technológia változása miatt. A hagyományos műszaki terveket anno mérnökök, technikusok és műszaki rajzolók dolgozták ki. Mára szinte teljesen eltűntek a műszaki rajzolók, vagy ha van is ilyen foglalkozás, ma már mást értünk alatta, mint régen. Napjainkban a rajzok és tervek már számítógéppel készülnek, plotterekkel nyomtatják ki őket. A technikusok munkájának pedig jelentős részét átvették a mérnökök, mivel a technológiaváltás hatására a számításokat, modellezéseket ma már számítógép végzi helyettük.

A CAD/CAM rendszerek lényege és jellegzetességei

A számítógéppel segített tervezési (CAD – Computer-aided design) rendszer alatt több informatikai eszköz együttesét értjük, amelyek támogatják a szakembereket a tervezésben. A számítógéppel segített gyártás (CAM – Computer-aided Manufacturing) pedig a gépi gyártóberendezések szoftverrel történő vezérlését és ellenőrzését jelenti.

A CAD programok eleinte csak a rajzolási feladatokat vették át az embertől, csak kétdimenziós térben tudták a tárgyakat ábrázolni. A CAD/CAM rendszerek is jelentős fejlődésen mentek át az utóbbi években, a kétdimenziós terveket készítő szoftvereket egyre inkább felváltják a 3D modellezésre képes programok. Egy gépészeti terv elkészítésénél a részektől haladnak az egész felé, azaz először megtervezik és modellezik a kisebb egységeket, majd szimulálják, hogy ezek együtt tudnak-e működni, sőt egy sor egyéb elemzést is el tudnak még a gyártás megkezdése előtt végezni.

Számos példa van arra is, hogy a felülről lefelé tervezés is megfelelő eredményeket hoz. Itt a nagyvonalú vázlat irányából haladnak a részletesebb tervek felé, és addig finomítják a terveket, amíg a kívánt részletezettséget el nem érik. 

Ha már a felülről lefelé tervezésről esett szó, meg kell említenünk, hogy a 3D tervekből egy szoftver könnyedén készít kétdimenziós rajzokat, amelyek például a műszaki engedélyezéshez szükségesek. A jövőben valószínűleg el fogunk jutni oda, hogy a terveket nem papíralapon, hanem elektronikusan kell majd az engedélyező hatóság fel benyújtani. A CNC vezérlésű berendezéseknél nincs is szükség műszaki rajzra.

A tervezőszoftverek jellemzői

A CAD/CAM szoftverek a klasszikus feladatokon kívül általában egyéb funkciókat is képesek ellátni, mint például a projektek menedzselése, a termék életciklus tervezése, együttműködés más szoftverekkel, stb. A Promatech mérnökcsapata különböző gyártók különböző szoftvereivel készíti el az egyedi igényeknek megfelelő terveket. Számos referencia bizonyítja, hogy ezek a szoftverek mennyire hatékonyan együtt tudnak működni.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 21., 09:25
A tavalyi évben benyújtott egységes kérelmek után 27 jogcímen 500 milliárd forintot folyósított a Magyar Államkincstár. A végkifizetéseket márciustól ütemesen fogják teljesíteni, összesen még mintegy 300 milliárd forint érkezik a gazdákhoz – mondta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gödöllőn megrendezett II. Gazda Információs Napon.
2025. 02. 21., 16:10
Óriásit ugrott egy év alatt a lízingre vásárolt személykocsik száma. Ennyi autót a járvány előtti években finanszíroztattak utoljára a vevők, akikért akciókkal és kedvezményes kamatokkal is versenyeztek az autókereskedők – derül ki a Bank360.hu elemzéséből. Más eszközöknél viszont látszik a vállalatok beruházási óvatossága, kivéve az építőipari gépek lízingjét, ami csúcsot döntött 2024-ben.
2025-02-21 18:10:00
A NAV Ügyfélportálon gyorsan és egyszerűen érhetők el a foglalkoztatási adatok. Mindössze néhány kattintással ellenőrizheti bárki aktuális jogviszonyadatait, hogy bejelentették-e, hány órában, és mióta él a jogviszonya, illetve a korábbi, már lezárt foglalkoztatások is listázhatók – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS