Mostanában nagyon hozzászoktunk ehhez az érintés nélküli világhoz. A műszaki rajzok és gépészeti tervek azonban nem a koronavírus miatt lettek érintésmentesek, hanem a technológia változása miatt. A hagyományos műszaki terveket anno mérnökök, technikusok és műszaki rajzolók dolgozták ki. Mára szinte teljesen eltűntek a műszaki rajzolók, vagy ha van is ilyen foglalkozás, ma már mást értünk alatta, mint régen. Napjainkban a rajzok és tervek már számítógéppel készülnek, plotterekkel nyomtatják ki őket. A technikusok munkájának pedig jelentős részét átvették a mérnökök, mivel a technológiaváltás hatására a számításokat, modellezéseket ma már számítógép végzi helyettük.
A CAD/CAM rendszerek lényege és jellegzetességei
A számítógéppel segített tervezési (CAD – Computer-aided design) rendszer alatt több informatikai eszköz együttesét értjük, amelyek támogatják a szakembereket a tervezésben. A számítógéppel segített gyártás (CAM – Computer-aided Manufacturing) pedig a gépi gyártóberendezések szoftverrel történő vezérlését és ellenőrzését jelenti.
A CAD programok eleinte csak a rajzolási feladatokat vették át az embertől, csak kétdimenziós térben tudták a tárgyakat ábrázolni. A CAD/CAM rendszerek is jelentős fejlődésen mentek át az utóbbi években, a kétdimenziós terveket készítő szoftvereket egyre inkább felváltják a 3D modellezésre képes programok. Egy gépészeti terv elkészítésénél a részektől haladnak az egész felé, azaz először megtervezik és modellezik a kisebb egységeket, majd szimulálják, hogy ezek együtt tudnak-e működni, sőt egy sor egyéb elemzést is el tudnak még a gyártás megkezdése előtt végezni.
Számos példa van arra is, hogy a felülről lefelé tervezés is megfelelő eredményeket hoz. Itt a nagyvonalú vázlat irányából haladnak a részletesebb tervek felé, és addig finomítják a terveket, amíg a kívánt részletezettséget el nem érik.
Ha már a felülről lefelé tervezésről esett szó, meg kell említenünk, hogy a 3D tervekből egy szoftver könnyedén készít kétdimenziós rajzokat, amelyek például a műszaki engedélyezéshez szükségesek. A jövőben valószínűleg el fogunk jutni oda, hogy a terveket nem papíralapon, hanem elektronikusan kell majd az engedélyező hatóság fel benyújtani. A CNC vezérlésű berendezéseknél nincs is szükség műszaki rajzra.
A tervezőszoftverek jellemzői
A CAD/CAM szoftverek a klasszikus feladatokon kívül általában egyéb funkciókat is képesek ellátni, mint például a projektek menedzselése, a termék életciklus tervezése, együttműködés más szoftverekkel, stb. A Promatech mérnökcsapata különböző gyártók különböző szoftvereivel készíti el az egyedi igényeknek megfelelő terveket. Számos referencia bizonyítja, hogy ezek a szoftverek mennyire hatékonyan együtt tudnak működni.
A világ TOP 5 építőipari nehézgépgyártó vállalata között számon tartott kínai Zoomlion 105 millió euró értékben Magyarországon építi fel harmadik európai gyáregységét.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”